rámci osláv druhého výročia nášho vstupu do Európskej únie. Zrejme najväčší úspech zožal už úvodný kultúrno-spoločenský program v Residence Palace, kde pozvaní hostia dlhotrvajúcim potleskom ocenili skvelé výkony našej vychádzajúcej opernej hviezdy Adriany Kučerovej a veľmi dobrý dojem medzi nimi zanechalo aj predstavenie sólistov baletu košického Štátneho divadla pod vedením Ondreja Šotha.
Slovensko sa prezentovalo aj prostredníctvom hudobných vystúpení (napr. aj džezovej speváčky Zuzany Vlčekovej a prešovského á capella kvarteta JORS), výstavou umeleckých diel zo slovenských regiónov a fotografií, či premietaním Rapošovho Utekajme, už ide a Šulíkovho Slnečného štátu. Súčasťou našej prezentácie boli aj informačné stánky s propagačnými materiálmi, ktoré budú umiestnené v priestoroch inštitúcií Európskej únie a veľmi dobre sa medzi nimi vynímali ozaj kvalitne spracované publikácie o prírode a kultúrnych pamiatkach v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji.
"Spoločná Európa je na všetkých úrovniach nielen o obchode a ekonomike, ale najmä o jej ľuďoch a kultúre. Bolo dôležité dostať sa do európskej mozaiky, prispievať do nej svojimi nápadmi a naopak mať aj možnosť učiť sa od druhých. Sme krajinou, ktorá spoluvytvára charakter Európy. Otvorenosť sa začína otvorenosťou myslenia. Týždeň slovenských regiónov je výborná vec pre nadväzovanie nových vzťahov a kontaktov, a preto je potrebné, aby sme tu na tejto úrovni aktívne pracovali. Musím pochváliť všetkých našich umelcov, ktorí tu vystúpili a zanechali tu aj podľa reakcií mnohých ľudí veľmi dobrý dojem," povedal nám slovenský eurokomisár Ján Figeľ.
Celkovo sa slovenský týždeň páčil aj nášmu vicepremiérovi Pálovi Csákymu (SMK). "Slovensko je menej známa krajina v Európe a vo svete a preto každý moment musíme využiť na to, aby sme sa zviditeľnili, upozornili na seba a ponúkli kvalitu. V 21. storočí bez takýchto PR akcií nemáme šancu presadiť sa a verím, že aj týmto sa bude šíriť dobré meno nielen našich umelcov a krajiny vo svete."
Hoci je dobré, že sme sa v Bruseli pripomenuli aj takýmto spôsobom, predsa len je efektivita takýchto akcií pomerne otázna. Bežní Bruselčania, resp. návštevníci mesta o nich jednoducho nevedeli a na väčšinu akcií, premietania slovenských filmov, či recepcií by sa aj tak bez pozvánok snáď okrem nedeľňajšieho organového koncertu Jána Valacha v kostole by sa aj tak nedostali. "O Slovensku neviem takmer nič a aj o tom, že tu je váš týždeň počujem prvýkrát. Ale teraz si vás aspoň budem viac všímať, keď sa o vás bude niekde hovoriť," povedala nám 40-ročná Bruselčanka Anne, ktorú sme oslovili v tamojšom metre. O slovenskom týždni sa napr. až od nás dozvedeli aj traja Slováci žijúci už dlhšiu dobu v Bruseli. A tak ak aj domáci mohli ochutnať nejaké slovenské špeciality ako napr. v piatok pri známom Maneken Pis (soška cikajúceho chlapčeka, ktorá sa načas obliekla do detvianskeho kroja), druhá hodina popoludní sa nám zdalo byť ako dosť nevhodný marketingový ťah, keď celé mesto žije najmä po večeroch, pričom o piatku to platí dvojnásobne...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.