jedna z nich si záväzne reklamu v televízii neobjednala. Niektoré kritizujú vysokú cenu reklamy v STV, tá zasa nízku cenu reklamy v Markíze.
V Slovenskej televízii, ktorá šoty podľa zákona musí vysielať, čakalo nižšie sumy KDH, proti komerčným cenám v STV - ale i v Slovenskom rozhlase - je aj Misia 21.
Kancelária licenčnej rady zatiaľ stanovisko k cenám nedá, zákon o tom totiž nehovorí. Hovoriť by o nich mala dnes a konzultovať ich bude aj s ministerstvom vnútra. Člen Rady STV Ladislav Straka hovorí, že STV by mala politickú reklamu vysielať zadarmo, hoci v zákone sa píše, že náklady má platiť strana.
STV a JOJ sa rozhodli predávať reklamu za ceny, ktoré sú podobné bežným komerčným cenám a závisia od lukratívnosti vysielacieho času a sledovanosti. V STV to je od 30- do 200-tisíc korún, v JOJ od 20- do 100-tisíc bez DPH za 30-sekundový šot.
Markíza bude predávať reklamu za jednotnú cenu 80-tisíc korún, čo je podľa nej o polovicu menej, ako jej obvyklá cena za reklamu. "Týmto chce Markíza jasne deklarovať, že voľby nie sú pre ňu výlučne komerčnou záležitosťou, ale ako najsilnejšie médium na Slovensku ich chápe predovšetkým ako službu občanom," napísala hovorkyňa televízie Ivana Semjanová. Ak by strana chcela reklamu v deň volieb, musela by do nej však investovať 5,7 milióna.
Všetky tri televízie deklarujú, že si splnia povinnosť a šoty strán rovnomerne rozdelia, aby žiadna nedostala výhodnejší vysielací čas. V STV a JOJ si politická strana môže vybrať sama vysielací blok, v ktorom chce, aby jej reklamu odvysielali.
V Markíze poradie určuje televízia. Politická strana si môže kúpiť najviac 60 šotov. "My im tie časy v reklamných blokoch pridelíme podľa stanoveného poradia," povedal riaditeľ centra reklamy v Markíze Martin Hauptvogel.
Predtým, ako určili ich ceny, sa stretli generálny riaditeľ Markízy Václav Mika so šéfom STV Richardom Rybníčkom. „Dohoda bola taká, že sa nastaví obvyklá komerčná cena, ako vyplýva zo sledovanosti jednotlivých časov, a z pozície tej-ktorej televízie na trhu," povedal Branislav Zahradník z vedenia STV.
Rozhodnutie Markízy ho preto prekvapilo, hovorí, že jej model je neštandardný a neobvyklý a podozrieva ju z dumpingových cien. „Ak by sa potvrdilo, že ponúkajú reklamu za nezvyčajne nízku cenu, považujeme to zo strany Markízy za vytváranie si predpolia u politických strán pre budúci legislatívny návrh na zrušenie reklamy v STV," povedal.
Cenu reklamy v STV zasa Zahradník považuje za primeranú a nevidí dôvod, aby bola nižšia. „Ide o obvyklú cenu, bez prirážok, podľa sledovanosti jednotlivých blokov, ktorá vychádza z reálnej hodnoty reklamy," povedal.
Strany o predvolebnej reklame v televízii
LÍVIA SOLYMOS (SMK) - "V súkromných televíziách určite nebudeme mať inzerciu, pretože je to pre nás dosť drahé. Keď, tak len v STV, a aj z tých ponúknutých možností si vyberieme len niektoré, ktoré spadajú do našej stratégie a našich finančných možností."
MILAN URBÁNI (HZDS) - "Nemienime investovať nejaké nehorázne sumy. Keby ponúkli lacnejšiu reklamu, možno by zarobili viac."
MARTIN MAŤKO (SDKÚ) - "Zatiaľ sme sa nerozhodli, či budeme mať televízne šoty." Ceny nekomentoval.
VLADIMÍR CHLÍPALA (SF) - "Zatiaľ sme sa nerozhodli, nechceli sme selektovať žiadnu televíziu, no rozhodneme sa podľa podmienok."
MAREK MAĎARIČ (Smer) - "V tejto chvíli sme sa ešte definitívne nerozhodli. Pomerne vysoké ceny za televízne šoty v kombinácii s nízkou sledovanosťou, akú mali šoty v minulosti, nás vedú k tomu, že sa rozhodujeme, či si šoty objednáme."
PAVOL ABRHAN (KDH) - "Zatiaľ sme sa nerozhodli, či vôbec budeme mať záujem. Pre nás je dôležitá cena aj vysielací čas. Zatiaľ sme uzavreli, že si nebudeme uplatňovať požiadavku na vysielanie šotov na STV. Ostali nám otvorené Markíza, JOJ a TA3. No viem, že určite neinvestujeme do Markízy 5 miliónov, len aby sme tam mali šot v posledný deň."
Autor: mk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.