subjektov. Podľa súdu vznikla "obava", že sa Fruni a Matík chcú majetku zbaviť.
Súd má možnosť zaistiť majetok aj pred vynesením rozsudku, ak obžalovaným hrozí trest prepadnutia majetku a "je obava, že výkon tohto trestu bude zmarený alebo sťažený". Na Slovensku je takýto postup súdu v prípade milionárov výnimočný.
Špeciálny súd včera nechcel upresniť, akého majetku sa mohli chcieť obaja zbaviť, ale ide zrejme o veľké hodnoty. Súd pred niekoľkými dňami vymenoval Fruniho majetok a podľa neho vlastní niekoľko nehnuteľností, autá, zbrane aj hnuteľný majetok. Jeho konkrétnu hodnotu teraz súd podľa hovorkyne Kataríny Kudjakovej nevie odhadnúť.
Čo to znamená v praxi? Súd zašle rozhodnutie Krajskému úradu v Košiciach. Ten by mal zabezpečiť na katastri a v evidencii policajných áut zákaz ich predaja, teda na ne uvalí ťarchu. Fruniho rodina ich zatiaľ ďalej môže používať. Pracovníci úradu by však mali ísť aj do Fruniho domov a z nich odniesť cennosti a uložiť ich do úschovy. Súpis majetku by potom mali zaslať súdu. Ak by súd uznal obžalovaných vinných a rozhodol by o prepadnutí majetku, musel by určiť majetok nevyhnutný na živobytie, ktorý by Frunimu a jeho manželke zostal.
Súd to včera nechcel podrobne rozoberať. Mohlo by to však znamenať, že v praxi prídu o všetko. Majetok by sa predal a z toho by sa spolu so speňaženým majetkom Horizontu uspokojili poškodení. Zrejme však nie všetci.
Fruni a spol. podľa obžaloby spôsobili škodu 12 miliárd korún v nevyplatených vkladoch. Do 4. januára 2002, kedy spoločnosti zavreli všetky svoje pobočky, uzatvorili viac ako 850 000 zmlúv a celková výška vkladov predstavovala takmer 63 miliárd Sk.
Proti rozhodnutiu súdu môžu obžalovaní podať sťažnosť na Najvyšší súd, nemá to však odkladný účinok - majetok im zaistia hneď. Ak by Najvyšší súd rozhodol o zrušení zaistenia, majetok sa im vráti.
Matík je momentálne na úteku, naposledy sa podľa polície zdržiaval v Srbsku a Čiernej Hore s nejakou Rumunkou. Balkánske štáty však s našimi orgánmi spolupracujú veľmi neochotne.
Obžalovaní už raz majetok mali zaistení, a to na návrh prokurátora do mája 2005. Zaistili im ho na základe paragrafu, ktorý hovorí o nároku poškodených. Najvyšší súd však neskôr poškodených vylúčil z konania, keďže ich je veľmi veľa a súd by tak trval roky, preto zaniklo aj zaistenie majetku. Od mája až doteraz tak s ním mohli voľne narábať, pretože podľa súdu neexistovala "obava", že sa ho chcú zbaviť. Tá vznikla až teraz.
Majetok ďalších obžalovaných Mariána Šebeščáka, ktorý skoro nič nemá a Anny Molčanovej zostal voľný.
Autor: Mikuláš JESENSKÝ & mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.