nastúpiť do ústavných pohotovostných služieb. Novinárov o tom informoval predseda štrajkového výboru FNsP Bratislava Marian Kollár.
Odmietnutím poskytovania zdravotnej starostlivosti v pohotovostnej službe, vychádzajúcej z prečerpania nadčasových a pohotovostných hodín a nedostatku pracovníkov vo FNsP v Bratislave, je vážne ohrozená prevádzka a zabezpečenie poskytovanie zdravotnej starostlivosti, uviedol ďalej Kollár. Štrajkujúci zdravotníci očakávajú tiež aktívny prístup Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, na ktorý sa dnes mienia obrátiť.
"Zdravotnícki pracovníci vzhľadom na postoj ako poskytovateľa tak zriaďovateľa ako i celej vlády nie sú už ďalej ochotní po vyčerpaní pohotovosti ako i nadčasovej práce za súčasných podmienok a ignorácii našich požiadaviek s rovnakým nasadením naďalej porušovať zákony, oberať naše rodiny o čas strávený v službách," vyhlásil.
Člen štrajkového výboru Juraj Čierny poukázal na to, že občan má ústavné právo na poskytnutie zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu. Ale aj zdravotníci sú občania a majú právo na oddych, byť so svojimi rodinami a chrániť si svoje zdravie. Priznal, že isté percento zamestnancov mení názor na štrajk pod vplyvom osobných individuálnych rozhovorov s riaditeľom.
Podľa Kollára riaditeľ FNsP Valerián Potičný v rozpore so Zákonníkom práce núti ľudí nastúpiť do ÚPS. So svojím stanoviskom zoznámili včera nielen Potičného, ale aj Krajský inšpektorát práce, aby prešetril tento stav a z neho vyplývajúcu hrozbu možného porušenia zdravia a života občanov SR.
Člen štrajkového výboru Ernest Sivík poukázal na to, že Potičný zabezpečil ÚPS nariadením jednotlivým pracovníkom. V Zákonníku práce sa uvádza, že zamestnanec nemusí poslúchnuť zamestnávateľa, pokiaľ je jeho príkaz v rozpore so zákonom. Lekár, ktorý zostáva v službe aj napriek splnenému ročnému limitu hodín, porušuje Zákonník práce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.