rozrušená a vznikli v nej dve skalné mestá - Peklo na juhozápadnom okraji kopy a Raj, ktorý leží na východnej časti. Dĺžka celého komplexu Dreveníka je približne 2 kilometre, šírka priemerne 800 metrov a hrúbka travertínových vrstiev je až 100 metrov. Je to najväčší celistvý travertínový komplex na Slovensku. Navyše, susedí s ďalšími travertínovými kopami - Sobotiskom, Spišským hradným vrchom, Ostrou horou, neďaleko je aj ďalšia kopa so známym minerálnym prameňom - Sivá brada.
Dreveník sa rozdeľuje na dve základné skalné mestá. Peklo je pochmúrna spleť úzkych skalných chodieb, ktoré zvierajú steny až 40 metrov vysoké, aj lete vanie z rôznych dier a jaskynných otvorov chlad. Najznámejšími skalnými útvarmi sú Čertova hlava, Centrálna veža, Žltá veža, Mravčia veža a ďalšie. Raj leží na okraji kopy a charakterizujú ho najmä rozmanité veže, ktoré však netvoria až také bludisko. Útvary ako Bašta, Červená veža, Táborová stena alebo Ohniskový kameň však stoja zato. Z centrálnej časti Raja vybiehajú na juh ďalšie zaujímavé skalné útvary. Interesantná je aj vrcholová plošina Dreveníka, z jej najvyššieho bodu (609 metrov) je krásny pohľad na okolie, teda Hornádsku kotlinu, blízke Branisko, Volovské vrchy a Levočské vrchy. Okrem výhľadu zaujmú aj typické krasové formy - závrty a škrapy.
Na Dreveníku evidujú vyše dvadsať jaskýň. Najznámejšími sú Ľadová (názov napovedá, že sa v nej počas celého roka drží ľad), Syslia, Veľká, Temná, Netopieria, alebo Puklinová, ktorá je z nich najhlbšia - až 100 metrov. Mimoriadne vzácna je aj kvetena a živočíšstvo travertínovej kopy.
BEDEKER
Prístup: Po žltej turistickej značke a náučnom chodníku, ktorý ho kopíruje, zo Spišského Podhradia (1/2 hodiny), alebo zo Žehry po tej istej značke (20 minút).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.