pre verejné otázky (IVO) si 46 percent ľudí myslí, že sa uberáme správnym smerom, o opaku je presvedčených 50 percent. Aj keď je v tejto otázke spoločnosť naďalej rozdelená, nejde o bežnú záležitosť. O roku 1998 bol totiž podľa IVO iba jeden moment, keď boli optimisticky naladení ľudia vo väčšine: v januári 1999 v správne smerovanie krajiny verilo 47 a v nesprávne len 34 percent ľudí. Najväčší pesimizmus ľudia pociťovali pred voľbami pred ôsmimi rokmi po ktorých HZDS odišlo do opozície a Slováci boli značne skeptickí aj medzi rokmi 2001 a 2003 - teda aj v období pred poslednými voľbami.
"Takéto vyvážené hodnotenie nie je zďaleka samozrejmosťou," povedala sociologička IVO Zora Bútorová. Optimistami sú podľa analytičky najmä mladí, ľudia s vyšším vzdelaním a vykonávajúci kvalifikovanejšiu a intelektuálnu prácu.
Optimisti sú najmä voliči pravice
Pohľad na smerovanie Slovenska kopíruje postoje bývalej vládnej koalície a opozície. Zatiaľ čo sú voliči SDKÚ v drvivej väčšine optimistickí a podobný názor majú aj priaznivci KDH, najväčšiu skepsu dávajú najavo podporovatelia komunistov, HZDS a SNS. Až za nimi nasleduje Smer, ktorého 65 percent voličov si myslí, že ideme dobrou cestou a 43 percent, že zlou.
Reformy nemajú veľa jasných prívržencov
Za najhoršiu spomedzi piatich závažných reforiem ľudia považujú jednoznačne zdravotnícku. Bez výhrady dobrá je len podľa troch zo sto obyvateľov, v zásade dobrá ale stále nedoladená je podľa 22 percent a 72 percent si myslí, že je zlá a mala by sa zmeniť zásadne. O niečo lepšie je vnímaná reforma sociálnych dávok, ktorá rozdeľuje ľudí približne na polovicu.
Viac priaznivcov ako odporcov má dôchodková reforma, i keď aj ju chce doladiť až 46 percent opýtaných. Ako najlepšie vnímané z prieskumu vychádzajú reformy daní a verejnej správy. Zmeny v daňovom systéme považuje za úplne zlé len tretina ľudí.
Hlavným problémom nezamestnanosť
Ľudia za jednoznačne najväčší problém považujú nezamestnanosť. Tento neduh vníma ako jeden z najzávažnejších presná polovica opýtaných. Nasleduje kvalita zdravotníckej starostlivosti (31), chudoba (29) a životná úroveň (27 percent).
Autor: knm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.