medzivládnej komisie pre cezhraničnú spoluprácu to skonštatovali predsedovia oboch častí komisie. Za slovenskú minister vnútra Martin Pado a za ukrajinskú námestník ministra ekonomiky Serhij Andrijovič Romaňuk. Dvojdňové zasadnutie, ktoré sa na Slovensku koná raz ročne, začalo včera v Humennom.
Podľa Martina Pada je Ukrajina "najperspektívnejším partnerom pre rozvíjanie obchodných a kultúrnych vzťahov, čo dokazujú aj štatistiky." Podľa nich oproti roku 2004 obchodný obrat Slovenska s Ukrajinou v roku 2005 vzrástol o 27 percent na súčasných 27,8 miliardy korún. Témami stretnutia sú aj zhodnotenie situácie na hraničných priechodoch, návrh spolupráce hasičských zborov na oboch stranách hranice pri živelných katastrofách, projekt územného rozvoja prihraničia či spolupráca v medzinárodnej biosferickej rezervácii Východné Karpaty. Podľa Pada je "Slovensko k tejto téme veľmi konzervatívne a možnosti, ktoré sa tu núkajú, sú tým posunuté do úzadia."
Za "jednu z najpálčivejších otázok" označila veľvyslankyňa Slovenska na Ukrajine Inna Ohnivets rekonštrukciu priechodu Vyšné Nemecké - Užhorod a vybudovanie nového Čierna - Solomonovo. Podľa Martina Pada by sa budúci Schengenský priestor "nemal stať druhou železnou oponou, ale posilňovanie štátnej hranice je zamerané len proti nelegálnej migrácii." Podľa Serhija Romaňuka "musia obe krajiny využiť aj železničný tranzitný potenciál."
Konkrétne fakty o rozširovaní, resp. budovaní nových hraničných priechodov(HP) včera neboli k dispozícii. Verejnosti budú prezentované až po ukončení stretnutia. Martin Pado uviedol, že k rozšíreniu HP Vyšné Nemecké bola len v apríli schválená projektová dokumentácia. Veľvyslanec Slovenska na Ukrajine Urban Rusnák pre KORZÁR povedal, že cieľom je mať priechody každých asi 20 kilometrov: "Vlani sa otvoril HP Veľké Slemence - Mali Slemenci, tento rok sa začne s prestavbou Vyšného Nemeckého a Uble - hlavná časť bude ukončená do konca roka, ďalšie v rokoch 2007-2008." Pado priznal, že nový HP Čierna - Solomonovo je len v štádiu rokovaní, hoci pôvodne mal byť dokončený už v jeseni 2006: "Chcú ho obe strany, ale ešte nie sú jasné jeho technické parametre. Najskorším termínom jeho výstavby je rok 2009."
Romaňuk aj Pado sa dotkli aj otázky korupcie na slovensko-ukrajinskej hranici, ktorá je tiež jedným z dôvodov spomaľovania dopravy najmä vo Vyšnom Nemeckom. Zhodli sa, že ju neodstráni ani viac priechodov. Podľa Pada je "ťažké ju dokumentovať a dokázať, pomôcť môže len prijatie systémových opatrení." Romaňuk si myslí, že sa bude dať eliminovať až "keď bude proces vybavovania na hranici sformalizovaný a zautomatizovaný, aby bol občan v čo najmenšom styku s úradníkmi." Uviedol, že ako prvý krok Ukrajina pripravuje pre Slovensko návrh zavedenia spoločnej kontroly, ktorý už funguje na poľsko-ukrajinskej hranici.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.