Microsoft už dávnejšie deklaroval svoju podporu HD DVD, do stratégie zahrnie aj svoj pripravovaný produkt.
Windows Vista by mal byť plne kompatibilný s uvedeným formátom vrátane reprodukcie video obsahu vo vysokom rozlíšení.
Systém bude ďalej podporovať príkazy MMC-5 schémy protipirátskej AACS ako aj súborový systém UDF 2,5. Natívne sa tiež počíta s podporou pre video kodeky VC-1 a MPEG-2 a taktiež WMA Pro kodeku pre audio, píše sa o. i. v článku.
Obľúbený grafický formát JPEG má patentovaný firma Forgent Networks a od roku 2004 si zaň žiada poplatky. To sa však čoskoro môže zmeniť - patent totiž momentálne prechádza ďalším skúmaním a už 19 zo 46 bodov bolo predbežne zrušených. Vyhrávajú tak žiadatelia (napríklad organizácia PubPat) o opätovné preskúmanie, ktorí tvrdia, že formát je založený na dávno existujúcich poznatkoch.
Forgent Networks zatiaľ na poplatkoch získala 105 miliónov USD (približne 3,1 miliardy Sk), píše News.com. Od oznámenia prehodnocovania patentu však akcie firmy klesli na hodnote o 37,5%, ďalších takmer 10% ich stálo spomínané zrušenie 19 bodov, dodáva článok na Washington.bizjournals.com. Firma sa bráni, že toto rozhodnutie Amerického patentového úradu ešte nie je konečné. Pokiaľ sa konečným stane, odborníci sa domnievajú, že to povedie k celkovému zrušeniu patentu.
Podľa informácií servera The Inquirer, ktorý sa často snaží prísť so zákulisnými informáciami zo sveta IT ako prvý, sa v pondelok dočkáme oficiálneho oznámenia AMD o plánovanom vybudovaní svojej ďalšej továrne.
Nová továreň má opäť vyrásť v technologickom komplexe pri nemeckých Drážďanoch, kde sa pridá k už existujúcim Fab 30 a Fab 36. Tento krok sa dal očakávať, keďže Drážďany ponúkajú nielen výbornú logistickú polohu, ale i dostatok kvalifikovanej pracovnej sily.
Inquirer špekuluje, že v apríli oznámená veľká investícia do existujúceho komplexu vyústila do rozhodnutia postaviť továreň novú namiesto rýchlej modernizácie existujúcich dvoch. Nové výrobné priestory by mali začať produkciu čipov rovno s 45 nm výrobným procesom.
Nakoniec hodnovernosť týchto informácií potvrdzuje i nedávna správa o presunutí časti výroby procesorov AMD na špičkovú továreň Fab 7 singapurskej spoločnosti Chartered z dôvodu vysokého dopytu prevyšujúceho súčasné výrobné možnosti spoločnosti.
Zdá sa, že mimoriadne sofistikované a výkonné čipy, akými sú dnešné Radeony či Geforce GPU, ohrozujú svojimi možnosťami nielen postavenie PPU (Physics Processing Unit), ale dokonca i zvukové karty.
Pred niekoľkými dňami predviedla ATI na technologickej konferencii v Londýne už i počítanie zvukových efektov pomocou svojich grafických kariet. Zatiaľ má síce k dispozícii príslušné SDK (Software Development Kit) iba v ranej verzii, no zaujímavé je, že na predvedenie zvukových možností bol použitý low-endový Radeon X1300. Dnes bežne používané grafické čipy by pritom podľa ATI mali zvládať oveľa viac, ako len predvedených pár zvukových samplov. Ako dodáva X-Bit Labs, v budúcnosti sa tak stretneme na grafických kartách s oveľa väčšou previazanosťou grafiky, zvuku i fyziky.
Počítanie zvuku v GPU sa objavuje v nadväznosti na potrebu prenášania zvukových stôp cez HDMI/DisplayPort výstup v rámci pripravovaného prehrávania chráneného HDCP obsahu na 1080p TV/monitoroch.
Autor: erik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.