informačnej službe (SIS), spojená s korupciou a vydieraním, sa môže ukázať ako najväčší škandál volebného obdobia. A azda aj celých ôsmich rokov dvoch Dzurindových vlád. Bič plieska na konci...???
Rozmer aféry, ktorú začala vyšetrovať polícia, je nutné zvýrazniť v podmieňovacom spôsobe preto, lebo - po prvé - sme stále len v rovine dôvodného podozrenia. Po druhé, určujúce pre veľkosť škandálu je, či sa potvrdia indície o falšovaní bezpečnostných previerok len v zmysle individuálnej trestnej činnosti zopár osôb v SIS a na NBÚ, ktoré sú podozrivé, alebo máme do činenia so systémovým zlyhaním. Toto v tejto chvíli nemôžeme vedieť. Z charakteru kauzy a z toho, čo je známe o podobných aférach v zahraničí, je ale - bohužiaľ - oveľa pravdepodobnejšia možnosť číslo 2.
Vieme toľko, že trestné stíhanie vo veci vydierania, korupcie a zneužitia právomocí verejného činiteľa začala Generálna prokuratúra proti dvom osobám v SIS a jednému bývalému zamestnancovi NBÚ. Mali sa dopustiť toho, že od podnikateľov, uchádzajúcim sa o bezpečnostný certifikát NBÚ (ktorý je nevyhnutný pre účasť vo verejných súťažiach o niektoré štátne zákazky), žiadali úplatky za "kladné vybavenie", resp. sa im vyhrážali, že ak nezamestnajú vo svojich firmách im blízkych ľudí, overenie nedostanú. Obvinenia ešte vznesené neboli, ale z toho, čo je vonku, je to zrejme len otázka času. Machinácie sa vraj majú týkať firiem a ľudí, ktoré-í by inak nemali šancu získať previerku. Zaujímavá je reakcia SIS, ktorá sa na inšpekciu ministerstva vnútra obrátila s protiútokom o "podozrivom konaní policajtov", ktorí kauzu vyšetrujú. Druhá - a dosť vážna - pikantéria je, že jedným z podozrivých má byť ten šéf kontrarozviedky, ktorého manželka sa - ako agentka SIS - nedávno namočila do kauzy Bielika. Vysoká funkcia tejto osoby, ktorá je podriadená priamo Pittnerovi, výrazne posilňuje predpoklad, že ide o zlyhanie systému.
Ako sme si zvykli pri vylomeninách SIS či - menej - NBÚ, zodpovední politici zase prežúvajú seno. Soboňa, šéf výboru na kontrolu SIS, je nekompetentný od hlavy po pätu, všetko čo povie, je na festival humoru a satiry. Dzurindov hovorca Maruška nie je oveľa lepší - vraj treba "nechať konať orgány činné v trestnom konaní". Pekný blábol - isteže treba nechať. Premiér je však predsedom Rady bezpečnosti štátu a v tejto kauze nejde o drobné. Má aj výsostne politickú rovinu: Nech je pravda akákoľvek, v tejto chvíli sú spochybnené bezpečnostné previerky na Slovensku plošne. Tu nejde len o to, či sú štyria ľudia vinní alebo nevinní. Politici by akési stanovisko mali zaujať.
Už len vzhľadom na medzinárodný rozmer záležitosti - SIS a NBÚ sú dve slovenské inštitúcie, ktorých dôveryhodnosť a spoľahlivosť nie je výlučne vnútornou vecou štátu (ako desiatok iných úradov). Netreba vysvetľovať prečo - to, ako pracujú, do akej miery sú funkčné, môže do zásadnej miery ovplyvniť ochotu partnerov v NATO zahrnúť Slovensko do bezpečnostnej spolupráce. To má tisíc významov, ktorých dôsledky nedokážeme dohliadnuť. Preto je dôležité posúdenie, či táto kauza má systémové korene. A ak áno, je vážnejšia ako napr. "skupinka", či Ruskove odposluchy, či "kupčenie v parlamente" preto, lebo ukazuje na zlyhanie základných štátnych inštitúcií. Vyhlásenie hovorcu Marušku je pikantné i z toho dôvodu, že sme ešte nezabudli, aký cirkus rozpútal Dzurinda okolo NBÚ, keď jeho bývalý šéf Mojžiš mal byť - podľa neho - ovplyvňovaný akousi lobistickou skupinou. Nič z toho sa nepotvrdilo, premiérovi ale jeho podozrenie stačilo, aby prevrátil politickú scénu hore chobotom a uvalil vlastnú koalíciu do menšiny. Teraz odkazuje, že to - teda manipulácia s previerkami - je vec orgánov činných v trestnom konaní.
Na strane druhej, kauzu netreba ani predramatizovať. Škandály okolo tajných a bezpečnostných služieb sú v nových demokraciách takpovediac už denný chlieb. Nedávno padol riaditeľ českého NBÚ, ktorému bolo dokázané, že bol v dlhodobom kontakte s tzv. konkurznou mafiou okolo sudcu Berku. Jeho priamy podriadený je dokonca obvinený, a sedí vo väzbe, z prijímania úplatkov od tejto mafie. Ešte väčšie aféry okolo tajných služieb prepukajú aj v najzavedenejších demokraciách. Nemecká kontrarozviedka čelí práve podozreniam z rozsiahleho sledovania a odpočúvania novinárov. Vo Francúzsku sa práve hlasovalo o dôvere vlády na pozadí škandálu, ktorý začal tým, že bývalý šéf kontrarozviedky zverejnil akýsi falošný zoznam ľudí, ktorí mali brať provízie za štátne zákazky cez luxemburskú clearingovú banku. Všade to je - Slovensko by zrejme bolo ôsmym divom sveta, keby bolo výnimkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.