Striedavé listy sú stopkaté, 2x perovito zložené. Strapce kvetov sú krátko stopkaté, priame, s 20-40 kvetmi. Kvety sú 6-8 mm dlhé, ružovočervené, ich kališné lístky sú malé, vajcovito kopijovité, na okraji zubaté, sú užšie ako koruna a 2-3x kratšie. Korunné lupienky sú vpredu tmavopurpurové. Plodom je 1-semenná okrúhla, guľatá, vráskavá, hore stlačená nažka.
Okrem tohto druhu rastie u nás viac druhov zemedymu, mnohé druhy majú zakrnelé kališné lístky, naopak zemedym zobáčikovitý má kališné lístky dosť veľké, okrúhlo vajcovité a zobáčikovitý plod. Najbližším druhom je zemedym Wirtgenov, ktorý má strapce kvetov redšie, 10-20-kveté, listene dlho končisté, kvety trochu menší, rovnako ako aj kališné lístky a nažky sú hore nevtlačené, zriedka aj končisté.
Zemedym rastie na úhoroch, poliach, zboreniskách, v záhradách a iných ruderálnych miestach. Vyžaduje vlhké, výživné, piesočnato-hlinité pôdy, zásadité až mierne kyslé a humózne. Je u nás pomerne hojný.
Ako liečivá rastlina sa zbiera nadzemná časť bez plodov, obyčajne v máji až júli. Suší sa v tenkých vrstvách pri teplote do 35 °C. Rastlina je mierne jedovatá. Zemedym patrí do čeľadi zemedymovitých, ktoré sú blízke makovitým. Droga preto obsahuje niektoré alkaloidy blízke makovitým: kyselinu fumarovú, protopín a ďalšie alkaloidy, ďalej obsahuje horčinu, sliz, minerálne látky a živicu. Protopín má podobný účinok ako morfín. U nás sa droga užíva predovšetkým ako metabolikum ve forme odvaru, záparu alebo tinktúry. Iné užitie je ako prostriedok na potenie a ako liek na žalúdočné problémy. Má aj mierne preháňavý a močopudný účinok. Často sa užíva macerát (drogu vyluhujeme 8 hodín ve vode). Droga povzbudzuje aj činnosť pečene, žlčníka, čriev a žalúdka a čistí kožu. Zemedym sa obyčajne užíva ako zložka čajovín indikovaných pri žlčníkových, pečeńových a hemoroidálnych ťažkostiach. Užívanie drogy nie je možné odporúčať bez dohladu lekára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.