bzučiaci elektromer pri bráne prezrádzal, že vo vnútri je život.
"Občas sa tam večer svieti. Sem-tam vidím manželku a dcéru. Ani neviem, či tam naozaj žijú. Nerozprávame sa spolu," hovorí susedka spoza bezpečne vzdialeného vchodu do vily, ktorá v porovnaní s Fruniho rezidenciou pôsobí oveľa honosnejšie. Na rozdiel od nej však nemá na streche kupolu, z ktorej bývalý majiteľ Horizontu Slovakia a B. M. G. Invest vraj s obľubou sledoval hviezdnu oblohu. Len ďalekohľad údajne stál viac ako milión korún.
Staršia pani naproti vytrhávala spod obrubníka rozkvitnutú púpavu. Po chvíľke váhania ju premohla zvedavosť: "Chcete kúpiť ten dom?" zvedavo sa opýtala. Keď sme jej vysvetlili, prečo sme prišli, spustila: "Aj ja som pred chvíľkou v rádiu počula, že súd im chce zhabať majetok. Teraz?! Keď ho už prepísali na kadekoho? A keby aj niečo ešte mali, čo z toho? Ľudia, ktorým dlhujú miliardy, by dostali po päť korún," mávne rukou.
Pani je presvedčená, že tento dom je len odrobinkou z majetku Fruniho. "Veď tie miliardy sa nemohli len tak stratiť, no nie?" Aj ona má na Vladimíra Fruniho ťažké srdce. Do jeho spoločnosti tiež vložila peniaze. "Predali sme so sestrou po rodičoch dom, tak som dala tu stotisíc. O mesiac Fruniho zavreli. Bola som aj za jeho manželkou. Ale čo mi ona môže pomôcť. A mladá na mňa ešte aj nakričala. Hovorím jej, moja zlatá, ty nevieš, ako ťažko sa na peniaze robí, tak nevykrikuj..."
Fruni kúpil podľa nej starší dom a nechal ho zrekonštruovať. Rodina sa doň nasťahovala asi pred šiestimi rokmi. "Išli tam milióny. Veď len jedno okno dnes stojí dvadsaťtisíc...," rozmýšľa stará pani.
Dom postavený vo svahu pôsobí z ulice jednoducho, skôr fádne. Celková zastavaná plocha však predstavuje takmer 1 100 metrov štvorcových. V interiéri, ktorý nám umožnila vidieť Fruniho manželka pred štyrmi rokmi, keď jej muža zadržali v Chorvátsku, však poskytuje luxusné bývanie. Predsieň a presvetlená obývačka sú zariadené s vkusom, moderne a účelne, zopár kusov kvalitného nábytku dopĺňajú evidentne drahé umelecké diela, najmä olejomaľby. "Kedysi tu bolo živo až-až. Dom strážili muži v civile, stáli tu drahé autá, motorky. Dnes len občas vidím pani Fruniovú a dcéru. Ja tu nebývam, len som u dcéry."
Susedia hovoria, že manželov málokedy videli spolu. Fruni žil údajne svoj život, manželku, na rozdiel od iných prominentov, nevodieval so spoločnosti. Ako Fruniova po zadržaní manžela povedala pre SME, do jeho obchodov nevidela, podnikateľské aktivity boli pre rodinu tabu. Nie najlepšie vzťahy medzi manželmi vyjadruje aj skutočnosť, že podľa informácia z katastra jediným vlastníkom vily bol a dodnes je Vladimír Fruni...
František Matík je podľa výpisu z katastra majiteľom viacerých domov a pozemkov vo Varhaňovciach a v Bretejovciach. Vo Varhaňovciach vlastnil obrovskú farmu, ranč s výbehmi pre danieliu zver, jazierkom plným rýb, tenisovými kurtami, reštauráciou. Dnes sa do areálu, ktorý bol v minulosti prísne strážený, ktokoľvek dostane bez problémov. Stráži ho jeden muž.
"Tu už nič nie je Matíkove," tvrdí chlap, ktorého zahraničný pôvod prezrádza lámaná slovenčina s balkánskym prízvuk. Keď vidí fotoaparát, radšej zmizne.
"Z cudzích peňazí sa dobre míňa. Matík bol náš sused, poznáme sa veľmi dobre. Ľudia mu verili, celé Bretejovce, Varhaňovce, a ľudia z ďalších dedín v okolí mu dali svoje peniaze. Všetci ho ospevovali, bol ako Pánboh. Ale len dovtedy, kým ho nezavreli. Teraz mu nevedia prísť na meno," hovorí muž v kovbojskom širáku. S malou dcérkou si prišli pozrieť koníky.
V rodných Bretejovciach už nad Matíkom dávno zlomili palicu. Nielen nad ním: "Vy naozaj veríte, že mu zhabú majetok? To len pred voľbami sa chcú páni očistiť. A po voľbách ho pustia na slobodu a on sa sem konečne aj nasťahuje. Chcel sa sťahovať pred štyrmi rokmi. Mal smolu. Zavreli ho," hovorí muž z domu oproti Matíkovej opustenej haciende, ktorá v širokom okolí nemá páru.
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.