Dominiqua de Villepin v súvislosti s kauzou falošného korupčného škandálu. Na zasadnutí vlády v Paríži vyzval Chirac vládny kabinet, aby sa sústredil predovšetkým na svoju prácu. To je hlavný predpoklad pre posilnenú dôveru a je to v záujme krajiny a Francúzov, podčiarkol prezident.
Hoci sa socialistickej a komunistickej frakcii nepodarilo vysloviť vláde nedôveru, získali na svoju stranu časť poslancov centristickej strany UDF, ktorí premiéra doteraz podporovali. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 190 z 577 poslancov Národného zhromaždenia. Socialisti iniciovali hlasovanie v reakcii na kauzu Clearstream. Aféra dostala názov podľa banky, do ktorej mali v súvislosti s predajom francúzskych vojnových fregát na Taiwan tajne prúdiť provízie pre francúzskych predstaviteľov, vrátane ministra vnútra Nicolasa Sarkozyho.
V debate pred samotným hlasovaním de Villepin vyhlásil, že celá iniciatíva prebehla "v mene osočovania, lží a klebiet". Premiér odmietol kritiku socialistov a zdôraznil, že jeho vláda nespomalí vo svojom politickom programe. Zároveň zopakoval hlavné priority svojho kabinetu - znížiť vysokú nezamestnanosť vo Francúzsku, zrýchliť rast ekonomiky, dosiahnuť väčšie úspechy v boji proti sexuálnej kriminalite a nelegálnej imigrácii a dať viac príležitostí chudobným, nezamestnaným a znevýhodneným ľuďom.
Hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde malo podľa politických pozorovateľov síce len minimálnu šancu na úspech, poslúžilo však socialistom ako príležitosť na získavanie politického kapitálu. Premiér čelil opakovaným výzvam na odstúpenie, keďže mal v roku 2004 nariadiť vyšetrovanie Sarkozyho, svojho hlavného straníckeho rivala v budúcoročných prezidentských voľbách, ako aj ďalších politikov, ktorí údajne mali tajné bankové účty spájané s úplatkárskym škandálom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.