členmi 29 národných zákonodarných zborov pri príležitosti osláv Dňa Európy. Na medziparlamentnom fóre sa zúčastnilo dovedna 250 poslancov EP a národných parlamentov, ktorí v štyroch pracovných skupinách debatovali o štyroch otázkach
Poslanci sa chceli prostredníctvom tohto fóra zapojiť do debaty o období reflexie, ktoré sa začalo po tom, ako francúzski a holandskí voliči odmietli ústavnú zmluvu EÚ. Mnohí poslanci sa zhodli na tom, že euroústava je kľúčovou pre akcieschopnú Európu. "Akokoľvek bude vyzerať, treba ju zachovať, treba ju ratifikovať a venovať jej veľkú pozornosť v období reflexie," odznelo v bruselskom sídle EP.
Ak bude EÚ hovoriť jedným hlasom a konať jednotne, tak z toho nebude profitovať len únia ako celok, ale všetky členské krajiny, pripomínajú poslanci, ktorí súčasne poukázali na to, že nie je postačujúca len spolupráca vlád, ale aj partnerstvo EP a národných parlamentov.
Fínsko, ktoré bude predsedať EÚ v druhej polovici tohto roku, včera avizovalo, že má v pláne zorganizovať v decembri podobné medziparlamentné fórum. Pri vyhodnotení debaty o globalizácii a európskom sociálnom a hospodárskom modeli poslanci zdôraznili, že Európa potrebuje viac súdržnosti a spolupráce, ak chce plniť svoju funkciu vo svete. "Budúcnosť únie závisí do veľkej miery od toho, ako bude zvládať globalizáciu, ako bude zvládať demografické tendencie, ako zmení kompetencie tam, kde treba," uviedol rakúsky europoslanec Othmar Karas, podľa ktorého je silná Európa odpoveďou na globalizáciu. Karas pripomenul, že demografické tendencie znevýhodňujú európsky kontinent. "Európsky kontinent je domovom dôchodcov sveta, mobilita a flexibilita sa odohráva na iných kontinentoch," varoval Karas.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.