nadčas. Ich limit pre celý rok totiž vyčerpali za prvé štyri mesiace roka. Zákonník stanovuje ročný limit, ktorý môže zamestnávateľ prikázať zamestnancom odpracovať na 100 nadčasových hodín. Za mesiac je to maximálne 36 hodín, za týždeň maximálne 8 hodín. S väčším počtom nadčasov už musí zamestnanec súhlasiť.
Predseda Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár hovorí, že lekár niekedy po pracovnom čase bez prestávky pokračuje do druhého dňa pohotovostnou službou a ráno opäť pracovným dňom.
Lekári už odmietajú umelo zvyšovať svoje platy tým, že budú robiť viac a viac nadčasov. "Ak máme dodržať normy, ktoré prijalo Slovensko vstupom do Európskej únie, nemôžu nás považovať za námedzných robotníkov, ktorí robia niekoľko miliónov hodín nadčas za smiešne mzdy, len preto, lebo to tu tak doteraz bolo," povedal primár z petržalskej nemocnice Tibor Bárta.
Riaditeľ bratislavskej fakultnej nemocnice Valerián Potičný pred pár dňami povedal, že odmietnutie pohotovostných služieb vyrieši napríklad trojzmennou prevádzkou. Týmto spôsobom už v marci protestovali lekári v prešovskej nemocnici a podľa šéfa miestneho odborového zväzu Štefana Hudačka riaditeľ nakoniec ustúpil. Podľa Hudačka by totiž vedenie muselo vyriešiť problém len tým, že by prijalo nových lekárov.
Riaditeľ prešovskej nemocnice Peter Biroš videl situáciu v marci inak. Podľa neho vtedy štrajkovalo 50 lekárov zo 450 a tvrdí, že pohotovosť by ohrozená nebola. Biroš odhadol, že pohotovosť by nefungovala, ak by ju odmietlo robiť viac ako 280 lekárov.
Autor: dro
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.