rozhodnutie dotýka. Pokiaľ ide o kampaň v postihnutej oblasti, nič horšieho sa nemohlo Dzurindovi a spol. pred voľbami už ani stať. Toto je presne ten typ úderu do hlavy, ktorý je nečakaný a nedá sa ani ukazovať na Smer a Slobodné fórum, ako napr. v prípade zdravotníckeho štrajku (oprávnene).
Pavol Rusko - kto iný - zareagoval ako prvý. Platené tlačové oznámenie, ako Mikloš s Malchárkom dodrbali ďalšiu superinvestíciu, koluje po agentúrnom okruhu. Vláda pritom - zrejme - za nič nemôže. O štátnych stimuloch mala rozhodnúť v najbližších týždňoch. Vysvetľujte to ale ľuďom, ktorí prišli o prácu. Resp. sa domnievajú, že by ju u nemeckého výrobcu akýchsi komponentov do automobilov získali. A to ešte mesto Rimavská Sobota, ktoré evidentne nepatrí k tým bohatším, investovalo do projektu niekoľko desiatok miliónov...
Podobný - ale silnejší - šok prežívali nedávno v Česku, kde firma Phillips ohlásila, že zatvára fabriku na TV obrazovky v Hraniciach na Morave. Tá fungovala asi štyri roky a český štát do nej vrazil v "stimuloch" niekoľko sto miliónov. Na pracovné miesto údajne 250-tisíc Kč. Pričom - čo je zaujímavé - v roku 2001, keď bola zmluva podpísaná, už každý vedel, že budúcnosť majú ploché televízie, nie "tučné", do ktorých Phillips montuje obrazovky... Teraz povedali, že sa nepredávajú, nie sú nové objednávky, biznis viazne... Tritisíc ľudí stráca štátom tučne zadotované miesta. Tu je už príbeh akoby zavŕšený...
...princíp oboch je ale rovnaký. Hranice na Morave i čerstvý precedens z Rimavskej Soboty ukazujú odvrátenú tvár lákania zahraničných investorov, na ktorú sa zrejme budeme pozerať častejšie. Vytvoríme podmienky, vyplienime burinu, pripravíme priemyselnú zónu, vrazíme zopár miliónov a - milého investora odláka krajina s ešte nižšími nákladmi na pracovnú silu, resp. s ponukou vyššieho úplatku. Napríklad Rumunsko, ktoré - spolu s Bulharskom - zrejme bude od 1. januára 2007 aj členom EÚ. Nevraviac o Ukrajine, čo je ešte lacnejší a investične doslova "nenažraný" región. Výhody a preferencie, ktoré priťahovali tvorcov pracovných miest na Slovensko, začnú pracovať v prospech iných, ešte hladnejších a odkázanejších, a tým pádom príťažlivejších pre "outsourcing", čiže vývoz výroby za nižšími nákladmi. Čo s tým?
Zatiaľ nič. Bilancia príchodov a zmiznutí je určite pre Slovensko vysoko v pluse. Nedávno obiehala správa, ako sa nejaká výroba (PSA Peugeot) sťahuje do Trnavy z britského Coventry. Čím vyspelejšie ekonomicky Slovensko ale bude, tým rýchlejšie sa tento pomer bude obracať. A čím skôr k obratu dôjde (Mikloš v optimistickom scenári prognózuje chytiť priemer EÚ do 15 rokov), tým väčšmi sa bude vnucovať, aby sa konečne urobil seriózny prepočet, či celá investičná mánia bola vôbec opodstatnená.
Pretože - a tu je dôvod, prečo je táto Rimavská Sobota taká zaujímavá - na Slovensku (ale údajne ani inde) sa pri investičných stimuloch vôbec nepočíta s tzv. alternatívnymi nákladmi. Čiže: Máme už napr. prijaté legislatívne pravidlá, aká výška "stimulu" na jedno pracovné miesto sa pokladá za rentabilnú. Aj podľa regiónov - zelená zóna sme my na východe, potom je žltá (Trenčín, Trnava, Žilina) a napokon červená - Bratislava. Fajn. Do týchto výdavkov sa ale vôbec nerátajú napr. práve straty, ktoré vzniknú Slovensku, resp. mestu RS tým, že Däxlmeier jednoducho ušiel. Sú v nákladoch na pracovné miesto, v KIA a vôbec všade, kde stimuly zabrali, zakalkulované aj peniaze, ktoré sa vyhodili v príprave projektov, čo sa nerealizovali?
Tu nejde iba o taký karambol, akým je táto Rimavská Sobota, kde zdúchnutie "investora" zrejme nebolo poistené právne (preto si to mohli dovoliť), ale vôbec. Slovensko bolo v hre o spústu investícií, ktoré sme regulárne prehrali - skončili u susedov. Napr. Hankook Tire v Maďarsku; tak, ako dnes v RS, plakali v decembri či kedy v Leviciach. Peniaze, čo vrazili do prípravy, kto kedy vyčísli v komplexných nákladoch na stimulovú politiku? Stopercentne nikto.
To nie je, samozrejme, všetko k alternatívnym nákladom. Už vôbec neexistuje výpočet, aký efekt by mali rovnaké dotácie použité iným spôsobom - trebárs vo forme plošného zníženia daní z príjmu právnických osôb, ktoré by pôsobilo férovo k všetkým podnikateľom. Niet sporu v jednom: Výhodnosť akéhokoľvek hospodárskeho opatrenia sa dá merať len pri vyhodnotení všetkých alternatív. Z toho nemôžu byť výnimkou ani tzv. investičné stimuly.
Toľko. Rimavská Sobota chce vysúdiť na Nemcoch 50 miliónov. Prajme im to. Ešte aj keby sa zadarilo, skôr naše súdy rezultatívne rozhodnú v nejakej kauze Ivana Lexu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.