KAUZA
Existuje podozrenie, že manipulovali s previerkami aj u firiem, ktorým išlo o miliardové obchody
Bratislava - Slovenská informačná služba aj Národný bezpečnostný úrad vyšetruje polícia. Podľa nej existuje podozrenie, že v rokoch 2003 až 2005 manipulovali s previerkami priemyselnej bezpečnosti pre súkromné firmy. Previerka je dôležitá, ak sa chce podnikateľ uchádzať o štátnu zákazku, kde príde do styku s utajovanými skutočnosťami. Väčšinou ide o miliardové obchody - napríklad na ministerstve obrany.
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová nám potvrdila, že vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii včera začal trestné stíhanie vo veci pre trestné činy vydierania, prijímania úplatku a zneužitia právomocí verejného činiteľa. Zatiaľ nie je nikto obvinený, podľa našich informácií sú podozriví šéf kontrarozviedky SIS, jeho zástupca a bývalý riaditeľ sekcie priemyselnej bezpečnosti, neskôr zástupca riaditeľa NBÚ.
Hoci výbor na kontrolu SIS už nemal naplánované žiadne rokovanie a aj sa jeho členovia oficiálne rozlúčili s riaditeľom SIS Ladislavom Pittnerom, predseda výboru Viliam Soboňa (HZDS) povedal, že buď už na dnes alebo na začiatok budúceho týždňa zvolá rokovanie. "Je to mimoriadne vážne podozrenie, nesmierne ma to prekvapilo. Môže to otriasť celou SIS."
Hovorca premiéra Mikuláša Dzurindu, pod ktorého kompetenciu SIS aj NBÚ patria, Martin Maruška povedal, že o tom nemá žiadne informácie. "Uvedené záležitosti sú v kompetencii orgánov činných v trestnom konaní."
Ak podnikateľ požiada o previerku priemyselnej bezpečnosti, jeho žiadosť posudzuje SIS, polícia aj vojenské spravodajské služby. Preverujú akékoľvek informácie o firme aj o jej spoločníkoch 5 rokov dozadu. Napríklad či niekto z nich nespolupracuje s podsvetím, či neboli príslušníci ŠtB, trestaní alebo aj ich zákazky vo verejnom sektore. Správy týchto zložiek potom NBÚ zanalyzuje a rozhodne sa, či podnikateľovi dá alebo nedá previerku. Potrebujú ju firmy, ak chcú podnikať v oblasti utajovaných skutočností - napríklad obchodovať so zbraňami. V súčasnosti podľa internetovej stránky NBÚ vlastní túto previerku 180 firiem.
Tvrdia, že o ničom oficiálne nevedia
Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová povedala, že vyšetrovatelia preverujú dva skutky. V prvom prípade mali príslušníci SIS u podnikateľov "vytvárať podozrenie", že z rôznych príčin nemôžu dostať previerku. Oslovovali ale vraj aj tých, ktorí mali problémy a dostať by ju nemali s tým, že ju vedia zabezpečiť. Jeden z príslušníkov SIS mal za to pýtať úplatok.
V druhom prípade mal príslušník SIS vydierať súkromných podnikateľov, že ak nezamestnajú vo svojich firmách ľudí, ktorých on chce, nedostanú previerku. Tiež od nich chcel, aby s ním spolupracovali a vymieňali si informácie.
Šéf kontrarozviedky je manžel agentky Kováčovej, ktorá vyzvedala na Špeciálnom súde informácie o kauze Bielik.
Hovorca SIS Vladimír Šimko povedal, že oficiálne nemajú od polície žiadny dokument. Pripustil, že riaditeľa SIS o tom ústne informovali funkcionári ministerstva vnútra, na akékoľvek vyvodzovanie zodpovednosti to však podľa neho nestačí. "Riaditeľ zabezpečí tak, ako doposiaľ vždy, korektnú spoluprácu s políciou a ak bude treba, zbaví mlčanlivosti všetkých, ktorých sa to bude týkať."
SIS pred niekoľkými dňami poslala na Inšpekciu Ministerstva vnútra SR informáciu o "podozrivom konaní" policajtov z Úradu boja proti korupcii, ktorí tento prípad vyšetrujú. To, či nejde zo strany SIS o pomstu, nechcel nikto komentovať. Ani SIS ani ministerstvo vnútra nechcelo povedať, čoho konkrétne sa mali podozrenia týkať.
Podľa Ivana Goldschmidta z NBÚ dotyčný šéf sekcie a neskôr zástupca riaditeľa Aurela Ugora v úrade nepracuje od konca roka 2004. K prípadu vraj nemajú zatiaľ žiadne informácie.
Predseda výboru na obranu a bezpečnosť Róbert Kaliňák (Smer-SD) povedal, že je dôležité, aby sa celá vec vyšetrila, pretože ide o dôveryhodnosť celého previerkového procestu. "Doteraz všetky kauzy, ktoré sa týkali SIS, sa vyšetrovali ťažko, môj optimizmus nie je veľký."
SIS najčastejšie kritizuje predseda SMK Béla Bugár. Ak sa toto potvrdí, ide podľa neho o "vrchol ľadovca". "Potvrdzuje to našu snahu sprísniť kontrolu nad SIS." SMK chce, aby v ďalšej vláde sedel minister bez kresla, ktorý nebude zo strany, z ktorej bude premiér a bude mať na starosti práve SIS. A to aj tak, že by mohol ísť do živých prípadov.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.