programovej konferencii v Komárne. Kto sa veľmi nudí, môže sa ísť zabávať na www.smk.sk. Spokojne - majú to aj po slovensky. Ale strata času - niet o čo stáť.
Schematickým rukopisom, nulovou invenciou a vôbec staromódnym poňatím politiky sa materiál SMK nelíši od iných straníckych textov. Obsahovo je na tom ešte oveľa horšie ako koaliční (ex)partneri - SDKÚ a KDH. Bugárova upútavka - že sú jedinou stranou, ktorá má program pre celé Slovensko a na rozdiel od iných aj pre menšiny a regióny, je slabá aj ako fór. Zmena územného členenia, ktorej sa akože nevzdávajú, je utópia. Zvýšenie podpory malého a stredného podnikania je klišé, ktoré má každý. Daňové úľavy a zvyšovanie dotácií na menšinovú kultúru a najmä poľnohospodárstvo sú zase zámery vyložene škodlivé. Z programu SMK kričí, že pre nich správa štátu začína a končí rozdávaním cudzích peňazí a vymýšľaním určení a cieľov, kam koľko poslať, pričom, samozrejme, preferujú seba (akože menšinu, juh) a klientov. Ani po štyroch rokoch v reformnej vláde SMK nenabrala rozum a zjavne degeneruje. Nezodpovednosť a šlendrián, s akým bol program napísaný, dobre ilustruje, že keby - teoreticky - získala SMK 51 percent hlasov, dalo by sa to všetko naraz realizovať iba za cenu vážneho prehĺbenia rozpočtového schodku. (Ešteže Mikloš si všíma iba Smer...) Hlavne, že Ficov program je podľa Bugára "nerealizovateľný"...
Len pre porovnanie: Program SDKÚ je údržbársky a nereformný, ale "drží" pokope a je vidieť, že bol pripravený s kompetenciou. KDH v programe dosť blúzni, ale spomedzi riadkov trčí, že strana má vlastnú víziu o štáte a ide po nej. To, čo zaráža a preráža práve u SMK, je akoby vyhorenie, energetická kríza, až zmľandravenie po 8 rokoch vo vláde. Dôvod? Po prvé: Strana, postavená na obrane záujmov menšiny, stratila agendu. Nedá sa sedieť dve volebné obdobia vo vláde a vnútorne udržiavať pocit utláčaného národa. SMK má porušenú identitu: Z podstaty svojej existencie by mala byť opozíciou, ona je však neustále pri moci. Kľúčové programové ciele, po ktorých išli pred štyrmi rokmi - maďarská univerzita, prevod pôdy neznámych vlastníkov na obce, charta menšinových a regionálnych jazykov - mali splnené ako prví z koalície. K tomu ešte prirátajme vytúžené ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré získali (ovládnutie Pozemkového fondu!), a lukratívny rezort výstavby, ktorý si pred 4 rokmi udržali. SMK je dnes čítanková ukážka strany, ktorá sa nabažila, nasýtila, nakŕmila klientov a zároveň nemá intelektuálne zázemie (ako napr. čiastočne SDKÚ), aby sa obnovila, zapálila nový oheň a našla nový zmysel. Národnostné požiadavky sú passé v Európe - kto iný to vie lepšie ako Csáky? Musia sa len usilovne tváriť, že ich živia.
To neznamená, že Dzurinda má pravdu, keď podpichuje, že "SMK nemá budúcnosť ako etnická strana a bude sa musieť zmeniť na štandardnú konzervatívnu alebo liberálnu stranu". Čisté bludy - Maďari na Slovensku budú ešte veľmi dlho voliť SMK. Z princípu. Dôvody sú na iný článok, fakt je ten, že aj istota desiatich percent dovoľuje Bugárovi a spol. bezstarostný veget. Oni sú - Maďari z povolania. Vynikajúci džob na Slovensku... Teda dnes, keď sme v EÚ a NATO. Nesmie sa len zabudnúť, že bez SMK a jej voličov by sme sa z "čiernej diery Európy" (Madeleine Albright) azda dodnes nevyhrabali... Len pre historickú fakticitu.
SMK je vypočítateľná strana, neporušuje zmluvy, dodržiava dohody a hoci nemá nijaké ekonomické presvedčenie, hlasuje za reformy. Je dlhodobo stabilizačným faktorom a ako taká - paradoxne - má dnes jeden z najväčších koaličných potenciálov. Tomu nahráva i tento zlý a bezobsažný program, ktorý sa dá ohýbať na všetky strany. Samozrejme, nie do nekonečnej miery. Neprekročiteľná podmienka pri prípadných rokovaniach s Ficom bude zachovanie rovnej dane. Bugár už dávnejšie označil program Smeru za "nerealizovateľný" a treba vedieť, že odpor k Smeru je v SMK silnejší ako voči HZDS. Aj napriek rozchodu v januári je pre SMK strategickým partnerom stále KDH, čo je zákulisná dohoda vedení oboch strán. Novinkou po odchode KDH z koalície však je, že Bugár výrazne zmiernil rétoriku k SDKÚ. To otvára nové perspektívy aj pre už temer odpisovaného Dzurindu. V prípade, že trojka SDKÚ-KDH-SMK získa viac mandátov ako Smer, najzaujímavejšia povolebná diskusia sa rozvinie medzi Hrušovským a Bugárom na tému - Dzurinda.
Slovenskej politike i SMK samotnej by však lepšie svedčilo, keby na nasledujúce 4 roky Bugár a spol. vládne chúťky vypustili a odpočinuli si v opozícii. Niežeby si niekto prial Fica. Ale aj to, čo oni nazývajú program, neklamne naznačuje, že ešte jedna perióda pri moci a mozgy im vymäknú úplne. A potom kto príde???
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.