šiitskeho Araba Džawáda al
Džalál Talabání (73) je lídrom kurdskej menšiny v Iraku a vstupuje už do svojho druhého funkčného obdobia na poste prezidenta. V roku 1975 založil Vlastenecký zväz Kurdistanu, jednu z dvoch najvýznamnejších kurdských strán, ktoré bojovali proti režimu exprezidenta Saddáma Husajna. Spolu s Demokratickou stranou Kurdistanu od deväťdesiatych rokov pôsobili na čele kurdskej autonómnej zóny na severe krajiny.
Talabání mal otvorené konflikty z odstupujúcim premiérom Ibrahímom al-Džafárím, čo bolo kľúčovým dôvodom Džafárího výmeny na poste predsedu irackej vlády. Dezignovaný iracký premiér Džawád al-Malíkí je lídrom šiitskej strany Dáwa. Vyše 20 rokov svojho života strávil v exile, väčšinu času v Sýrii. Od svojho návratu je popredným vyjednávačom šiitského bloku pri zostavovaní novej ústavy. Bol zástupcom šéfa výboru, ktorý mal za úlohu odstrániť bývalých členov strany Baas Saddáma Husajna z vojenských a vládnych kruhov. Narodil sa v roku 1950 v malej dedine pri šiitskom pútnickom meste Karbalá.
Novým predsedom irackého parlamentu bude sunnita Mahmúd al-Mašhadani. Spolu s islamistickými fundamentalistickými skupinami vystupoval v 80. a 90. rokoch proti režimu exprezidenta Saddáma Husajna. Narodil sa v roku 1948 v šiitmi obývanej časti Bagdadu a stal sa lekárom. Počas Saddámovho režimu ho dvakrát zatkli - v 80. rokoch a v roku 2000. Do parlamentu ho zvolili za najvýznamnejší sunnitský blok, Front irackej dohody.
Riceová: Je to dôležitý medzník
Washington - Poverenie Džawáda al-Malíkího, aby zostavil novú irackú vládu, bolo "dôležitým medzníkom" a šiitsky politik je niekto, s kým USA môžu spolupracovať. Uvádza sa v stanovisku americkej ministerky zahraničných vecí Condoleezzy Riceovej. Podľa šéfky americkej diplomacie je tento deň pre Irak dňom dobrým a dôležitým.
K vymenovaniu najvyšších predstaviteľov krajiny došlo po štvormesačných zdĺhavých rokovaniach medzi jednotlivými politickými stranami. Americký veľvyslanec v Iraku Zalmay Khalilzad, ktorý bol hnacím motorom pri snahe irackých politikov usilujúcich sa o sformovanie novej vlády, vyzval dezignovaného premiéra, aby si zvolil silných, kompetentných ministrov, ktorí zjednotia národ. Poverenie al-Malíkího zostavením vlády národnej jednoty označil za rozhodujúci krok pre ukončenie krviprelievania v krajine a možný odchod amerických síl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.