živobytie 300 000 ľudí. Včera to vyhlásil expert a poradca vlády János Nacsa. Úrodné nížiny Maďarska tento rok postihli rekordné záplavy, piesčitá ale orná pôda na desatine územia krajiny medzi riekami Dunaj a Tisa však alarmujúco schne, povedal Nacsa z Univerzity svätého Štefana v meste Gödöllö, asi 30 kilometrov východne od Budapešti.
S cieľom zabrániť záplavám a získať pôdu, komunistická vláda v 50. rokoch v regióne Homokhatság (homok je po maďarsky piesok) medzi Dunajom a Tisou vysušila jazerá, čím spustila proces, ktorý môže oblasť urobiť neobývateľnú v priebehu 20 rokov, povedal Nacsa. "Piesok postupne vytláča vegetáciu, dokonca aj tráva schne a stromy koreňmi nedosiahnu k spodnej vode," uviedol Nacsa v rozhovore pre agentúru Reuters. Problém ešte zhoršili klimatické zmeny a zníženie zrážok v oblasti. Hladina spodnej vody klesla aj o desať metrov, povedal Nacsa, koordinátor rozvojových projektov kancelárie premiéra pre oblasť centrálneho Maďarska. "Mokrade sa zmenili na prach, dokonca aj počas roka so záplavami tam nie je dostatok vody," dodal.
Maďarsko má spomedzi krajín EÚ najväčší prebytok obilia, 8 000 - 10 000 kilometrov štvorcových piesčitej pôdy v regióne Homokhatság je však vhodnejších pre ovocné sady alebo vinohrady - kým tam nejaká voda zostane.
Jedným zo spôsobov, ako priviesť vodu do oblasti by bolo prepojenie Dunaja a Tisy kanálom, ktorý rôzne budapeštianske vlády plánovali od polovice 19. storočia. Projekt by sa mohol stať realitou teraz, ak by EÚ pomohla s jeho financovaním, povedal Nacsa. "Existujú dve možnosti: jednou je zaviesť voči suchu odolné rastliny, aby sa znížila spotreba vody, druhou je priviesť do oblasti vodu," dodal. Kanálom by tiež vznikla nová vodná cesta na Ukrajinu - veľkého poľnohospodárskeho exportéra, ktorá väčšinu svojho tovaru prepravuje cez Čierne more. Podľa Nacsu vybudovanie splavného kanála by stálo 125-150 miliárd forintov (asi 30 miliárd Sk). "Ale ak tam neprivedieme vodu, región už nebude schopný uživiť 300 000 ľudí. Koľko by stálo nájsť nové domy pre 300 000 ľudí,?" položil si otázku Nacsa.
Kanál by mohol byť súčasťou novej vodohospodárskej infraštruktúry, súčasťou ktorej by podľa vládnych plánov boli vodné nádrže pre kontrolované zaplavovanie meandrov Tisy.
Autor: Gödöllö (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.