školstve, zdravotníctve ani v sociálnych veciach. Výnimkou sú len dane.
Podľa Jána Solíka z Nadácie F. A. Hayeka programy sú oproti minulosti oveľa vágnejšie: "Je to plastelína, nenašiel som tam mimo Smeru veľmi kategorické požiadavky. Sú skôr v rovine - zvážime, zlepšíme."
Strany napríklad ustúpili zo zavedenia školného na vysokých školách, väčší problém by nemali ani zo zrušením 20- a 50-korunových poplatkov v zdravotníctve. Tam sa črtá skôr spor o návrat k verejnoprávnemu charakteru zdravotných poisťovní.
V sociálnej oblasti sa zrejme žiadny zásadný spor riešiť nebude, lebo podľa Solíka dokonca aj pravicové strany chcú robiť sociálnu politiku cez daňový systém.
Najtvrdšie vyjednávania možno teda čakať o projekte rovnej dane. Ak bude Smer vo vláde, len ťažko bude hľadať zhodu s SDKÚ, KDH, SMK, ale aj SF a HZDS. Smer trvá na progresívnom zdaňovaní fyzických osôb, čo je podľa Solíka "určite" rušenie rovnej dane. Smer považuje za svoju prioritu približne 25-percentnú sadzbu dane pre monopoly.
Politici pred voľbami zmiernili svoju rétoriku a len zriedka zaznievajú kategorické požiadavky, od ktorých nemienia ustúpiť. Súčasne však odmietajú, že by po voľbách mohol spolupracovať takmer každý s každým - s výnimkou komunistov.
Podľa podpredsedu SDKÚ Pavla Kuboviča volebné programy nie sú "nezáväzne popísané papiere" a až po voľbách sa ukáže, o koľko budú môcť strany ustúpiť. Pre SDKÚ je prioritou "zachovanie reforiem".
Pavol Minárik z KDH povedal, že program je v dlhodobej línii strany a "nikto nás nemôže podozrievať, že bol riedený preto, aby bol zlúčiteľný s programami iných strán". KDH tiež povedalo, že nepôjde do vlády so žiadnou stranou, ktorá by chcela rušiť úroveň prijatých protikorupčných opatrení.
Podľa Milana Urbániho z HZDS strany napravo sa tlačia viac k stredu a tón zmierňuje aj Smer. "Skôr sa približujú k nám, môžeme pribrať partnera zľava i sprava," povedal.
Podpredseda opozičného Smeru Pavol Paška naopak tvrdí, že ich program je dostatočne kategoricky postavený na "prioritách a hodnotách, ktoré sme jasne pomenovali".
Z programoch strán vyplýva, že vážnym problémom pri zostavení budúcej koalície môžu byť len dane. SDKÚ podľa Kuboviča nebude po voľbách súhlasiť s progresívnym zdaňovaním fyzických osôb, inou sadzbou dane z príjmov pre monopoly alebo s dvomi sadzbami DPH, lebo "by znamenali úplné zrušenie samotných princípov daňovej reformy". Aj šéf SMK Béla Bugár povedal, že súčasné vládne strany "určite nemôžu prijať" návrhy Smeru a podľa Minárika by to "bol určite veľký problém" aj pre KDH. HZDS je podľa Urbániho síce za jednu sadzbu priamej dane, uvažuje však o dvoch sadzbách DPH na vybrané druhy tovarov a služieb.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.