prednú časť ponorky Ambush triedy Astute (bystrý, prefíkaný), ktorú pre britské Kráľovské námorníctvo vyrába spoločnosť BAE Systems, ktorú prepravovali z montážnej haly v Barrow-in-Furness do lodenice Devonshire. Obrovská oceľová konštrukcia má výšku 4-poschodového domu a na jej prepravu bola použitá 48-kolesová súprava nemeckej firmy Scheuerle. V lodenici sa už nachádza kompletný 7 800-tonový trup prvej jadrovej ponorky triedy Astute. Predná časť konštrukcie ponorky sa bude spájať s ostatnými siedmimi dielcami trupu, na ktorých sa už pracuje, v montážnej hale lodenice Devonshire, ktorá je najväčšia svojho druhu v Európe.
Prvá jadrová ponorka triedy Astute by mala byť spustená na vodu už v roku 2007 a v auguste 2008 odovzdaná do výzbroje britského Kráľovského námorníctva (Royal Navy). Po svojom zaradení do výzbroje budú ponorky triedy Astute (HMS Astute, HMS Ambush a HMS Artful) predstavovať najväčšie a najvýkonnejšie jadrové ponorky, aké boli kedy skonštruované pre Kráľovské námorníctvo. Ponorky budú vystrojené najmodernejším echolokačným systémom na svete, torpédami Spearfish a raketami Tomahawk s plochou dráhou letu, ktoré sú schopné úderu s vysokou presnosťou do vzdialenosti 2 000 km od pobrežia. S plným nákladom bude mať Astute výtlak 7 800 ton vody. Jej dĺžka je 97 m a šírka 11,2 m. Tisíce podsystémov zabudovaných do Astute budú obsahovať 100 km kabeláže, približne 10 km rôznych potrubí a vyše 1 milióna samostatných komponentov. Počítačové systémy budú obsahovať 5 miliónov riadkov softvérového kódu. Jadrový pohon ponoriek si po nasadení do prevádzky nebude vyžadovať dopĺňanie alebo výmenu paliva počas celej 25-ročnej životnosti. Ponorka bude schopná hliadkovať nepretržite až 90 dní, tisícky míľ od domova a skrytá stovky metrov pod morskou hladinou. Ponorka je schopná oboplávať celú zemeguľu bez vynorenia.
Kapitán ponorky sa už nebude musieť skláňať nad optickým periskopom, pretože po prvýkrát bude tradičný periskop v ponorke Kráľovského námorníctva nahradený sústavou najmodernejších zariadení, ku ktorým patria infračervené kamery, videokamery pre nízku viditeľnosť a elektronické televízne snímače, ktoré umožnia ponorke Astute zaznamenať a spracovať obraz z morského povrchu. Napriek priestorovým obmedzeniam bude mať každý člen posádky svoje vlastné lôžko. Špičkový reaktor ponorky Astute, v ktorom sa na chladenie používa voda pod vysokým tlakom, je komplikovanejší ako elektráreň a zároveň musí splňovať náročnejšie bezpečnostné kritériá, pretože 100 ľudí bude bývať a pracovať v jeho bezprostrednej blízkosti a veliteľ ponorky bude spávať menej ako 6 metrov od jadra reaktora. Jadrový reaktor a 4 turbíny na palube ponorky Astute budú produkovať desiatky megawattov výkonu, avšak do mora sa vyžiari menej ako jeden watt energie. Astute si dokáže vyrábať vlastný kyslík z morskej vody a čistiť atmosféru na palube i počas plavby pod vodou. Konštrukčné riešenie a výroba ponoriek triedy Astute je asi najnáročnejším strojárenským projektom vo Veľkej Británii. Tento projekt si vyžiadal vytvorenie vyše 7 000 konštrukčných výkresov a bol označený prívlastkom "náročnejší ako raketoplán". Astute je jednou z prvých jadrových ponoriek, ktorých konštrukcia bola navrhnutá výlučne v trojrozmernom počítačovom prostredí.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.