roka. Rozhodnutie vyrábať sériovú verziu Antary prijalo vedenie firmy Opel po veľmi priaznivom ohlase, ktorý mala u návštevníkov frankfurtského autosalónu v roku 2005 štúdia Antara GTC. Nový model Antara patrí do kategórie crossover, čo je kategória "krížencov" medzi rôznymi klasickými typmi vozidiel. Neurobíme asi ale veľkú chybu, keď model Antara zaradíme do bežnejšej kategórie SUV, čiže medzi športovo-úžitkové vozidlá. Európsky trhový segment modelov SUV a crossover sa od roku 1998 zdvojnásobil, pričom jeho podiel na celkovom trhu vzrástol z 3 % na 6 %. Marketingoví odborníci predpokladajú, že tento segment trhu si bude naďalej posilňovať svoje pozície. "S novým modelom Antara vstupujeme do jedného z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich segmentov európskeho automobilového trhu. Ide o technicky vysoko sofistikovaný automobil so samonosnou karosériou, ktorý dokonale kombinuje dynamický dizajn s premysleným pohonom všetkých kolies," povedal Hans Demant, generálny riaditeľ automobilky Opel.
Sériový model Antara preberá dynamické dizajnérske prvky trojdverovej štúdie Antara GTC a transformuje ich do elegantnej, športovo pôsobiacej päťdverovej karosérie s päťsedadlovým a mimoriadne flexibilným interiérom. Prednej časti vozidla dominuje charakteristický prelis tvaru V na kapote a maska chladiča s masívnym chrómovaným rebrom a veľkým logom výrobcu. Pri pohľade zboku je nápadná veľká svetlá výška, veľké kolesá a robustné ochranné prvky karosérie. Vozidlo má dĺžku 457 cm, šírku 185 cm a výšku 170 cm. V interiéri zaujmú anatomicky tvarované sedadlá, veľké prístroje na prístrojovej doske a stredová konzola s centrálnym informačným displejom. Vozidlo môže byť vystrojené navigačným systémom na báze DVD a rozhraním bluetooth na bezdrôtové pripojenie telefónu. Na pohon vozidla sú určené tri pohonné jednotky, všetky so štyrmi ventilmi na valec. Základnou pohonnou jednotkou je 2,4-litrový zážihový štvorvalec, ktorý má vďaka vyvažovaciemu hriadeľu veľmi pokojný chod a ktorého výkon je 104 kW. Druhým motorom je dvojlitrový turbodieselový motor so vstrekovacím systémom common rail, ktorého maximálny výkon je 110 kW. Tento motor je sériovo kombinovaný s päťstupňovou manuálnou prevodovkou, na želanie však môže byť kombinovaný s automatickou prevodovkou. Marketingové oddelenie firmy Opel predpokladá, že najväčší záujme bude práve o Antaru so spomenutým vznetovým motorom. Pre milovníkov vyšších výkonov bude k dispozícii 3,2-litrový vidlicový šesťvalec, ktorého maximálny výkon je 165 kW. Tento motor je kombinovaný s automatickou prevodovkou s funkciou ActiveSelect.
Antara môže byť vystrojená systémom pohonu všetkých kolies, ktorý kombinuje výhody koncepcie s poháňanými prednými kolesami s výhodami, ktoré prináša stály pohon všetkých kolies. Základnou časťou tohto systému je elektronicky riadený elektrohydraulický diferenciál, ktorý v každej situácii zaručuje optimálne rozdeľovanie krútiaceho momentu medzi predné a zadné kolesá. Systém pohonu je koordinovaný s protiblokovacím systémom (ABS) a s elektronickým stabilizačným systémom (ESP). Do štandardného výstroja vozidla patrí aj systém podpory núdzového brzdenia, systém aktívnej ochrany proti prevráteniu a zariadenie na bezpečné schádzanie zo svahu (DCS). Systém DCS zaručuje zjazd aj prudkými svahmi konštantnou rýchlosťou.
Opel Antara má so svojím športovým dizajnom, flexibilným interiérom a dynamicky ladeným podvozkom dobré predpoklady stať sa obľúbeným vozidlom pre rodiny s aktívnym životným štýlom.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.