legislatívy plne zaviedli len Rakúsko, Slovinsko a Slovensko. V ostatných členských štátoch sa obyvatelia EÚ môžu domáhať práv súdnou cestou. Uviedol to včera komisár EÚ pre spravodlivosť a vnútro Franco Frattini. Európska komisia je podľa neho pripravená začať konania proti krajinám, ktoré sa so zavádzaním smernice oneskorili. Vyhnúť sa tomu môžu ešte Británia a Dánsko, ktoré majú k úplnej implementácii smernice blízko. V Španielsku a Francúzsku v súčasnosti o príslušných zákonoch rozhodujú parlamenty. Belgicko, Taliansko, Fínsko a Luxembursko oznámili, že potrebujú na implementáciu viac času.
Na základe novej smernice nemusia mať občania EÚ v inom členskom štáte povolenie na pobyt ani v prípade, ak presiahne tri mesiace. Musia však naďalej preukázať, že majú dostatok finančných prostriedkov a nebudú závislí na systéme sociálneho zabezpečenia v krajine, kde budú mať pobyt. Obyvatelia EÚ a ich rodinní príslušníci dostanú automaticky právo na časovo neobmedzený pobyt v štáte únie, ak v ňom žili najmenej päť rokov. Po tomto období nebudú od nich krajiny môcť vyžadovať preukázanie dostatku zdrojov na živobytie.
Smernica nedáva právo pracovať v inej členskej krajine EÚ. Okrem iného však tiež uľahčuje prisťahovanie rodinných príslušníkov, toto právo rozširuje o registrovaných životných partnerov. Obyvatelia krajiny EÚ si môžu so sebou do inej členskej krajiny vziať bez ďalších formalít aj manželských partnerov z tretích krajín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.