dotácie od štátu. Ich zoznam spracovala mimovládna organizácia Aliancia fair-play, ktorá preskúmala verejné databázy.
Kandidát Smeru s číslom 8 Martin Glváč bol predsedom predstavenstva agentúry Donar, ktorá v roku 1997 dostala 50 miliónov od ministerstva kultúry na "mimoriadne" aktivity. Bolo to v čase vlády Vladimíra Mečiara. O rok neskôr robila agentúra Donar predvolebnú kampaň HZDS. S Glváčom sa nám nepodarilo spojiť, ale jeho vtedajší spoločník Fedor Flašík si myslí, že dotácia išla na oslavy 5. výročia vzniku Slovenska, ktorých súčasťou boli napríklad ohňostroje v ôsmich krajských mestách.
Glváč bol v čase Mečiarovej vlády aj podpredsedom predstavenstva Štúdia Koliba, ktoré vtedy dostalo od štátu vyše 25 miliónov na filmy Jánošík a Pribina. Filmy sa nedokončili. Ministerstvo kultúry za Mečiarovej vlády v rokoch 1997 až 1998 dalo aj 8 miliónov na "menšinovú periodickú tlač" firme R-Press, ktorá vydávala denník Slovenská Republika. V predstavenstve tejto firmy sedel vtedy dnešný kandidát HZDS s číslom 31 Pavol Kačic.
Ďalších 4,5 milióna na "mimoriadne kultúrne aktivity" dostala v tom čase od ministerstva kultúry aj firma Ressprint. Podľa obchodného registra bol vtedy členom predstavenstva Peter Jureňa, súčasný kandidát HZDS s číslom 12. Jureňa si dnes nespomína, kam tie peniaze išli. Tvrdí, že na firmu nemal priamy vplyv a za posledné roky sedel "možno v 20 spoločnostiach".
Ďalšími poberateľmi peňazí od štátu boli aj firmy kandidátov ANO. V roku 2004, keď bol ministrom hospodárstva predseda ANO Pavol Rusko, mala dostať od ministerstva dotáciu vyše milióna korún firma Fit klub. Jej spolumajiteľkou je Helena Chovaňáková, kandidátka ANO s číslom 149.
Kandidát strany Nádej František Tóth je spolumajiteľom 1. súkromného gymnázia, ktoré dostalo na roky 2002 a 2003 takmer pol milióna korún z európskeho projektu Socrates. Tóth bol vtedy štátnym tajomníkom ministerstva školstva za ANO. Podľa našich informácií o týchto peniazoch rozhodovala komisia zložená hlavne zo zástupcov ministerstva školstva a úradu vlády. Tóth povedal, že škola sa na takýchto aktivitách zúčastňovala aj pred jeho nástupom do funkcie a o tomto konkrétnom grante vraj ani nevedel.
Ďalším príkladom štátnej dotácie je firma V.O.D.S., ktorá dostala od ministerstva hospodárstva 75-tisíc na podporu podnikania. V jej predstavenstve bol Vladimír Tot, súčasný kandidát ANO s číslom 26.
Peter Kunder z Aliancie fair-play hovorí, že kandidátom by malo záležať na tom, "aby verejnosť presvedčili, že tieto dotácie využili transparentne na určené účely".
Na kandidátkach strán sú aj ľudia, ktorí pôsobili v orgánoch firiem, čo nesplácali dlhy voči bankám. Podlžnosti sa neskôr dostali do portfólia spoločnosti Slovenská konsolidačná, ktorá vznikla pri reštrukturalizácii bánk. Dlhy sa teraz Slovenská konsolidačná pokúša vymáhať. Ak sa jej to nepodarí, ich veľkú časť zaplatia daňoví poplatníci.
Konsolidačná podľa Aliancie napríklad evidovala 27,5-miliónovú pohľadávku Prešovskej dopravnej spoločnosti, ktorej spoločníkom bol Marián Haľko. Ten je na 14. mieste kandidátky HZDS. Do databázy konsolidačnej sa dostala aj firma Mierovan & Panorama East - West, ktorej spolumajiteľom je Milan Domaracký. Kandiduje za HZDS s číslom 85. Firma má evidované pohľadávky vo výške viac ako 25,6 milióna korún. Konsolidačná registruje aj pohľadávku za 1,6 milióna k firme Priemstav stavebná. Jej spolumajiteľom je Miroslav Kotian, kandidát SNS s číslom 17.
"Títo ľudia sa prejavili minimálne ako zlí manažéri, ktorým zrejme chýba predvídavosť a odhadnuteľnosť rizík. Nemyslím si, že by na Slovensku bola taká bieda, že by sa ľudia, ktorí majú riadiť štát, mali vyberať z tejto skupiny," myslí si Kunder.
Podľa Kundera za dlhy konsolidačnej stopercentne ručí štát a ak sa ich nepodarí vymôcť v plnej výške, zvyšok pôjde z peňazí daňových poplatníkov. Vymožiteľnosť dlhov konsolidačnej je v súčasnosti nižšia ako 10 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.