je jasné, či je čistenie územia po kalamite zásahom do chráneného územia, alebo nie.
V Tichej doline začali pred rokom Štátne lesy Tatranského národného parku odstraňovať popadané kalamitné drevo. Argumentovali, že len čistia cesty, čo je nevyhnutné pre prípadný zásah požiarnikov. Štátna ochrana prírody považovala za provokáciu, že lesníci vošli do doliny cez víkend, bez toho, aby upozornili správu parku a získali povolanie.
Slovenská inšpekcia životného prostredia podľa inšpektorky Beaty Múčkovej zistila, že bol porušený zákona a "došlo k zásahu a k poškodeniu biotopu národného významu". Štátne lesy TANAP-u však predložili posudok vypracovaný Slovenskou poľnohospodárskou univerzitou v Nitre, ktorý hovorí, že pri odstraňovaní kalamitného dreva nemôže ísť o zásah do chráneného biotopu, pretože ten už poškodila kalamita.
Na Slovensku sú len tieto dva znalecké ústavy, inšpekcia životného prostredia nemôže osloviť zahraničné inštitúcie. O posudok už môže požiadať len súdnych znalcov.
Zásah lesníkov v Tichej doline vyvolal aj pozornosť zahraničia - stanovisko si vyžiadala aj Európska komisia.
Tichá dolina sa má stať centrom budúcej bezzásahovej zóny Tatranského národného parku. Hovorca správy parku Juraj Švajda tvrdil, že biotop kalamita nezničila, pretože "biotop nepredstavujú iba stojace stromy, čo je čisto lesnícke hľadisko". Kalamita je súčasťou prírodných procesov, ktoré treba podľa neho v národnom parku chrániť. Naopak, hovorca Štátnych lesov TANAP-u Marián Šturcel opakoval, že po víchrici biotop neexistuje.
Autor: haj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.