sú všetky formy energie v službách mieru. Pri príležitosti výročia najväčšej jadrovej katastrofy v dejinách ľudstva pápež na Námestí svätého Petra uviedol, že sa modlí za obete, ako aj za tých, ktorí stále trpia následkami radiácie. Benedikt XVI. pred 50
Ukrajinský prezident Viktor Juščenko pri včerajšej príležitosti 20. výročia černobyľskej havárie položil v Kyjeve kyticu k pamätníku Hrdinov Černobyľu. V prejave si uctil ľudí, ktorí zahynuli pri odstraňovaní následkov najväčšej jadrovej katastrofy v histórii ľudstva. "Verím, že nie je na Ukrajine rodina, ktorá by nedoplatila na Černobyľ. Skutočne, tragédia sa dotkla každého človeka a každej rodiny. Vypočujeme si pocity všetkých a pamätajme na tie udalosti. Uctime si hrdinov, ktorí zahynuli, a zaželajme mnoho rokov tým, ktorí prežili," citovala Juščenka ukrajinská agentúra Ukrinform.
Krátko po polnoci sa v uliciach mesta Slavutyč, ležiaceho len niekoľko kilometrov od jadrovej elektrárne, zhromaždili stovky ľudí so zapálenými sviečkami. O 1.23 h moskovského času, kedy 26. apríla 1986 došlo k explózii na reaktore a k úniku rádioaktivity, zavládla minúta ticha. Následne začali vyzváňať zvony a hučať poplašné sirény. "Ceremónie pri príležitosti výročia havárie, bohužiaľ, neznamenajú, že sa môžeme s Černobyľom rozlúčiť. Zostane s ukrajinským ľudom po vyše jednu nasledujúcu generáciu," uviedol predseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Lytvyn na mimoriadnom zasadaní venovanému výročiu. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zahynulo na následky černobyľskej havárie približne 9000 ľudí, avšak medzinárodná ochranárska organizácia Greenpeace uvádza vyše 93 000 obetí.
Autor: Vatikán/Kyjev (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.