edukačný proces. Paradoxné je, že miesto uľahčenia priniesol množstvo nečakaných komplikácií.
Práve na základe AIS bola totiž vyčlenená hŕstka študentov, ktorí sa vďaka svojej snahe a vynikajúcim výsledkom tešili z prospechových štipendií vo výške päť alebo desaťtisíc korún, ktoré si odniesli za zimný semester akademického roku 2005/2006. Niektoré študijné odbory Prešovskej univerzity však počítačový systém prehliadol! Dôvodom nebola chyba v programe, ale nedostatočné technické zvládnutie zo strany pôsobiacich pedagógov, ktorí nezaznamenali skúšky a zápočty do tohto systému. Napriek tomu, že ich študenti právoplatne absolvovali a výsledky niektorých z nich boli viac než uspokojivé, na štipendiá zatiaľ len túžobné čakajú...
Podľa Ministerstva školstva SR: "Študenti, ktorým sa táto situácia stala, by sa v prvom rade mali písomne obrátiť na vysokú školu so žiadosťou o vysvetlenie, prečo im nebolo prospechové štipendium, ak splnili legislatívou stanovené podmienky, priznané." Študenti odboru masmediálnych štúdií, ktorých taktiež zasiahla nedokonalá spolupráca ľudského faktora s počítačovou technikou, tak skutočne urobili a obrátili sa so žiadosťou na vedenie vysokej školy. V značnej miere im pomohol i vedúci katedry všeobecnej jazykovedy, fonetiky a masmediálnych štúdií doc. PhDr. Juraj Rusnák, CSc. : "Akademický informačný systém funguje na našej škole prvý rok a je takpovediac v procese zabehávania. Najväčšie problémy sa vyskytli kvôli vysokým nárokom kladeným na užívateľov digitálnych technológií. Situácia sa však rieši, dekanát sa snaží celý problém čo najskôr uzavrieť. Každopádne, môj postoj je pozitívny, verím, že sa celá situácia vyvinie v prospech študentov."
Študentka Prešovskej univerzity, Katka Gécziová však sama priznáva, že vina nie je iba na strane vysokej školy: "My študenti máme prístup do AIS-ka, kde si môžeme kontrolovať počet kreditov, či hodnotenie zápočtov a skúšok. Mnohí z nás si boli už dlhšiu dobu vedomí toho, že nie všetci profesori im skúšku zapísali, no ale veď nehorelo ... Keď však ide o peniažky, zrazu je všetko inak."
Najväčším problémom Prešovskej univerzity je, že všetky peniaze vyčlenené na tento účel sa už minuli... Ostávajú teda tri možné alternatívy. Tá najhoršia, škola študentom peniaze neprizná, ale môžu sa utešovať, že budúci semester snáď k žiadnemu nedorozumeniu nedôjde. Druhou možnosťou je, že peniaze dostanú, ale až budúci školský rok, keď na to škola zoženie dostatočné finančné prostriedky. Nuž a tá tretia, najpozitívnejšia je, že škola vyplieni tajné komôrky a študenti sa dočkajú štipendií už tento školský rok.
Avšak aj po vyriešení tejto kolízie treba myslieť do budúcnosti a zvážiť možné spôsoby, ako predísť opätovnému opakovaniu tejto nie práve príjemnej situácie. "Najvhodnejším riešením by podľa mňa bolo zorganizovanie doškoľovacích kurzov, ktoré by pomohli najmä starším profesorom pôsobiacim na našej univerzite. Niektorí sa za svoju nedokonalú obratnosť v tejto oblasti doslova hanbia, iní sa k nej otvorene priznávajú. Musíme brať do úvahy fakt, že v minulých rokoch skrátka nemali možnosť preháňať sa každý deň po internetových stránkach," myslí si Dávid Auer, študent anglického jazyka a kultúry.
BUBLINKA: Vyplieni škola svoje tajné finančné komôrky a dá študentom to čo im patrí?
Autor: nit
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.