zverejnila včera.
"Predbežné výsledky sa potvrdili. Za nezávislosť Čiernej Hory hlasovalo 230 711 voličov, čo je 55,5 percenta ... Za spoločný štát (Srbska a Čiernej hory) bolo 184 954 voličov alebo 44,5 percenta," oznámil na tlačovej konferencii predseda referendovej komisie František Lipka. Na referende sa zúčastnilo 86,5 percenta zo 485-tisíc oprávnených voličov. Výsledky budú oficiálne až po uplynutí 15-dňovej lehoty, počas ktorej je možné vzniesť námietky. Parlament potom musí vyhlásiť nezávislosť.
Rakúsko, predsedajúca krajina Európskej únie včera oznámila, že 25-členné spoločenstvo "rozhodnutie obyvateľov Čiernej Hory plne rešpektuje" a vyzvala všetky zúčastnené strany, aby ich prijali.
Prounionistické strany v pondelok požiadali o prepočítanie hlasov pre nezrovnalosti v počte voličov. Lipka však tieto požiadavky odmietol komentovať a označil ich za politickú záležitosť. "Nedostal som nijakú oficiálnu námietku proti hlasovaniu," povedal. V pondelok ho Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) označila za "čestné a slobodné", pričom nezaznamenala žiadne "veľké nedostatky".
Čierna Hora a jej väčší partner Srbsko teraz musia začať rokovať o tom, ako rozhodnutie voličov v referende naplniť v reálnom živote.
Dôležitú úlohu v referende zohrala slovenská diplomacia. Predsedom referendovej komisie je slovenský diplomat František Lipka, Miroslav Lajčák zase zohral ako vyslanec EÚ dôležitú úlohu pri sprostredkovaní politických rokovaní o pravidlách referenda.
Víťazstvo prívržencov nezávislosti znamená úplný zánik bývalej Juhoslávie, ktorú kedysi tvorilo 6 štátov. Čierna Hora a Srbsko boli spolu v jednom zväzku 88 rokov. Bývalú Juhosláviu opustili v roku 1991 Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina a Macedónsko, čo na Balkáne viedlo k niekoľkoročnému krvavému konfliktu.
Dukič: Je to precedens!
Banja Luka (TASR) - Po referende o nezávislosti Čiernej Hory sa aj v Srbskej republike (RS) v Bosne ozývajú podobné tendencie, píše internetové vydanie chorvátskeho denníka Večernji list.
Srbské hnutie mimovládnych organizácií pod názvom Spona avizovalo, že požiada medzinárodné spoločenstvo o možnosť konania referenda o oddelení RS od Bosny a Hercegoviny, uviedol predseda Spony Branislav Dukič. Ako zdôraznil, je najvyšší čas, aby medzinárodné spoločenstvo priznalo bosnianskym Srbom právo na referendum, keďže jedine im spomedzi ostatných národov bývalej Juhoslávie je toto právo odopreté.
"Myslím, že EÚ udelením práva na konanie referendum v Čiernej Hore vytvorila precedens, ktorý bude mať v regióne nepredvídateľné dôsledky...V prvom rade sa vzťahujú na možnosť odštiepenia Kosova a Metohije od Srbska, kde sú Šiptari (kosovskí Albánci) národnostnou menšinou, na rozdiel od Srbov v Bosne, kde tvoria konštitučný národ," uviedol Dukič.
Predseda vlády RS Milorad Dodik uviedol, že uznáva výsledok referenda v Čiernej Hore a zdôraznil, že prioritou Bosny a Hercegoviny i RS je stabilizácia vzťahov medzi Čiernou Horou a Srbskom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.