zhromaždenie, zrejme vytlačí väčšinu z 13-tisíc drobných akcionárov zo spoločnosti. Do konca mesiaca sa budú musieť rozhodnúť, či zaplatia členský vklad do družstva 360-tisíc korún, očistený o sumu 120 korún za akciu. Ak to neurobia, nárok na členstvo stratia a družstvo im vyplatí 412 korún za každú akciu.
Do zmeny právnej formy holdingu na družstvo 96 percent akcií vlastnila investičná skupina Penta. Tá dnes ovláda aj družstvo.
"Nastalo veľké vyvlastňovanie. No aj napriek tomu, že bývalý holding na akcionárov vytvoril tlak, ponuka, presahujúca 400 korún za akciu, je dostatočná protináhrada za zánik členstva v družstve," povedal Milan Hošek, vlastník 500 akcií. Ak by chcel zostať členom družstva, musel by splatiť ešte 300-tisíc korún. "Je to veľká časť môjho majetku, takže o tejto možnosti neuvažujem." Podobne zareagovali aj ďalší oslovení malí akcionári.
Podľa predsedu predstavenstva nvovzniknutého družstva Antona Bittnera prechod na novú právnu formu odporučila špeciálna komisia odborníkov. Družstvo je podľa neho pre investičné ciele spoločnosti výhodnejšie, pretože umožňuje vytvoriť uzavretejšie spoločenstvo investorov, s podstatným podielom na hodnote investície do spoločnosti. "Ak sa členovia družstva rozhodnú v družstve zotrvať, musia si uvedomiť, že družstvo bude očakávať ich aktívny prístup k jeho podnikateľským aktivitám," dodáva Bittner.
Drobný akcionár Miloš Hošek si myslí, že zotrvanie v družstve môže byť výnosné, pretože spoločnosť výhodne investovala napríklad do textilného podniku Ozeta, spoločnosti Paroplynový cyklus, či do siete lekární v Česku a Poľsku Mirakl. Koľko akcionárov sa rozhodne v družstve ostať, nie je zatiaľ jasné.
"Zákony premenu akciovej spoločnosti na družstvo dovoľujú a konanie holdingu je z právneho hľadiska v poriadku, ale nie je to bežné," povedal advokát Tomáš Kamenec.
Podľa Hošeka je mnoho malých akcionárov nespokojných a tlak zo strany bývalého holdingu vnímajú negatívne.
Vedenie družstva však zmenu právnej formy nepokladá za neetickú. "Pokračujeme len v stratégii ozdravovania mnohými súdnymi spormi zaťaženej spoločnosti," tvrdí Bittner.
Vývoj cien akcií VSŽ
rok rozpätie, v ktorom sa kurz pohyboval (v Sk)
1993161 až 200
1994195 až 740
1996420 až 700
1997597 až 750
1998152 až 685
200090 až 244
200381 až 120
Zdroj: Burza cenných papierov v Bratislave
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.