Európskej vesmírnej agentúry (ESA) laboratórny modul Columbus. Toto vesmírne laboratórium je najväčším príspevkom ESA k činnosti Medzinárodnej vesmírnej stanice(ISS). Laboratórium Columbus má dĺžku 6 871 mm, jeho najväčší priemer je 4 477 mm a vnútorný objem je 75 m3. Hmotnosť prázdneho laboratória je 10 275 kg. V laboratóriu Columbus môže byť umiestnených až desať štandardných prístrojových modulov, každý s hmotnosťou najviac 998 kg. Na vonkajšej strany laboratória môžu byť upevnené ďalšie štyri moduly. Laboratórne moduly umožnia vykonávať vo vesmíre celý rad experimentov v rôznych vedeckých odboroch. Pôjde napríklad o experimenty v oblasti náuky o materiáloch, biológii a fyziky kvapalín. Modul Biolab bude slúžiť na biologické experimenty na mikroorganizmoch, bunkových a tkanivových kultúrach, i na malých rastlinách a na hmyze. Modul MSL-EML umožní vykonávať v podmienkach mikrogravitácie topenie a tuhnutie vodivých kovov, zliatin a polovodičov. Európsky fyziologický modul (EPM) umožní vykonávať experimenty, ktoré umožnia skúmať vplyvy dlhodobých vesmírnych letov na ľudský organizmus.
Európske vesmírne laboratórium Columbus by malo byť koncom mája prepravené na palube špeciálneho transportného lietadla A300-600 Beluga do Kennedyho vesmírneho centra NASA na Cape Canaveral. K stanici ISS bude laboratórium Columbus vynesené americkým raketoplánom niekedy v druhej polovici roka 2007. Laboratórium by malo byť v činnosti približne desať rokov. Najzaujímavejšie na tomto novom vesmírnom laboratóriu je hádam to, že prakticky všetky experimenty budú riadiť odborníci z pozemného riadiaceho centra v Nemecku. Predpokladá sa, že počas desiatich rokov sa na experimentoch v laboratóriu Columbus bude podieľať možno až niekoľko tisíc vedcov.
Na odovzdávaní laboratória Columbus agentúre ESA sa zúčastnila aj nemecká kancelárka Angela Merkelová. Tá dokonca pripravila účastníkom ceremoniálu nečakané malé prekvapenie. Keď totiž na záver ceremoniálu deti základnej školy želali laboratóriu Columbus šťastnú vesmírnu cestu v niekoľkých európskych jazykoch, kancelárka si všimla, že medzi týmto jazykmi nebola ruština. Merkelová, ktorá má doktorát z fyzikálnej chémie a študovala aj Rusku, promptne pridala aj želanie v ruštine.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.