Slovensko je pritom podľa neho na tom v súčasnosti lepšie, než na začiatku volebného obdobia pred štyrmi rokmi. "Najviac zo všetkého si cením, že sa k dnešnému dňu podarilo vytvoriť bezmála 140-tisíc nových pracovných príležitostí," povedal Dzurinda v sobotňajšej relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
Pri znižovaní nezamestnanosti vyzdvihol reformy daňového a sociálneho systému, či pracovného práva. Ocenil aj dôchodkovú reformu a naštartovanie zdravotníckej reformy, či opatrenia v cenovej oblasti. Podľa jeho mienky vďaka tomu prišli na Slovensko veľké investície automobiliek Peugeot-Citroen, Hyundai-Kia a Ford, ako aj ďalší investori. Pri hodnotení uplynulého obdobia zdôraznil ďalej vstup krajiny do EÚ a NATO a posilnenie medzinárodného postavenia Slovenska.
Z krokov, ktoré sa nepodarili, označil dokončenie zdravotníckej reformy a jej úspešnú realizáciu na mikroúrovni, ako aj dokončenie školskej reformy, vrátane prijatia zákona o študentských pôžičkách. Na Slovensku je podľa neho tiež stále málo pracovných príležitostí pre dlhodobo nezamestnaných, existuje veľa byrokracie a pretrvávajú problémy pri vymožiteľnosti práva. Za výzvy do budúcnosti označil zásadnú reformu v oblasti kultúry aj športu. Ako prioritu vidí budovanie znalostnej ekonomiky.
Ako predseda SDKÚ-DS sa Dzurinda vyjadril aj ku kauze tzv. fiktívnych darcov strany a zastavenie stíhania zo strany orgánov činných v trestnom konaní. Výsledok podľa neho potvrdil, "že sme sa nedopustili ničoho zlého, ani prehrešku proti zákonu ani trestného činu". Uviedol, že v súčasnosti odmietajú priznať stranou uvádzaný finančný dar len štyria konkrétni ľudia. "Som absolútne presvedčený, že majú politický motív," dodal.
MEDZITITUL: Minister financií chce pokračovať v reformách
Podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák vo včerajšej diskusnej relácii Televízie Joj Sedmička obvinil ministra financií a podpredsedu SDKÚ-DS Ivana Mikloša z krytia trestného činu neplatenia daní. Dopustiť sa ho malo podľa Kaliňáka ministerstvo obrany v roku 2005 tým, že zanedbalo svoje daňové povinnosti. V čele ministerstva bol v tom čase nominant SDKÚ Juraj Liška. "Viete, že ten trestný čin ste rok kryli, pán Mikloš, rok ste boli spolupáchateľom," vyhlásil Kaliňák.
Rezort obrany navyše prišiel o 190 miliónov korún, ktoré mu za pochybenie vyrubilo ministerstvo financií. Mikloš tvrdenia odmietol ako nekompetentné a Kaliňáka vyzval, aby vo veci podal trestné oznámenie. Skonštatoval, že porušením zákona ministerstvo obrany nespáchalo trestný čin.
Zaplatením pokuty o nič neprišiel ani štát, pretože príjem z nej išiel do štátneho rozpočtu, zdôraznil Mikloš. Pokutu naopak považuje za dôkaz, že kontrola funguje efektívne aj keď rezorty sú v rukách tej istej politickej strany.
Hlavným motorom rastu ekonomiky neboli podľa Kaliňáka reformy, ale náš vstup do Európskej únie. Považuje za "neprípustné", aby SDKÚ, ktorá bola osem rokov vo vláde, žiadala od občanov druhý polčas pre reformy.
Pokračovanie reforiem bude podľa Mikloša zásadnou otázkou blížiacich sa volieb. Spochybnil tiež daňové zásahy, ktoré ohlasuje Smer v prípade účasti vo vláde.
Navrhované opatrenia, ako napríklad znižovanie DPH na vybrané komodity, môžu podľa Mikloša vyvolať ekonomickú nestabilitu.
Autor: leš
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.