že tento rok je pre ruský kozmický výskum významný preto, lebo pred 45 rokmi sa uskutočnil prvý let človeka do vesmíru a pred 60 rokmi bol založený národný (vtedy ešte sovietsky) raketový priemysel.
Pokiaľ ide o budúcnosť, agentúra priniesla rozdielne stanoviská dvoch hlavných ruských inštitúcií, zaoberajúcich sa pilotovanými letmi do vesmíru a jeho prieskumom, a to ruskej federálnej kozmickej agentúry Roskosmos a spoločnosti Energia, ktorá je popredným výrobcom vesmírnych nosičov a kozmických lodí. Podľa riaditeľa agentúry Roskosmos Anatolija Perminova Rusko nemá žiadne špeciálne plány na výskum Mesiaca, pretože na nášho vesmírneho spolupútnika vyslala už dostatočný počet prieskumných sond. Podľa Perminova je však Rusko pripravené pomôcť Číne vyslať v roku 2017 prvých taikonautov (Američania majú astronautov, Rusi kozmonautov a Číňania budú mať taikonautov) na Mesiac. "Navyše, NASA oficiálne vyzvala našu agentúru, aby sa podieľala na uskutočňovaní amerického vesmírneho programu," povedal Perminov. Podľa komentátora agentúry Novosti Andreja Kisljakova však vyjadrenia Perminova vzbudzujú pochybnosti. Podľa Kisljakova sa moderná veda a ľudstvo vôbec chcú o Mesiaci dozvedieť oveľa viac, než dokázali zistiť sondy, vyslané v 70. rokoch minulého storočia. Účasť Ruska na čínskom programe letov do vesmíru považuje Kisljakov za krok späť.
Celkom inak sa k perspektívam ruského vesmírneho programu vyjadrila spoločnosť Energia. Táto spoločnosť predstavila v polovici apríla svoju koncepciu pilotovaných letov do vesmíru na najbližších 25 rokov. V dokumente sa hovorí, že počiatočná fáza pilotovaných lunárnych letov (teda letov na Mesiac) bude zahrnovať použitie vesmírnej lode Sojuz, vypúšťacích nosičov Sojuz-FG a Proton, a štartovacích rakiet typu DM. Predstavitelia Energie povedali, že ruský segment vesmírnej stanice ISS sa má využiť na zmontovanie vesmírneho komplexu, určeného na let k Mesiacu a že tento postup umožní uskutočniť prvú lunárnu expedíciu už v blízkej budúcnosti. V druhej fáze sa plánje vývoj viacnásobne použiteľného lunárneho transportného systému na báze modernizovaného raketoplánu Kliper a medziorbitálnych vesmírnych ťahačov, poháňaných kvapalinovými raketovými motormi. Nový transportný systém bude spájať ISS a plánovanú lunárnu obežnú stanicu. Na prepravu veľkých nákladov budú použité vesmírne ťahače s elektroraketovými motormi. V tretej fáze programu by mala byť postavená permanentná lunárna priemyselná základňa, umožňujúca využívanie nerastného bohatstva Mesiaca. Program letov na Mars úzko súvisí s letmi na Mesiac. Riaditeľ spoločnosti Energia Nikolaj Sevastjanov povedal, že odborníci jeho spoločnosti teraz pracujú na ďalšom zdokonaľovaní existujúcich technológií, ktoré by sa mohli využiť pri výstavbe základne na Marse. Program letov na Mars sa bude realizovať v troch fázach. V prvej fáze sa bude celý nový vesmírny komplex testovať pri lunárnej misii. V druhej fáze sa uskutoční let k Marsu, ale bez pristáta kozmonautov na tejto planéte. Pristátie kozmonautov na Marse sa uskutoční až v tretej fáze celého programu. Spoločnosť Energia sa vyjadrila, že prvú expedíciu na Mars plánuje vyslať v období od roku 2020 do roku 2030.
Len budúcnosť ukáže, do akej miery sa podarí skoordinovať plány Roskosmosu a Energie na budúcnosť ruských pilotovaných letov do vesmíru. Neexistuje už totiž veľká a mocná strana, ktorá by povedala čo a ako...
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.