zvýšilo náskok vládnych strán - socialistov (MSZP) a liberálov (SZDSZ) - z prvého dejstva. V Budapešti bude teda pokračovať "soclib" Gyurcsányova vláda. A ako ohlasujú monitory svetových médií, výsledok bol prijatý s úľavou. Niekedy iba s jemnou a takou diplomatickou, občas ale aj s veľkou a hlasnou.
Najfrekventovanejšia metafora (hodnotenie?) znie, že "varšavský rýchlik do Budapešti nedorazil". Aby sme rozumeli i my, vyhodňare: Je to hlboký výdych planetárnych médií i politikov, ktorí mali všetci fóbiu, že región zachváti nová vlna pravicového populizmu. Obavy vystupňovali ešte udalosti uplynulého týždňa v Poľsku, kde bratia Kaczynskí, sami vnímaní ako "soft" populisti, si práve poistili vládu koaličnou dohodou s ultraextrémistami zľava (Sebaobrana) i sprava (Liga poľských rodín). Aby bol obraz úplný, treba dodať, že s veľkou neľúbosťou sa čaká i úspech českej ODS (presne o mesiac - 2.júna), keďže je "euroskeptická"...
Skutočnosti, že Viktor Orbán a jeho Fidesz prehrali, sa pod fúzami tešia dokonca aj niektorí jeho spolustraníci z EPP (združenie európskych konzervatívnych a kresťanských strán). Gyurcsányovi k víťazstvu okamžite telefonicky gratulovali napr. kancelárka Merkelová aj prezident Chirac. Pričom vôbec nebolo náhodou, že Orbán nedostal na svoje mítingy žiadneho renomovaného konzervatívneho štátnika (konkrétne pozýval Merkelovú aj Schüssela). Napriek tomu, že je podpredsedom EPP...
Strach z oživovania nacionálnych resentimentov, čo je nesporne Orbánova parketa, vo vzťahu k nášmu regiónu je stále ohromne živý. Alebo - predstieranie strachu? Keď si u autora tohto textu objednávali komentáre k Maďarsku zahraničné denníky (akože regionálny kontext), v zadaní stále bolo, že ako ďalej nacionalizmus, rozdiel medzi Gyurcsányom a Orbánom pre slovensko-maďarské vzťahy, a čo menšinoví Maďari a pod. Niekedy sa až zdá, že o hrozbách nacionalizmu a konzervatívnej pravice je preto nutné toľko písať, aby sa nevidelo na to, že reálne problémy sú už o tri domy ďalej...
Nie je totiž naozaj jasné, prečo toľké nadšenie z Gyurcsánya. Áno, Orbán a Fidesz boli po všetkých stránkach populistickejší, ale tým, že prehrali, stratili aj veľkú príležitosť historicky sa znemožniť. Nič z toho, čo sľúbili, by pre kolapsový stav financií už proste splniť nemohli. Zároveň, a to je kľúč, s programom, s ktorým kampaňovali, by nemohli zavádzať ani opatrenia, čo sú v danej chvíli nevyhnutné. Fidesz pri vláde tu a teraz by padol tak na hubu, ako sa mu v opozícii nikdy stať nemôže. To by bol efektný pohreb pravicového populizmu v Maďarsku. Takto si eurovýskumníci z euroagentúr a euronovinári môžu byť načistom v jednom - v roku 2010 je Fidesz späť. Možno bez Orbána, ktorého čaká veľká práca ustáť druhú volebnú prehru. Ale možno aj s ním.
To všetko by nestálo za veštenie, keby víťaz mal nejakú perspektívu, že sa mu povodí lepšie. Nikto si nezaslúžil prehrať voľby lepšie, ako Ferenc Gyurcsány a jeho koalícia. Už sme o tom písali pred prvým kolom - tak ignorovať stav verejných financií, ako dokázala táto maďarská vláda, je vrchol nezodpovednosti. Majú deficity ako hora a štát - nie ekonomika ako celok! - môže pomaly vyhlásiť bankrot. A nič nerobili len preto, aby neprehrali voľby. Teraz ich neprehrali - a čo?
Západní analytici, ktorí "modernej ľavici" veria viac ako pravicovým populistom, sa ale domnievajú, že začnú masívne reformovať. To si teda necháme ukázať. O opatreniach, ktoré sú nevyhnutné, v kampani nepadla ani veta. Netreba sa plašiť hneď s Dzurindom, ktorý - proti Ficovi - citoval Gyurcsánya, že "prichádza čas najväčších reforiem od zmeny režimu". Od štvrtka sedia obe víťazné strany zavreté kdesi pri Balatone a dávajú dokopy program. Von nevykĺzne ani slabika - nasadili totálne informačné embargo. A čo je zaujímavé - novú vládu aj s programom ohlasujú na polovicu júna. Všetci experti (teda - kvalifikovaná väčšina) pritom hovoria, že stratiť sa už nesmie ani sekunda. Dlhý čas, ktorý si dávajú, svedčí o jedinom - pripravené ani dohodnuté nemajú nič. Medzi programami MSZP a SZDSZ sú pritom významné rozdiely. Fakt je taký, že keby aj prijali za spoločný celý ekonomicko-sociálny program liberálov, ktorý je lepší, ani to nestačí.
Reformátor a záchranca ekonomiky z 90.-tych rokov, Lajos Bokros, a jeho traja spolupracovníci, zverejnili - asi na posmelenie politikov - v piatok analýzu aj s návrhom krokov. Názov: "Posledná šanca". Prvý návrh je - zjednotenie DPH na 20 percent. Druhý - rovná daň z príjmov. Ešteže na Slovensku máme menšiu starosť - aby to ktosi nezrušil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.