zmenami, ktoré prechod na digitálny signál prinesie, čiže s vecami, ktoré sú podstatné, doslova fascinujú témy, čo sa preberajú a letia v slovenskom mediálnom diškurze. Fascinuje malichernosť, nevážnosť a život komplexne mimo obrazu. Teda to, ako sú ľudia, ktorí rozhodujú a tvoria agendu, zakusnutí do nepodstatných problémov a bojujú dávno minulé vojny, pričom svet je úplne inde.
Keďže ideme do kampane, ktorá, samozrejme, je už mesiace v plnom prúde, Rada STV "riešila" námietky Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) proti dramaturgii predvolebných diskusií v STV. Konkrétne: Rybníček chce robiť sedemkrát dva stoly pre troch účastníkov (strán je dokopy 21) tak, že obsadenie vyberie samotná STV s prihliadnutím na váhu (preferencie) súperov. Pričom kritériom je atraktivita a bude rásť s termínom; čiže v poslednom kole - deň pred voľbami - sa stretnú SDKÚ, Smer a HZDS. Prvý "mač" zvedú Misia 21, Nádej a ešte nejakí blbci. Výhrada ÚVK znela, že by sa malo všetko losovať - kto s kým, aj dátum, že kedy...
Čo s tým? Toto je taký problém, ktorý nemá riešenie. O čom má napr. Mikloš debatovať so zástupcom strany, o ktorej ľudia počujú prvýkrát v živote? Ak sa organizuje predvolebná DISKUSIA, tak by mal existovať za stolom spor, ten sa ale nedá vylosovať. Keby vyžrebovali na jeden deň Smer s KSS a ZRS, o čom sa majú hádať? Ale na strane druhej: Aranžmán je výsmechom rovnosti šancí, keďže seans malých strán si nepozrie zlomok divákov, čo napr. SDKÚ-Smer-HZDS. (Mimochodom, KDH a SMK by mohli vzniesť - a možno vznesú - protest, že prečo je vo finále so Smerom a HZDS práve SDKÚ a nie oni?) Rybníček sa bránil na rade, že vraj termín, kedy sa kto na obrazovku dostane, nerozhoduje, lebo všetky dni kampane sú rovnocenné... Zároveň chce za polminútový šot v deň volieb 200 tisíc. Týždeň pred voľbami - len 30 tisíc. Tak je termín dôležitý alebo nie?
Celý problém je zástupný, pretože spravodlivosť v rozsadení účastníkov a dátumoch, aj keby sa dosiahnuť dala, nič nerozhodne ani nerieši. Z portfólia zdrojov, z ktorých ľudia nasávajú informácie (alebo predsudky) o politických stranách, tvorí verejnoprávna televízia asi 2 percentá. Alebo päť. Pritom minimálne dve tretiny ľudí, ktorí sa zúčastnia volieb, sú rozhodnutí pred kampaňou. Skúsenosť hovorí, že jediný televízny formát, ktorý dokáže pohnúť preferenciami tesne pred voľbami, je duel dvoch hlavných lídrov - resp. kandidátov na premiéra. Nie diskusie v trojke. Mimoparlamentné a malé strany sú vo volebnej súťaži diskriminované nie počnúc dňom oficiálnej kampane, ale z princípu, na ktorom funguje systém. Keby bol líder HZD aj s Gašparovičovou bustou v životnej veľkosti na obrazovke až do 17.júna 24 hodín denne, z náskoku Fica či Mikloša, ktorí sú roky v médiách pečení-varení denne, ani milimeter neuberie. Hlavné politické strany, koaličné i opozičné, sú zvýhodnené do tej miery, že či v športe, či v šoubiznise, či v ktorejkoľvek oblasti ľudskej činnosti neexistuje nespravodlivejšia súťaž na svete ako - parlamentné voľby. Merať spravodlivosť a rovnosť šancí na štarte oficiálnej kampane je smiešne.
Ďalší pseudoproblém: Debata o tom, či jediný účinkujúci v programe Pod lampou - Peter Šťastný - nebol porušením "vyváženosti" či "objektivity". Predstava niektorých členov R STV, že ak oponent - Juraj Široký - odriekol, a odriekli aj všetci jeho advokáti, ktorí boli pozvaní, tak relácia sa mala zrušiť, je vysvedčenie o absolútnej nekompetencii a o tom, na aké kraviny sa plytvajú peniaze koncesionárov. Keby televízia vyhovela požiadavke, dala by návod všetkým budúcim odopieračom, že ak sa nechcú pred verejnosťou konfrontovať s oponentom, stačí povedať, že my neprídeme, a program - navzdory divákom, ktorí ho možno očakávajú - sa ruší. Tak si predstavujú "verejnoprávnosť" niektorí radní, čo berú žold, aby obhajovali záujem koncesionárov...
Naopak, posledná debata o 5 minút 12 sa predmetom sporu nestane. Prvá polovica bola Mikloš-Fico a druhá Bollová-Mušková. Skombinovať za sebou dve také "vyrovnané" dvojice je absolútny vrchol umenia dramaturgie. Za každú sekundu, čo dve dobré ženy strávili pred kamerou, by mala STV vrátiť primeranú časť koncesie. Mikloša a Fica, ktorí sa mastili na jednej z kľúčových tém týchto volieb - dane - pritom moderátor naháňal, že stručne, stručne, lebo nebol čas.
Digitálne vysielanie bude znamenať - okrem iného - aspoň 16 celoplošných programov miesto 5 dnes. Azda si potom vyberieme. Ak dovtedy nezblbneme a politici schvália príslušné zákony, ktoré už sú prijaté všade, len na Slovensku nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.