nezávislosť od Srbska. Informovali o tom svetové agentúry s odvolaním na nezávislé monitorovacie strediská. Pre osamostatnenie Čiernej Hory hlasovalo údajne 56,3 percenta voličov.
Samostatnosť Čierna Hora získa len v prípade, že túto možnosť zvolí najmenej 55 percent registrovaných voličov, čo bolo podľa odhadov splnené. Referenda sa rovnako podľa neoficiálnych odhadov zúčastnilo zhruba 87 percent voličov.
Základná podmienka, že referendum bude platné, ak sa zúčastní najmenej polovica zapísaných voličov, tak pravdepodobne bola tiež splnená.
Priaznivci nezávislej Čiernej Hory však ešte nemali vyhrané. Prvé čiastočné oficiálne výsledky mali byť známe až po polnoci. Napriek tomu už po prvých odhadoch v uliciach čiernohorskej metropoly Podgorica vypukli prvé oslavy.
Čiernohorský prezident Svetozar Marovič poďakoval všetkým voličom, ktorí sa zúčastnili referenda. Ako uviedol, jeho želaním je, aby "Čierna Hora dnes večer vo vlastnom záujme prijala demokratické rozhodnutie," citovala srbská tlačová agentúra Tanjug.
Podľa predsedu republikovej referendovej komisie Františka Lipku prebehlo referendum bez problémov. Jediným vážnejším incidentom bola bitka vo volebnej miestnosti v meste Nikšič, aj tu však po krátkom prerušení v hlasovaní pokračovali.
Náladu v Srbsku charakterizuje rezignovaný postoj s prímesou horkosti. Strategická pozícia krajiny na Balkáne sa značne zmení, ak sa 620-tisícová Čierna Hora oddelí. Osemmiliónové Srbsko sa cez jedinú noc môže zmeniť na vnútrozemskú krajinu čeliacu nutnej transformácii armády a námorníctva.
Odtrhnutie Čiernej Hory, ktorá by získala nezávislosť po 88 rokoch, by dokončilo rozpad bývalej Juhoslávie.
Text k foto:
Prezident Srbska a Čiernej Hory Svetozar Marovič včera hlasoval v referende v meste Budva
Foto: ČTK/AP
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.