Korzár logo Korzár

Práca v zahraničí prinesie zážitky aj zárobok

Najčastejšie vysokoškoláci alebo čerství maturanti sa cez leto vyberú do zahraničia na brigádu. Za dva či tri mesiace "vonku" si môžu zarobiť niekedy

aj toľko, koľko by na Slovensku zarobili na brigádach možno za rok. Okrem prvých "veľkých" peňazí však získajú mladí ľudia aj množstvo nezabudnuteľných zážitkov a skúseností. A do mnohých krajín mimo Európy sa študenti dostanú len počas štúdia na škole. Prinášame vám teda prehľad toho, čo by ste mali vedieť, ak nad letom za hranicami seriózne premýšľate. Aj napriek tomu, že agentúry sú už preplnené, šťastena nikdy nespí a prácu si možno ešte naozaj nájdete aj na psoeldnú chvíľu.

Za pomoc pri spracovávaní týchto informácií ďakujeme pobočke študentskej organizáciie AIESEC sídliacej v Košiciach pri Podnikovohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity.

Základné informácie o práci v štátoch EÚ

BELGICKO

V Belgicku pre tento rok ešte stále platé prechodné obdobie, počas ktorého môže obmedziť zamestnávanie pracovníkov z iných krajín EÚ. Povolenie na pobyt potrebujete, ak chcete v krajine ostať viac ako 3 mesiace. Ak chcete pracovať, do 8 dní od vstupu na územie krajiny musíte požiadať o povolenie na pobyt na oddelení cudzineckej polície miesta vášho bydliska. Študenti počas leta povolenie na pobyt nepotrebujú.

CYPRUS

Cyperská republika po vstupe do EÚ neprijala prechodné obdobie, ale existuje tu systém pracovných povolení. Ak chcete na Cypre ostať viac ako 3 mesiace, musíte požiadať o povolenie na pobyt na najbližšej policajnej stanici na Oddelení civilnej registrácie a migrácie. Povolenie sa vydáva na 5 rokov do 6 mesiacov od podania žiadosti. Žiadosť o pracovné povolenie musí podať váš budúci zamestnávateľ a to ešte pred vašim príchodom do krajiny na získanie vašich pracovných víz.

ČESKÁ REPUBLIKA

Ak chcete na území ČR ostať viac ako 3 mesiace, môžete, ale nemusíte žiadať o povolenie na pobyt. Ak žiadate o toto povolenie, ale nechystáte sa tu pracovať, musíte okrem iného aj predložiť platné potvrdenie o zdravotnom poistení a vyhlásenie o nenárokovaní si sociálnych dávok. Pracovné povolenie nepotrebujete.

DÁNSKO

Dánsko otvorilo svoj pracovný trh pre Slovákov a aj ostatných občanov EÚ od 1. mája 2006, takže nájsť prácu si môžete nájsť bez pracovného povolenia.

ESTÓNSKO

Pracovný trh Estónska je plne otvorený všetkým občanom EÚ. Ak máte prácu alebo ste v Estónsku viac ako 3 mesiace, musíte žiadať o povolenie na pobyt. Môžete oň požiadať osobne prostredníctvom zastupiteľstva Estónskej republiky v SR alebo priamo v krajine na Estónskom úrde pre občianstvo a migráciu. Do 30 dní od vydania povolenia na pobyt sa spolu s pracovnou zmluvou musíte prihlásiť na pobyt na miestnom úrade štátnej správy.

FÍNSKO

Fínsko taktiež od 1. mája 2006 zrušilo prechodné obdobie. Po obdržaní povolenia na pobyt sa do troch dní od príchodu do krajiny musíte zaregistrovať na miestnom registračnom úrade, kde dostanete svoje identfikačné číslo.

FRANCÚZSKO

Do Francúzska potrebujete pracovné povolenie. Takže len tak "na blind" sa do Francúzska vybrať nemôžete, tamojšia legislatíva to nedovoľuje. Ak ho však od Národnej agentúry pre zamestnania dostanete, po príchode je povinné prihlásiť sa na miestnej prefektúre. Dĺžka povolenia na pobyt je väčšinou totožná s pracovným povolením.

GRÉCKO

Aj do Grécka potrebujete pracovné povolenie. Aj tu ho musí vybaviť váš budúci zamestnávateľ. Tak ako do Francúzska, ani do Grécka nemôžete vycestovať len tak na blind. Ak povoelnie získate, po vstupe do Grécka si musíte žiadať o povolenie na pobyt za účelom práce na miestnom obecnom úrade.

HOLANDSKO

Aj Holandsko prijalo prechodné obdobie, ktoré Slovákom neumožňuje pracovať bez povolenia. V Holandsku to trvá asi 5 týždňov. Po príchode do Holandska sa musíte do 8 dní zaregistrovať na miestnom oddelení cudzineckej polície. Povolenie na pobyt sa udeľuje v závislosti od vášho dôvodu na pobyt.

ÍRSKO

Do Írska pracovné povoelnie nepotrebujete. Ak tu však chcete ostať viac ako 3 mesiace, musíte žiadať o povolenie na pobyt. To získate na 5 rokov, na príslušnej policajnej stanici.

LITVA

Pracovný trh má úplne otvorený. V Litve sa legálne bez povolenia na pobyt môžete pohybovať a pracovať až 90 dní. Musíte si vybaviť doklad o zabezpečení ubytovania. To vám vydá majiteľ domu alebo to potvrdí priamo do prihlásenia na pobyt. Povolenie vám platí 5 rokov a žiadate oň na príslušnom zastupiteľskom úrade Litovskej republiky.

LOTYŠSKO

Pracovný trh je otvorený. Avšak povolenie na pobyt musí získať každý, kto tu chce pracovať či študovať. Povolenie na prechodný pobyt udeľuje zahraničné centrum úradu pre občianstvo a migračné záležitosti. Prihlásenie najneskôr do 30 dní od príchodu do krajiny.

LUXEMBURSKO

Pracovať v tejto malej krajine môžete len na základe pracovného povolenia. Vybavuje ho váš zamestnávateľ na príslušnom úrade práce. Ak ho získate, do 8 dní sa musíte zaregistrovať na pobyt na príslušnom miestnom úrade.

MAĎARSKO

Pre Slovákov je maďarský pracovný trh otvorený. Povolenie však potrebujete na pobyt, žiadosť sa podáva osobne na Úrade pre prisťahovalectvo a štátne občianstvo.

MALTA

Malta má sice otvorený pracovný trh, avšak pre evidenciu vydáva pracovné povolenia. Tie však získava každý automaticky po podpise pracovnej zmluvy. Ak získate na Malte prácu, ste povinný prihlásiť sa na pobyt na migračnom úrade.

NEMECKO

Nemecko svoj trh uzavrelo. Žiadosť on podáva zamestnávateľ spolu so zamestnancom. Od januára 2005 však aspoň nemusíte žiadať o povolenie na pobyt.

POĽSKO

Pracovný trh je otvorený, praconé povolenie nepotrebujete. Ak máte prácu, musíte požiadať o povolenie na prechodný pobyt. Tento povoľovací proces na vojvodinskom úrade trvá najviac do mesiaca.

PORTUGALSKO

Od 1. mája 2006 otvorilo svoj pracovný trh aj Portugalsko. Ak sa v krajine zdržíte od 3 mesiacov do 1 roka, potrebujete si vybaviť prechodný pobyt.

RAKÚSKO

Aj do Rakúska potrebujete pracovné povolenie. To sa dáva najviac na 1 rok, na zbery úrody na 6 týždňov. Ak máte prácu, registrácie vášho pobytu sa musí vykonať do troch dní od vášho príchodu. Na prácu do 6 týždňov netreba povolenie na pobyt.

SLOVINSKO

Pracovné povolenie do Slovinska nepotrebujete. Ak sa zdržíte viac ako 3 mesiace, musíte požiadať o rezidenčné povolenie. K žiadosti však musíte priložiť zmluvu so zamestnávateľom alebo potvrdenie o pracovnom pomere.

ŠPANIELSKO

K 1. máju 2006 Španielsko otvorilo svoj pracovný trh. Po príchode do krajiny musíte do 30 dní požiadať o pridelenie svojho identifikačného čísla.

ŠVÉDSKO

Pracovný trh je vo Švédsku otvorený. Ak si prácu hľadáte alebo ju už máte, musíte si vybaviť povoelnie na pobyt. Musíte tak urobiť na migračnom úrade vo Švédsku alebo doma prostredníctvom Švédskeho zastupiteľstva.

TALIANSKO

Do Talianska potrebujete pracovné povolenie. O to požiada zamestnávateľ po podpise pracovnej zmluvy. Po vstupe do talianska za účelom hľadania si práce sa musí občan EÚ preukázať platnou identifikačnou kartou alebo pasom a do 8 dní po príchode sa hlásiť na policajnom úrade a požiadať o povolenie na pobyt. Ak už povolenie na prácu máte, úrad práce pošle toto povolenie aj na Questúru v mešte vášho bydliska a tam vám následne vystavia pobytovú kartu.

VEĽKÁ BRITÁNIA

Veľká Británia má otvorený pracovný trh, po príchode sa treba len evidovať do systému registrácie pracujúcich cudzincov. Pracovné povolenie teda nepotrebujete. Do 30 od podpisu zmluvy sa však musíte registrovať v hore uvedenom systéme. Žiadosť sa podáva na formulári, ktorý musíte zaslať doporučene spolu s potvrdením od zamestnávateľa, 2 fotografiami, cestovným pasom alebo OP a potvrdením o zaplatení poplatku 50 libier.

Autor: Ahoj pátračkári!

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 370
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 825
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 370
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 132
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 879
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 367
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 963
  1. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  2. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  3. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  4. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  5. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  6. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  7. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  8. Jan Pražák: Cizinka s rozměrnou kabelou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 078
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 73 465
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 256
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 691
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 460
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 572
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 321
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 11 499
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ondřej Havelka: Nazí adamité. Africké bohoslužby v rouše Evině
  2. Portu Fin Blog: Pri investovaní treba pamätať aj na poplatky, vedia si vypýtať tisíce eur
  3. Lucia Kleštincová: Prepíšme (inak dopredu istú) budúcnosť demokracie EÚ
  4. Viktor Pamula: Viceprimátor poslancom
  5. Danica Chames: Ako (ne)rozbehnúť malý online biznis
  6. Jozef Varga: Krkavci / 59. /
  7. Ľuboš Vodička: Viedeň, Gustav Klimt a Secesia
  8. Jan Pražák: Cizinka s rozměrnou kabelou
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 113 078
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 73 465
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 256
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 691
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 460
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 572
  7. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí? 16 321
  8. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 11 499
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

VÝSLEDKY VOLIEB 2024
SkryťZatvoriť reklamu