Sú veru aj takí záhradkári,
Vres obyčajný (Calluna vulgaris) je najtypickejšou rastlinou na skalku. Je výrazne svetlomilný. Jeho kvitnúce vetvičky sa v prírode objavujú koncom leta. Boli vyšľachtené mnohé odrody s jednoduchými či plnými kvetmi farby bielej, ružovej, červenej alebo fialovej. Objavili sa už u nás aj tzv. Knospenblüher, ktorého krásne puky sa vôbec neotvoria a rastlina zostáva atraktivna po niekoľko týždňov. Farba listov je u jednotlivých odrôd vresov tiež rôzna - od tmavo zelenej po zlatovo žltú až striebristo sivú. Sú rôzne vysoké - od úplne nízkych rastliniek dosahujúcich iba 10 cm až po velikánov s 60 cm a viac. Podľa odrôd kvitnú vresy od júla do septembra až októbra a včely na ich kvetoch nachádzajú vždy bohatú pastvu.
Vresovec červený (Erica carnea) a jeho odrody - to je ďalšia skupinka rastlín, bez ktorých si skalku nevieme predstaviť. Vresovec červený je z nich najodolnejší voči mrazom. Je zaujímavé, že jeho rastlinky znášajú aj mierne vápenaté pôdy. Sú to vždy očakávaní poslovia jari, pretože kvitnú veľmi skoro a niekedy ich kvietky vykukujú ešte zo snehu. Puky sa zakladajú na jeseň a niektoré odrody sa nemôžu dočkať a kvitnú už v decembri. Paleta farieb je pestrá - od biele cez odtiene ružovej a červenej. A výška - od 10 do 30 cm, najviac 50 cm.
Vresovec popolavý (Erica cinerea) je síce veľmi pôvabný, avšak v našich klimatických podmienkach niekedy málo odolný. Vresovec blúdivý (E. vagans) naopak prečká zimu bez veľkých problémov. Kvitne od júla do septembra. Niektorí obchodníci ponúkajú aj pekný vresovec darleydalský, ktorý bezpodmienečne vyžaduje zimnú prikrývku (čačinou).
Dabécia katabrijská (Dabecia catabrica) - stálozelený lesklý ťahavý krík dorastajúci do 30 cm, vyniká krásnymi kvetmi s veľkými fialovo - ružovými alebo bielymi zvončekmi. Nazýva sa "írský vres", preto sa nečudujme, že naše zimy bez dôkladného prikrytia aj v chránených polohách neznesie.
Andromédka sivolistá (Andromeda polifolia) je krík vysoký 30 - 40 cm, ktorý má plazivý drevnatý kmienok s ťahavými výhonmi. Lístky sú úzke, špicaté, zospodu sivé (podobajú sa listom rozmarínu lekárskeho). Kvety sú drobné zvončeky, ktoré kvitnú v máji a júni. Andromedka vyžaduje slnečné stanovište, avšak vlhkú pôdu obsahujúcu dostatok humusu (nie vápnik). Odporúča sa pravidelné zaštipovanie sterilných výhonov, aby rastliny dostali kompaktný vzhľad.
Brukentália (Bruckenthalia spiculifolia) je drobná, len 20 cm vysoká stálozelená rastlinka podobná vresom. V máji a júni sa vyzdobí veľkým počtom ružových kvietkov, ktoré tvoria malé husté hrozná na všetkých koncoch výhonkov. Zásadne neznáša dlhodobé sucho. Je však spoľahlivo mrazuvzdorná.
Kúpili ste si vres v kvetináči?
Veríme, že ste sa opýtali, či ide o vresovec (Erica gracillis) alebo o vres obyčajný (Calluna vulgaris). Ten prvý, na prvý pohľad asi krajší (a o niekoľko korún drahší) bohužiaľ vydrží v okennom hrantíku alebo na terase len do prvých mrazíkov. Vres, ktorý je trvalkou, si naopak môžete zasadiť do záhonu, alebo ponechať na balkóne. V zime však musíte kvetináč umiestniť do väčšej nádoby či škatule, napr. z polystyrénu, a izolovať napríklad lístím.
Autor: jv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.