Formálne je síce majetok zaistený, ale fyzicky ho nikto nezabezpečil.
Ministerstvá vnútra a spravodlivosti sa stále nedohodli, kto a ako by to mal urobiť. Ide najmä o cennosti, ktoré môžu mať obidvaja vo svojich domoch. Podľa Ľubomíry Miklovičovej z ministerstva spravodlivosti tento problém stále riešia. Samotné nehnuteľnosti, teda domy a pozemky, už zaistil kataster, autá a zbrane zasa zaistila polícia.
Špeciálny súd rozhodol o zaistení majetku obidvoch 3. mája a požiadal o vykonanie rozhodnutia Krajský úrad v Košiciach. Ten si nebol istý, či na to má kompetenciu, tak sa obrátil na súd aj ministerstvá, aby mu objasnili, na základe akého paragrafu má konať. Dodnes nedostal úrad jasnú odpoveď.
Špeciálny súd nariadil zaistiť majetok, pretože obidvom hrozí trest prepadnutia majetku a je obava, že by sa ho chceli zbaviť.
Otázne je, či vôbec slovenské súdy takýto trest niekedy v minulosti uložili. Keď sme požiadali ministerstvo spravodlivosti o štatistiky takýchto prípadov, ministerstvo poslalo chybné čísla.
Podľa ich údajov súdy tento trest uložili v roku 2005 päťkrát. Keď sme zatelefonovali na konkrétne súdy, ktoré tak mali urobiť, predsedovia súdov to popreli. Ministerstvo potom zistilo, že namiesto prepadnutia majetku má v štatistike zapísané tresty prepadnutia veci, čo je bežný trest, napríklad ak ide o zbraň, ktorou bol spáchaný trestný čin.
Ministerstvo teraz túto štatistiku opravuje, včera to mala riešiť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská aj na porade s predsedami krajských súdov v Omšení. V roku 2005 tento trest nebol udelený ani raz.
Fruni a spol. sú obvinené zo škody takmer 12 miliárd. Súd včera vypočúval viacerých svedkov, vo štvrtok bude vypovedať súdny znalec.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.