kampani táto téma takmer neexistuje. Jedinou stranou, ktorá vo volebnom programe hovorí o zmluvách so Svätou stolicou, je KDH.
Ostatné strany tvrdia, že sa teraz venujú iným veciam a zmluva s Vatikánom je problém KDH. Pavol Minárik z KDH povedal, že o zmluve "sme komunikovali dva a pol mesiaca a nikto nemal o to záujem". Voliči podľa neho záujem majú.
Bude KDH trvať na tom, že po voľbách pôjde do vlády len s tými stranami, ktoré zaručia prijatie zmluvy s Vatikánom? Z volebného programu KDH to nie je zrejmé, lebo sa v ňom píše len to, že "naďalej zostávajú aktuálne zmluvy o výhradách vo svedomí, ktoré sú pripravené na schválenie".
Ak by išlo KDH do koalície so Smerom, nastal by problém, lebo Smer zmluvu s Vatikánom odmieta. Podpredseda KDH Daniel Lipšic pre SME otvorene povedal, že ich programy sú také odlišné, že si nevie predstaviť, "ako by sme sa mohli ocitnúť vo vláde so Smerom".
Róbert Kaliňák nechcel prezradiť, či by Smer súhlasil s prijatím zmluvy ako súčasti vládneho programu. "V tejto chvíli nás zaujíma kampaň," povedal.
Iné strany s tým až taký problém nemajú.
Minister zahraničia Eduard Kukan z SDKÚ odmietol zmluvu dať do vlády, lebo nesúhlasil s jej obsahom a postavila sa za neho celá strana vrátane predsedu Mikuláša Dzurindu. Dnes Peter Miššík z SDKÚ tvrdí, že zmluvu "chceme prijať, ale nie v takej podobe, ako sa navrhla".
Podpredseda HDZS Milan Urbáni tvrdí, že "sme pripravení na diskusiu, ale nie tak, že to, čo predloží KDH, sa schváli".
To, že o zmluve s Vatikánom sa v kampani vôbec nehovorí, svedčí podľa sociologičky Ľudmily Benkovičovej o tom, že verejnosť tento problém nezaujíma. Podľa nej sa tým relativizuje aj dôvod odchodu KDH z vlády. Urbáni si dodnes myslí, že zmluva bola pre KDH len zámienkou.
Lipšic, ktorý zmluvy ešte ako minister spravodlivosti pripravoval, tvrdí, že Slovensko sa zaviazalo tieto dokumenty prijať a ich odmietnutie bolo len "hysterickou reakciou" pre voľby. "Po voľbách nebudú zmluvy problém ani pre tie strany, ktoré ich dosiaľ odmietali," myslí si.
Podľa Benkovičovej budú musieť politici KDH zvážiť, či budú dôslední a trvať na zmluve s Vatikánom aj po voľbách, ale pri vytváraní novej vlády zvážia aj iné okolnosti.
V každom prípade zmluva o výhrade vo svedomí zapadla a nik o nej nedebatuje. "Nemyslím si, že je to prvoradá vec," povedal Miššík. Kaliňák dodal, že zmluva prestala byť témou, tak ako aj spoplatnenie vysokoškolského štúdia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.