podobu druhého kapitalizačného piliera.
Ešte v januári predseda Smeru Robert Fico pre Hospodárske noviny povedal: "Zvážime, či je správne, aby sa 18 percent odvodov do sociálneho poistenia delilo na deväť do prvého a deväť do druhého piliera - a či nejsť cestou posilnenia Sociálnej poisťovne." Jozef Burian zo Smeru však pre SME povedal, že v pomere odvodov chcú "zachovať kontinuitu", siahli by naň len v krajnom prípade, ak by výdavky na reformu ohrozovali deficit verejných financií.
V súčasnosti ide do druhého piliera, teda na účty v správcovských spoločnostiach, 9 percent dôchodkových odvodov, ďalších 9 zostáva v prvom pilieri, teda v Sociálnej poisťovni, ktorá peniaze prerozdeľuje medzi dnešných penzistov.
SNS chce zmeniť pomer na 6:12 percent v prospech prvého piliera, hovorca Elo Rafaj však hovorí, že pomer sa môže ešte zmeniť, strana je "flexibilná na rokovanie".
Martin Chren z Nadácie F. A. Hayeka hovorí, že meniť pomer percent by bol krok späť a "ohrozilo by to fungovanie druhého pilier a dôchodkových správcovských spoločností", ktoré v biznis plánoch za dnešných podmienok rátajú, že ziskové budú v horizonte takmer deviatich rokov.
KSS by úspory znárodnila
Reforma dôchodkového systému nielen spustila trojpilierové sporenie na penziu, ale posunula aj vek odchodu do dôchodku. KSS chce zmeny zrušiť. Karol Ondriáš hovorí, že sa neobáva kolapsu dôchodkového systému a reči o demografickej kríze považuje za podvod. Reforma mala podľa neho iba "zabezpečiť toky do finančného systému, teda pre burzy".
Ministerka práce Iveta Radičová, trojka na kandidátke SDKÚ, hovorí, že systém starobného sporenia teraz potrebuje predovšetkým "stabilitu a čas, aby mohol priniesť zhodnocovanie úspor". Obranu starobného sporenia sľubujú aj ďalšie strany, ktoré sa podieľali na vláde. Július Brocka z KDH hovorí, že neplánujú zmeny druhého piliera, v programe KDH hovorí, že chce "brániť úspory občanov v druhom pilieri a zasadiť sa za ochranu základných parametrov". Poslankyňa SMK Klára Sarkozy si rovnako myslí, že v druhom pilieri teraz netreba robiť zmeny, lebo "ľudia strácajú pocit istoty".
HZDS a Smer chcú dobrovoľný vstup do druhého piliera. Burian zo Smeru však hovorí, že aj to ešte závisí od toho, ako sa budú zlepšovať garancie štátu za úspory.
Chren hovorí, že ak by sa umožnilo dobrovoľne vstupovať či vystupovať zo sporenia, systém by mohol skolabovať, keď by ľudia pri krátkodobom znehodnotení úspor vystupovali.
Privatizácie pre dôchodky
SF chce "zanalyzovať možnosť výberu príspevkov na sporenie priamo správcovskými spoločnosťami". Ľubica Navrátilová zo SF hovorí, že ak analýza ukáže, že ide o efektívnejšie riešenie, zaviedli by ho. Chren hovorí, že výber poistného cez Sociálnu poisťovňu bolo síce chybou, ale riešiť ho dnes je už "možno príliš neskoro", dôležitejšie je zlepšiť prácu poisťovne a spustiť centrálny register klientov. Doriešiť treba dohľad Národnej banky Slovenska a postupne spresniť formy výplaty penzií zo sporivého piliera.
Strany sa zaoberajú v programoch aj transformačnými nákladmi na spustenie sporenia. SDKÚ chce prijať zákon na ochranu vkladov, ktorý by zaručil, že sa na tento účel použijú všetky príjmy z privatizácie.
Odvodmi do druhého piliera sa znížili príjmy Sociálnej poisťovne na výplatu dôchodkov. Preto na ich výplatu používa aj príjmy z nemocenského poistenia či poistenia v nezamestnanosti. SF to chce zastaviť a výdavky na spustenie reformy preniesť na štátny rozpočet.
Chren hovorí, že zákon o cielenom použití privatizačných príjmov je správny a zabráni "prejedaniu" privatizačných peňazí na iné účely. Na financovanie dlhu však bude treba použiť aj peniaze z verejného rozpočtu, neočakáva, že politici zastavia možnosť používať aj príjmy z iných poistení.
Andrea HAJDÚCHOVÁ
Autor: knm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.