na tom nielen analytici, ale aj politici samotného Smeru a HDZS.
Podľa sociológa Pavla Haulíka by takáto koalícia prišla na rad až po neúspechu iných možností. "Predpokladám, že Smer ako strana s najviac hlasmi osloví najprv KDH, prípadne niekoho tretieho do spolku, napríklad SMK či SF," odhaduje povolebný vývoj analytik.
Ak by sa predsedovi Smeru Robertovi Ficovi podarilo takúto vládu vytvoriť, príde podľa Haulíka s iniciatívou SDKÚ, ktorá ponúkne ako alternatívu pravicovú vládu, ktorú by mohla doplniť iná strana - napríklad HZDS.
Až vtedy, keď sa ani jedna z týchto možností nenaplní, príde na rad koalícia Smeru a HDZS, myslí si Haulík, hoci "pre Smer by to nebolo z medzinárodno-politického hľadiska príliš dobré riešenie". Povolebný osud HZDS bude podľa neho do veľkej miery závisieť od postoja Vladimíra Mečiara k vlastnej politickej kariére.
Podobný názor má aj politológ Miroslav Kusý. "Vzájomné rozpory sú príliš silné a pre Smer by to bolo pre Mečiarovu povesť záťažou," povedal.
Podpredseda Smeru Pavol Paška zopakoval, že z budúcej koalície nevylučujú nikoho, ale vláda s ich účasťou "musí mať plný medzinárodný rešpekt".
Aj ďalší ľudia zo Smeru sa zdráhali otvorene hovoriť. Koalícia s Mečiarovým HZDS je síce jednou z alternatív, ale prednosť dávajú iným.
Pripúšťajú, že ak by volebný výsledok stačil aj na dvojkoalíciu a s inou stranou by sa nedala vytvoriť, išli by s HDZS. Takúto alternatívu naznačuje posledný prieskum ÚVVM, podľa ktorého by Smer získal 53 a HZDS 24 mandátov, čo by tejto dvojici zaručilo tesnú väčšinu 77 hlasov v parlamente.
"Pokiaľ budú výsledky volieb také, že najreálnejšou bude spolupráca so Smerom, budeme spolupracovať so Smerom," myslí si podpredseda HZDS Milan Urbáni. Ani politici z HZDS však väčšinou nechceli o tejto možnosti podrobnejšie hovoriť. Viacero z nich však mimo diktafónu povedalo, že by s koalíciou so Smerom nemali väčší problém.
Ľudia z HZDS si dokážu predstaviť kompromis medzi oboma volebnými programami a slovné prestrelky medzi Vladimírom Mečiarom a Robertom Ficom z minulosti zhodne označili za "politickú záležitosť", ktorá by na prípadné začatie rozhovoroch nemala mať vplyv.
Niektorí ľudia z vedenia HZDS majú skôr pocit, že neochota ku koalícii bude skôr v Smere, keďže za ním údajne stoja "ľudia, ktorí sa od Mečiarovej strany odvrátili".
Mečiar o Ficovi:
"Tento štát som zakladal v čase, keď vy ste mali plné gate." (máj 2002, TV JOJ)
"Čo ste vy toaletný papier? Idete sám seba ľutovať, že sedíte v komisii pre privatizáciu plynu… Chlapče, chlapče." (september 2002, v TV JOJ)
"Voličom Smeru odkazujem, vymeňte si predsedu a budeme spolupracovať." (marec 2005, v STV)
"On potrebuje byť sám. On potrebuje mať ľudí v submisívnej polohe, nie v partnerskej." (apríl 2006, v TV Markíza)
Fico o Mečiarovi:
"Kvôli tomu, aby zlepšil svoj medzinárodný imidž, zabudol Mečiar na národné záujmy." (máj 2002, TV JOJ)
"Za udalosti v rokoch 1994 až 1998 nesie pán Mečiar plnú osobnú a politickú zodpovednosť. Preto Smer nemôže s ním ako s osobou spolupracovať." (máj 2002, v TV JOJ)
"Toto je štandardné stretnutie predsedov politických strán, ktorí sú v opozícii. Čo vidíte na tom špeciálne? To sa máme zabíjať, to máme chodiť a po sebe sa chmúriť, že nechceme mať nič spoločné?" (september 2004, po stretnutí opozičných lídrov)
Autor: knm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.