Finančný manažment 2006 sa na tom zhodli predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, podpredseda KDH Július Brocka a predstaviteľ SMK Vladimil Podstránsky.
"Poslanie ministerstva hospodárstva už nie je veľké," povedal Podstránsky. Za "celkom reálny" návrh považuje zrušenie rezortu hospodárstva aj podpredseda KDH Július Brocka. Podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu by časť agendy Ministerstva hospodárstva SR mohli prevziať iné rezorty. Ako príklad uviedol cestovný ruch, ktorý by mohol prejsť pod Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR a energetickú infraštruktúru, ktorá by mala byť po zrušení rezortu hospodárstva v kompetencii ministerstva dopravy.
Oveľa dôležitejšou otázkou, ako je rušenie ministerstiev, je podľa predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara to, ktoré činnosti môže verejná správa prestať vykonávať. "Ak urobíme len prerozdelenie kompetencií, tak nevykonáme nič," povedal na konferencii Mečiar. Počet úradníkov je však podľa neho možné znížiť. Ako príklad uviedol oblasť vnútornej správy, v rámci ktorej by mala krajská štátna správa vykonávať len krízový manažment a ostatná jej súčasná agenda by mala prejsť na samosprávu.
Podľa Dzurindu by sa moholi zlôúčiť Poštový úrad s Telekomunikačným úradom SR, ako aj Protimonopolný úrad SR s Úradom pre verejné obstarávanie. Podpredseda KDH Július Brocka kritizuje existenciu päťčlennej Rady riaditeľov Sociálnej poisťovne. "Je to príklad luxusu, stačil by jeden riaditeľ," povedal Brocka.
SDKÚ-DS bude vo svojom volebnom programe presadzovať postupné znižovanie sadzby 19-% rovnej dane o 1 % ročne až na úroveň 15 % v roku 2010 - oznámil to podpredseda SDKÚ a minister financií Ivan Mikloš. Strana je podľa neho ochotná diskutovať aj o alternatíve ponechať daňové zaťaženie na súčasnej úrovni, ale zároveň každoročne znižovať odvody o 1 %. "Vytvára na to priestor veľmi dobrý výber daní vďaka daňovej reforme a ďalším reformám, vďaka dobrému fungovaniu ekonomiky," povedal novinárom Mikloš.
K návrhu experti SDKÚ dospeli po analýze výberu daní za roky 2004 a 2005. "Rok 2005 predbežne ukazuje, že daňová reforma v súčinnosti s ostatnými reformami funguje veľmi dobre a že narastá výber daní," konštatoval vicepremiér.
Na kampaň minú do 40 miliónov
Výdavky Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie-DS (SDKÚ-DS) na volebnú kampaň by sa mali pohybovať v rozmedzí od 30 do 40 miliónov korún. Novinárom to včera potvrdil podpredseda strany Ivan Mikloš.
"Vzali sme si v banke úver vo výške 30 miliónov korún, predpokladáme, že náklady našej kampane nepresiahnu 40 miliónov korún," uviedol Mikloš. Dodal, že strana zatiaľ nevie presne určiť výšku použitých peňazí vzhľadom na to, že kampaň sa len nedávno začala.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.