Korzár logo Korzár

Práca v zahraničí prinesie zážitky aj zárobok

Najčastejšie vysokoškoláci alebo čerství maturanti sa cez leto vyberú do zahraničia na brigádu. Za dva či tri mesiace "vonku" si môžu zarobiť niekedy

aj toľko, koľko by na Slovensku zarobili na brigádach možno za rok. Okrem prvých "veľkých" peňazí však získajú mladí ľudia aj množstvo nezabudnuteľných zážitkov a skúseností. A do mnohých krajín mimo Európy sa študenti dostanú len počas štúdia na škole. Prinášame vám teda prehľad toho, čo by ste mali vedieť, ak nad letom za hranicami seriózne premýšľate. Aj napriek tomu, že agentúry sú už preplnené, šťastena nikdy nespí a prácu si možno ešte naozaj nájdete aj na psoeldnú chvíľu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za pomoc pri spracovávaní týchto informácií ďakujeme pobočke študentskej organizáciie AIESEC sídliacej v Košiciach pri Podnikovohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Základné informácie o práci v štátoch EÚ

BELGICKO

V Belgicku pre tento rok ešte stále platé prechodné obdobie, počas ktorého môže obmedziť zamestnávanie pracovníkov z iných krajín EÚ. Povolenie na pobyt potrebujete, ak chcete v krajine ostať viac ako 3 mesiace. Ak chcete pracovať, do 8 dní od vstupu na územie krajiny musíte požiadať o povolenie na pobyt na oddelení cudzineckej polície miesta vášho bydliska. Študenti počas leta povolenie na pobyt nepotrebujú.

CYPRUS

Cyperská republika po vstupe do EÚ neprijala prechodné obdobie, ale existuje tu systém pracovných povolení. Ak chcete na Cypre ostať viac ako 3 mesiace, musíte požiadať o povolenie na pobyt na najbližšej policajnej stanici na Oddelení civilnej registrácie a migrácie. Povolenie sa vydáva na 5 rokov do 6 mesiacov od podania žiadosti. Žiadosť o pracovné povolenie musí podať váš budúci zamestnávateľ a to ešte pred vašim príchodom do krajiny na získanie vašich pracovných víz.

SkryťVypnúť reklamu

ČESKÁ REPUBLIKA

Ak chcete na území ČR ostať viac ako 3 mesiace, môžete, ale nemusíte žiadať o povolenie na pobyt. Ak žiadate o toto povolenie, ale nechystáte sa tu pracovať, musíte okrem iného aj predložiť platné potvrdenie o zdravotnom poistení a vyhlásenie o nenárokovaní si sociálnych dávok. Pracovné povolenie nepotrebujete.

DÁNSKO

Dánsko otvorilo svoj pracovný trh pre Slovákov a aj ostatných občanov EÚ od 1. mája 2006, takže nájsť prácu si môžete nájsť bez pracovného povolenia.

ESTÓNSKO

Pracovný trh Estónska je plne otvorený všetkým občanom EÚ. Ak máte prácu alebo ste v Estónsku viac ako 3 mesiace, musíte žiadať o povolenie na pobyt. Môžete oň požiadať osobne prostredníctvom zastupiteľstva Estónskej republiky v SR alebo priamo v krajine na Estónskom úrde pre občianstvo a migráciu. Do 30 dní od vydania povolenia na pobyt sa spolu s pracovnou zmluvou musíte prihlásiť na pobyt na miestnom úrade štátnej správy.

SkryťVypnúť reklamu

FÍNSKO

Fínsko taktiež od 1. mája 2006 zrušilo prechodné obdobie. Po obdržaní povolenia na pobyt sa do troch dní od príchodu do krajiny musíte zaregistrovať na miestnom registračnom úrade, kde dostanete svoje identfikačné číslo.

FRANCÚZSKO

Do Francúzska potrebujete pracovné povolenie. Takže len tak "na blind" sa do Francúzska vybrať nemôžete, tamojšia legislatíva to nedovoľuje. Ak ho však od Národnej agentúry pre zamestnania dostanete, po príchode je povinné prihlásiť sa na miestnej prefektúre. Dĺžka povolenia na pobyt je väčšinou totožná s pracovným povolením.

GRÉCKO

Aj do Grécka potrebujete pracovné povolenie. Aj tu ho musí vybaviť váš budúci zamestnávateľ. Tak ako do Francúzska, ani do Grécka nemôžete vycestovať len tak na blind. Ak povoelnie získate, po vstupe do Grécka si musíte žiadať o povolenie na pobyt za účelom práce na miestnom obecnom úrade.

HOLANDSKO

Aj Holandsko prijalo prechodné obdobie, ktoré Slovákom neumožňuje pracovať bez povolenia. V Holandsku to trvá asi 5 týždňov. Po príchode do Holandska sa musíte do 8 dní zaregistrovať na miestnom oddelení cudzineckej polície. Povolenie na pobyt sa udeľuje v závislosti od vášho dôvodu na pobyt.

ÍRSKO

Do Írska pracovné povoelnie nepotrebujete. Ak tu však chcete ostať viac ako 3 mesiace, musíte žiadať o povolenie na pobyt. To získate na 5 rokov, na príslušnej policajnej stanici.

LITVA

Pracovný trh má úplne otvorený. V Litve sa legálne bez povolenia na pobyt môžete pohybovať a pracovať až 90 dní. Musíte si vybaviť doklad o zabezpečení ubytovania. To vám vydá majiteľ domu alebo to potvrdí priamo do prihlásenia na pobyt. Povolenie vám platí 5 rokov a žiadate oň na príslušnom zastupiteľskom úrade Litovskej republiky.

LOTYŠSKO

Pracovný trh je otvorený. Avšak povolenie na pobyt musí získať každý, kto tu chce pracovať či študovať. Povolenie na prechodný pobyt udeľuje zahraničné centrum úradu pre občianstvo a migračné záležitosti. Prihlásenie najneskôr do 30 dní od príchodu do krajiny.

LUXEMBURSKO

Pracovať v tejto malej krajine môžete len na základe pracovného povolenia. Vybavuje ho váš zamestnávateľ na príslušnom úrade práce. Ak ho získate, do 8 dní sa musíte zaregistrovať na pobyt na príslušnom miestnom úrade.

MAĎARSKO

Pre Slovákov je maďarský pracovný trh otvorený. Povolenie však potrebujete na pobyt, žiadosť sa podáva osobne na Úrade pre prisťahovalectvo a štátne občianstvo.

MALTA

Malta má sice otvorený pracovný trh, avšak pre evidenciu vydáva pracovné povolenia. Tie však získava každý automaticky po podpise pracovnej zmluvy. Ak získate na Malte prácu, ste povinný prihlásiť sa na pobyt na migračnom úrade.

NEMECKO

Nemecko svoj trh uzavrelo. Žiadosť on podáva zamestnávateľ spolu so zamestnancom. Od januára 2005 však aspoň nemusíte žiadať o povolenie na pobyt.

POĽSKO

Pracovný trh je otvorený, praconé povolenie nepotrebujete. Ak máte prácu, musíte požiadať o povolenie na prechodný pobyt. Tento povoľovací proces na vojvodinskom úrade trvá najviac do mesiaca.

PORTUGALSKO

Od 1. mája 2006 otvorilo svoj pracovný trh aj Portugalsko. Ak sa v krajine zdržíte od 3 mesiacov do 1 roka, potrebujete si vybaviť prechodný pobyt.

RAKÚSKO

Aj do Rakúska potrebujete pracovné povolenie. To sa dáva najviac na 1 rok, na zbery úrody na 6 týždňov. Ak máte prácu, registrácie vášho pobytu sa musí vykonať do troch dní od vášho príchodu. Na prácu do 6 týždňov netreba povolenie na pobyt.

SLOVINSKO

Pracovné povolenie do Slovinska nepotrebujete. Ak sa zdržíte viac ako 3 mesiace, musíte požiadať o rezidenčné povolenie. K žiadosti však musíte priložiť zmluvu so zamestnávateľom alebo potvrdenie o pracovnom pomere.

ŠPANIELSKO

K 1. máju 2006 Španielsko otvorilo svoj pracovný trh. Po príchode do krajiny musíte do 30 dní požiadať o pridelenie svojho identifikačného čísla.

ŠVÉDSKO

Pracovný trh je vo Švédsku otvorený. Ak si prácu hľadáte alebo ju už máte, musíte si vybaviť povoelnie na pobyt. Musíte tak urobiť na migračnom úrade vo Švédsku alebo doma prostredníctvom Švédskeho zastupiteľstva.

TALIANSKO

Do Talianska potrebujete pracovné povolenie. O to požiada zamestnávateľ po podpise pracovnej zmluvy. Po vstupe do talianska za účelom hľadania si práce sa musí občan EÚ preukázať platnou identifikačnou kartou alebo pasom a do 8 dní po príchode sa hlásiť na policajnom úrade a požiadať o povolenie na pobyt. Ak už povolenie na prácu máte, úrad práce pošle toto povolenie aj na Questúru v mešte vášho bydliska a tam vám následne vystavia pobytovú kartu.

VEĽKÁ BRITÁNIA

Veľká Británia má otvorený pracovný trh, po príchode sa treba len evidovať do systému registrácie pracujúcich cudzincov. Pracovné povolenie teda nepotrebujete. Do 30 od podpisu zmluvy sa však musíte registrovať v hore uvedenom systéme. Žiadosť sa podáva na formulári, ktorý musíte zaslať doporučene spolu s potvrdením od zamestnávateľa, 2 fotografiami, cestovným pasom alebo OP a potvrdením o zaplatení poplatku 50 libier.

Autor: Ahoj pátračkári!

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 296
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 959
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 7 178
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 521
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 657
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 493
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 185
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 758
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 158
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 923
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 54 863
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 29 637
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 091
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 308
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 186
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Chmelíková: Svet nie je Čiernobiely
  2. Vladimír Bojničan: Dogmatické náboženstvo ako zdroj xenofóbie: Korene, mechanizmy a historické dôsledky
  3. Ivan Čáni: Fico nie je hlúpy, aby nechápal čo hovorí a robí.
  4. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  5. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  6. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  7. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  8. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 158
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 75 923
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 54 863
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 29 637
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 091
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 308
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 10 186
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 626
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu