Korzár logo Korzár

Kométa 73P sa blíži k Zemi (ale nenarazí do nej)

Život väčšiny komét sa končí ich rozpadomMožno by bol titulok bez tej vysvetľujúcej časti v zátvorke efektnejší a "napínavejší", pretože čitateľ by

Život väčšiny komét sa končí ich rozpadom

Možno by bol titulok bez tej vysvetľujúcej časti v zátvorke efektnejší a "napínavejší", pretože čitateľ by sa až z článku dozvedel, či blížiaca sa kométa nakoniec narazí alebo nenarazí do našej planéty. Keďže však naše denníky a iné periodiká priam oplývajú titulkami, navodzujúcimi príznaky blížiacej sa (politickej, ekonomickej či inej) katastrofy, rozhodol som sa už v titulku ubezpečiť čitateľov, že žiadna katastrofická zrážka kométy 73P s našou Zemou nehrozí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na internete sa totiž objavili špekulácie, že jeden z fragmentov kométy, ktorej celé označenie 73P/Schwassmann-Wachmann 3 a ktorá sa skutočne blíži k našej planéte, narazí 25. mája do Zeme. Americká vesmírna agentúra NASA preto vydala oficiálnu tlačovú správu s podrobnými informáciami o trajektórii blížiacej sa kométy. Z tejto správy vyplýva, že žiaden z vyše 40 fragmentov kométy 73P nebude ani v najbližšom bode jej dráhy k Zemi bližšie ako 8,8 milióna kilometrov, čo je viac než 20 ráz väčšia vzdialenosť, ako je vzdialenosť medzi Mesiacom a Zemou. Spomenutá kométa (resp. Jej fragmenty) sa najbližšie k Zemi dostane v dňoch 12.až 28. mája. Hlavný fragment C preletí 12. mája popri Zemi vo vzdialenosti 11,7 milióna kilometrov, pričom bude v ranných hodinách dobre pozorovateľný (v súhvezdí Líšky) aj malými ďalekohľadmi. "Veľmi dobre poznáme dráhu kométy 73P Schwassmann-Wachmann," povedal Donald Yeomans z oddelenia NASA pre sledovanie objektov v blízkosti Zeme. "Neexistuje žiadne nebezpečenstvo pre ľudí na Zemi ani pre posádku medzinárodnej vesmírnej stanice ISS, pretože hlavné teleso kométy a všetky jej odlomené časti preletia mnoho miliónov kilometrov popri Zemi."

SkryťVypnúť reklamu

Kométu 73P objavili v roku 1930 nemeckí astronómovia Arnold Schwassmann a Arthur Wachmann, a to pri hľadaní asteroidov na astronomických fotografiách. Kométa vtedy prechádzala vo vzdialenosti 9,3 milióna kilometrov popri Zemi. Aj keď kométa obieha okolo Slnka raz za 5,4 roka, astronómovia ju opäť pozorovali až v roku 1979. V roku 1985 ju opäť nevideli, ale odvtedy ju už pravidelne pozorujú pri každom priblížení sa k Zemi. Na jeseň roku 1995 začala kométa vykazovať rapídne zvýšenie aktivity a krátko nato sa rozpadla na štyri fragmenty, označené písmenami A, B, C a D. Fragment C je najväčší a je považovaný za hlavný zostatok pôvodného jadra kométy. Odvtedy dochádza k procesu tzv. hierarchickej deštrukcii, pri ktorom sa jednotlivé fragmenty postupne rozpadávajú na menšie kusy. Prečo sa vlastne kométy rozpadávajú? Kométy sú vlastne "zmrznuté" pozostatky z prvopočiatkov našej Slnečnej sústavy a ich jadrá sú poréznymi a krehkými zmesami prachu a ľadu. Kométa sa môže rozpadnúť pôsobením gravitačných síl pri prechode popri masívnych vesmírnych telesách. Napríklad kométa Shoemaker-Levy 9 sa na kusy rozpadla v roku 1992, keď letela popri planéte Jupiter. Kométy sa však môžu rozpadnúť aj v dôsledku rýchlej rotácie jadra, či v dôsledku tepelných pnutí pri prelete v blízkosti Slnka. Pozoroval sa aj explozívny rozpad komét, a to v dôsledku vnútorného tlaku zachytených plynov. "Katastrofický rozpad môže predstavovať konečný osud väčšiny komét," povedal astronóm Hal Weaver z laboratória aplikovanej fyziky Univerzity Johna Hopkinsa, ktorý pomocou Hubbleovho vesmírneho teleskopu študoval rozpad niekoľkých komét. Analýza údajov z Hubbleovho teleskopu i iných observatórií by mohla odhaliť, ktorý z vyššie spomenutých mechanizmov rozpadu komét hral hlavnú úlohu pri dezintegrácii kométy 73P/Schwassmann-Wachmann 3.

SkryťVypnúť reklamu

Získali cenu za vývoj "betónového stanu"

Po veľkých živelných katastrofách ostávajú nezriedka desaťtisíce ľudí bez prístrešia. Za dočasné prístrešie obvykle slúžia týmto ľuďom stany, ktoré však neposkytujú dobrú ochranu pri extrémnych poveternostných podmienok. Po nedávnom ničivom zemetrasení v horských oblastiach Pakistanu museli postihnutí ľudia prečkať krutú zimu v stanoch a v Afganistane silné vetry zničia núdzové stanové obydlia v priebehu niekoľkých týždňov. S originálnou náhradou klasického stanu prišli nedávno dvaja postgraduálni študenti londýnskej Kráľovskej akadémie umení. Peter Brewin a William Crawford navrhli originálny prístrešok pre núdzové ubytovanie, ktorý dostal prezývku betónový stan.

Už z tohto názvu vyplýva, že na rozdiel od bežného stanu, ktorý má takpovediac mäkké steny, má inovatívny britský stan (či, povedané lepšie, prístrešok) tuhé steny. Autorom spomenutého betónového stanu a podarilo vyriešiť problém, ako postaviť rýchlo a jednoducho tuhý prístrešok priamo tam, kde ľudia prišli o svoje trvalé obydlia. Stavba z klasických prefabrikovaných dielcov je totiž veľmi náročná, pričom už samotná doprava dielcov na miesto katastrofy je nákladná. Betónový stan Brewina a Crawforda sa na miesto živelnej pohromy dopravuje v zloženom stave vo vzduchotesnom plastovom vaku. Stan má dva hlavné konštrukčné prvky, a to suchým betónom impregnovanú celtovinu, ktorá je upevnená na vonkajšom povrchu druhého prvku, ktorým je pevná plastová fólia, ktorú možno nafúknuť do požadovaného tvaru. Celý stan má hmotnosť okolo 227 kg, takže malým lietadlom alebo pikapom možno prepravovať štyri takéto stany. Na mieste postavenia sa vak naplní 145 litrami vody. Po približne 15 minútach betón v tkanine nasiakne vodou a celý vak možno otvoriť a rozložiť. Z chemického generátora sa uvoľní plyn do plastovej vložky, čím sa stan nafúkne do požadovaného tvaru. Po 12 hodinách betón vytvrdne a stan možno používať. Inovatívny betónový prístrešok má podlahovú plochu 16 m2 a jeho cena je okolo 1 100 libier. Pre porovnanie možno uviesť, že cena kvalitného stanu je 600 libier a oceľová konštrukcia porovnateľných rozmerov stojí až 4 000 libier. Inovatívny stan možno obložiť vrecami s pieskom, čím sa podstatne zlepšia jeho tepelnoizolačné vlastnosti. Betónový prístrešok môže postaviť jeden nezaškolený pracovník za 40 minút. 26-roční Briti dostali za návrh inovatívneho betónového stanu globálnu cenu spoločnosti Saatchi & Saatchi. Táto spoločnosť, zameraná na aplikovanie nových ideí v praxi, udeľuje raz za dva roky globálnu cenu za ideu, ktorá pomôže zmeniť svet. Cena je dotovaná sumou 100 000 dolárov. V súčasnosti hľadajú spomenutí britskí inovátori investorov, ktorí by im pomohli čo najskôr otestovať ich inovatívne prístrešky priamo na miestach katastrof. Nový prístrešok predstavuje aj nádej na zlepšenie životných podmienok utečencov, ktorých je na celom svete vyše 35 miliónov.

Autor: rm

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 576
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 659
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 299
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 924
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 590
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 812
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 2 682
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 319
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 785
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 848
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 000
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 498
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 952
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 792
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 346
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 11 174
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  2. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Vladimír Bojničan: Dodatok 2. Ku blogu - Dnes je to už jasné: dogmatické konzervy a klerikáli sa rozhodli rozbiť západnú civilizáciu
  5. Lukáš Čelinák: Regulácia cien potravín: Nástroj k ožobračeniu tých najchudobnejších?
  6. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť...
  7. Viktor Pamula: S Ruskom na večné časy a nikdy inak
  8. Samuel Ivančák: Anton "Toník" Jaro: Keď k tomu pristupuješ srdcom, tak to nemôže byť zlé
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 104 785
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 63 848
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 48 000
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 498
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 952
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 792
  7. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 15 346
  8. Rado Surovka: Raši dostal padáka 11 174
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu