presedlávajú na nový socket a s ním spojené niektoré zmeny. Čo však tieto novinky prinesú v praxi. Bude AM2 schopné konkurovať procesorom Conroe od Intelu?
Príchod nových procesorov rozhodne nie je načasovaný náhodne. Pôvodný termín ich vydania znel na 6. jún 2006. Tento termín si však zvolil aj Intel na predstavenie svojich Core 2 Duo/Solo (mobilný Merom). V AMD preto neváhali a vydanie AM2 presunuli na skorší termín v snahe vyhnúť sa efektu akéhosi "zadupania" do úzadia pri súbežnom predstavení oboch značiek, keďže za Intelom stojí nepochybne ďaleko silnejšia marketingová sila.
DDR2 vyšší výkon nečakajte
Čo teda prináša nový socket nového? V prvom rade ide o prepracovaný pamäťový radič, ktorý je už od počiatku generácie K8 integrovaný priamo v procesore. Doterajšie DDR pamäte sa teda už aj u AMD dočkali prechodu na energeticky mierne úspornejšie DDR2 (1,8 V namiesto 2,5 V). Ide síce o najväčšiu, ale zároveň i najkontroverznejšiu inováciu. Na jednej strane je faktom, že doterajší takt 400 MHz vystrieda až 800 MHz, čo je oficiálne podporované maximum pre DDR2 pamäťové moduly u AM2 (neoficiálne aj viac). Napriek tomu, prvé testy preukazujú len minimálne zvýšenie výkonu oproti socketu 939, hoci pamäťová priepustnosť teoreticky poskočila až na dvojnásobok. Dôvod je zrejmý latencie. Ako je známe, latencie sú v prípade DDR2 znateľne vyššie, čo predstavuje nepríjemnú brzdu inak marketingovo dobre znejúcich frekvencií DDR2.
Virtualizácia má svetlú budúcnosť
Ďalšou novinkou je dlho avizovaná technológia Pacifica, čo nie je nič iného ako obdoba pred časom implementovanej virtualizačnej technológie Vanderpool v procesoroch Intel. Virtualizácia je podpora viacerých systémov, lepšie povedané viacerých virtuálnych počítačov na jednom fyzickom PC. Súbežný chod niekoľkých takýchto virtuálnych PC bol možný aj doteraz i bez podpory na hardvérovej úrovni, no iba formou emulácie. Najznámejším softvérom, ktorý to umožňuje je pravdepodobne VMware (jeho nové verzie samozrejme umožňujú i priamu spoluprácu s Vanderppol/Pacifica).
Čo nás teda čaká na pultoch ?
Všetky nové modely sa už samozrejme objavili aj v oficiálnom cenníku AMD, preto si ich zotriedime do prehľadnej tabuľky:
Pozoruhodným javom je fakt, že nové procesory sú ocenené rovnako ako doterajší socket 939. Okrem týchto modelov prichádza tentoraz AMD i so špeciálnou edíciou, ktorá výkonnostne aj označením kopíruje modely štandardné, no môže sa pochváliť ešte nižšou spotrebou a tým pádom i vyššou cenou:
Ako vidno, nových kremíkových borcov je rovných 30, vrátane novej vlajkovej lode FX-62. Doterajší topmodel FX-60 tak kraľoval na svojom pomyselnom tróne zatiaľ najkratšie spomedzi všetkých high-end CPU triedy FX. Oproti svojmu predchodcovi sa frekvencia FX-62 zvýšila o 200 MHz a je tak už iba krôčik od magickej hranice 3,0 GHz. Dvojjadrovú líniu X2 budeme odteraz poznať pod kódovým označením "Windsor", klasické jednojadrové Athlon 64 sú "Orlenas" a jadro Sempronu budeme volať Manila. U všetkých ide o revíziu F (tzv. stepping).
Aby rôznych pojmov a označení nebolo málo, verzie s nízkou spotrebou sa odteraz radia do kategórie "Energy Efficient". To však len tie so spotrebou 65 W. Ako z tabuľky vyplýva, AMD sa u niektorých nižších modelov podarilo zraziť spotrebu až na pozoruhodných 35 W a tie sa radia pre zmenu do triedy "Energy Efficient Small Form Factor". V každom prípade, pre všetkých 30 sú charakteristické nasledovné (staronové) údaje: 90 nm výrobný postup SOI (Silicon on Insulator), technológie MMX+, 3D NOW!+, SSE1 SSE3, EVP (Enhanced Virus Protection) a Cool'n'Quiet. O spomínanú virtualizáciu sú ochudobnené iba procesory triedy Sempron, ktoré na rozdiel od ostatných tried oficiálne podporujú maximálne DDR2 667 MHz. Duálny prístup ku pamätiam však Sempronu ostal.
Pinov je opäť 940
Socket AM2 sa vrátil k 940 pinom (nožičkám na spodku procesora), napriek tomu nie je kompatibilný s existujúcim socketom 940 používaným u serverových Opteronoch. Pri upgrade sa preto samozrejme nezaobídeme okrem nových pamäťových modulov ani bez novej základnej dosky. Pokiaľ ide o veľkosť nových čipov a počet tranzistorov s ktorých sa skladajú, tieto hodnoty sa v zásade odvíjajú od veľkosti vyrovnávacej pamäte L2 cache. Procesory s 2x1 MB majú 230 mm2 a 227 miliónov tranzistorov, u CPU s 2x512 kb je to 183 mm2 a 154 miliónov tranzistorov.
Z uvedených údajov teda vyplýva, že nový socket je v skutočnosti vlastne staronovým a jeho hlavným cieľom bolo naskočiť do vlaku menom DDR2. Z toho vyplýva aj spomínaný minimálny výkonnostný prírastok, ktorý sa v reálnych aplikáciách či hrách počíta v lepšom prípade rádovo v jednotkách percent. Na druhej strane je možné odteraz na trhu očakávať stále viac DDR2 pamäťových modulov so stále agresívnejším tzv. timingom (súbor latenčných hodnôt). Vylepšené pamäte, ktoré prídu AM2 na pomoc, už avizoval celý rad renomovaných výrobcov ako Corsair, OCZ či Kingston.
Na Conroe to stačiť nebude
V každom prípade všetko nasvedčuje tomu, že na Conroe od Intelu to tentoraz stačiť nebude. Na desktopové Core 2 Duo si síce ešte chvíľku počkáme (júl 2006), no z predbežných testov na najrôznejších zahraničných weboch vyplýva, že v prípade Intelu pôjde o skutočnú revolúciu. Naopak u AM2 môžme hovoriť jedine o evolučnom posune. V nasledujúcich dňoch sa roztrhne vrece s podrobnými testami, v ktorých možno očakávať zaujímavejšie výsledky jedine pri pretaktovaní nielen procesora, ale i pamätí na 1066 MHz či viac. Až od tejto frekvencie RAM sa totiž darí AM2 výkonnostne významnejšie vzďaľovať od socketu 939.
Testovať sa bude najmä na doskách s novými čipsetmi od Nvidie, ktoré by tiež mali sami o sebe priniesť istý výkonnostný progres, minimálne vďaka technológii LinkBoost. Novej línii čipsetov Nforce 5xx, ktorá si odbila svoju premiéru spolu s AM2, sa budeme venovať v samostatnom článku.
Ak teda uvažujete v dohľadnej dobe nad upgradom a výkon či prítomnosť virtualizačnej technológie vás nepresvedčili, stále hrajú v prospech AM2 argumenty ako nezmenená cena (oproti socketu 939) a hlavne významne zníženie spotreby naprieč kompletným spektrom nových procesorov, čo spolu s mierne nižšou spotrebou DDR2 z dlhodobého hľadiska nejakú tú korunu ušetrí.
Autor: erik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.