úradu nechcel vyjadriť.
Špeciálny súd rozhodol o zaistení celého majetku Fruniho a Matíka, obžalovaných v kauze BMG a Horizont, lebo im hrozí trest prepadnutia veci a vznikla obava, že sa chcú majetku nejako zbaviť. Včera o tom súd informoval aj Fruniho a jeho advokátov na pojednávaní, rozhodnutie dostanú dnes.
Krajský úrad by mal spraviť aj súpis všetkých cenností, ktoré sa nachádzajú napríklad v domoch. Zároveň by mal založiť nehnuteľnosti na katastri a v evidencii motorových vozidiel tak, aby sa nemohli predávať. Ak by napríklad Fruniho manželka chcela niečo predať včera, keď ešte krajský úrad rozhodnutie nedostal, predaj bude neplatný. Rozhodnutie súdu totiž platí okamžite, teda od 3. mája.
Otázne je však to, ako sú zaistené hnuteľnosti. Včera pred Fruniho domom nestála žiadna policajná hliadka, čiže rodina mohla pokojne odniesť nejaké cennosti. Susedia si však žiadny pohyb nevšimli, popoludní stála pred domom čierna Octavia. Špeciálny súd na otázku, či túto skutočnosť sudcovia nezanedbali, povedal: "Je to v štádiu riešenia, robia sa patričné kroky, zverejňovať ich formou médií nie je vhodné."
Trest prepadnutia majetku slovenské súdy neukladajú často. Minulý rok to bolo 5-krát, ale neexistuje štatistika, o aký veľký majetok išlo. Ľubomíra Miklovičová z ministerstva povedala, že pred dvoma rokmi začala platiť novela Trestného poriadku, podľa ktorej orgány činné v trestnom konaní musia zisťovať, aký majetok má odsúdený. "Aj toto opatrenie podľa nás prispelo k tomu, že súdy v posledných dvoch rokoch uložili trest viackrát."
Zákon hovorí, že rodine, manželke musí zostať majetok nevyhnutný na živobytie. Ako sa postupuje, ak prepadáva majetok milionára, ktorý býva spolu so svojou ženou vo veľkej vile? "Ak ide napríklad o nehnuteľnosť, ktorá je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, súd rozhodne len o prepadnutí časti nehnuteľnosti, ktorá patrí manželovi," hovorí Miklovičová.
Štát vtedy manželke buď ponúkne, aby si druhú polovicu nehnuteľnosti odkúpila, alebo jej ju prenajme. Záleží na rozhodnutí súdu.
Zákon tiež hovorí, že príbuzným musí zostať majetok nevyhnutný na život. "Súd by rozhodoval, či napríklad všetky domáce elektrospotrebiče sú nevyhnutné na živobytie, alebo len niekoľko z nich," povedala Miklovičová. V zákone to presne zadefinované nie je.
Podľa viacerých informácií má Fruni majetok aj v zahraničí, napríklad vilu v Chorvátsku. V krajinách Európskej únie sa rozhodnutia našich súdov uznávajú, Chorvátsko to uznať nemusí, ale môže. Či súd požiadal aj o zaistenie majetku zahraničné krajiny, včera nechcel povedať.
Autor: mož, sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.