urehotal.
Zákonom, ktorý poslanci schválili kedysi vo februári, zanikol k 1.júnu - čiže včera - Úrad pre štátnu službu (ÚŠS). Definitívne - pochválen pán na nebesiach. Aspoň dačo. Je tu ale problém. V agentúre vyšlo včera toto: "Líšia sa názory právnikov na to, či Ľubomír Plai - a teraz pozor!! - OSTÁVA ŠÉFOM NEEXISTUJÚCEHO ÚRADU PRE ŠTÁTNU SLUŽBU." Dobre čítate. Žiadne halucinácie. Normálna správa.
Ladislav Orosz hovorí, že Plai prišiel o post: "Ak bol zrušený úrad, nemôže existovať jeho vedúci". Veľmi správne - košický rozum. Mária Dreninová z kancelárie prezidenta ale tvrdí - budeme sa opakovať, taká sranda si to zaslúži - že "Plai OSTÁVA PREDSEDOM a ani prezident ho nemá právo odvolať". Ukážte štát, alebo lepšie - blázinec - kde by sa toto ešte mohlo stať. Tomu sa hovorí právny kreténizmus. Poznáte ten príbeh, keď niekoho omylom vyhlásia za nebožtíka. Príde na matriku, ukáže všetky doklady, že žije, ale - márne: Nie, pane, vy ste mŕtvy. Tu je úradná pečiatka. No - toto je presne ten prípad. Úrad neexistuje, predseda zostal.
"Nedorozumenie" je v tom, že poslanci zrušili Zákon o štátnej službe, ale nie úrad. Chcelo by to teda ešte jednu novelu, na ktorú milí poslanci - v návale práce - zabudli. Ide teda o rozpor už neexistujúcej právnej normy s ešte existujúcou. Totálny nezmysel. Diletantstvo a formalizmus. V normálnom prostredí, medzi normálnymi ľuďmi by takýto "spor" nikdy vzniknúť nemohol. Ani na psychiatrii, ani na veterine, dokonca ani v Bruseli. Sme ale v politike, resp. v štátnej službe. Tu je všetko možné. Vec by bola, samozrejme, ľahko riešiteľná. Má ale háčik - záverečná pointa: Ľubomír Plai sa svojho postu NECHCE VZDAŤ!!!
Čo teraz? Nakopať a defenestrovať. To ale nestačí. Hlúpa a absurdná náhoda nabáda k hlbšej úvahe. Môžeme nahliadnuť do vnútra človeka, ktorý mal na Slovensku budovať štátnu službu. Kariérnu, profesionálnu, politicky nestrannú a etickú. Pre tri či štyri platy, ktoré si ešte azda vydupe, robí zo štátu Ein Kessel Buntes. Spätne to môžeme považovať za ďalší dôkaz, že zrušenie ÚŠS bolo jedno z najlepších rozhodnutí NR SR v tomto roku a azda aj volebného obdobia. Nejde o osobu samotného Plaia, ale akúsi symbolickú anatómiu duše štátneho byrokrata. ÚŠS bolo dobré zrušiť aj preto, lebo je skrátka mýtus predstava o neúplatných, čestných, politicky neutrálnych (a pod.) byrokratoch, ktorí sú akoby protipólom mocibažných straníckych nominantov, čo šíria partokraciu, korupciu a klientelizmus. Politické nominácie sú iba jeden zo spôsobov, ktorými sa zhubné zrastanie strán so štátom šíri. A predstava, že špecializovaný úrad môže dlhodobo ignorovať túžby politickej triedy, je naivná z princípu. Istota štátnej definitívy nie je pozitívnou motiváciou, ako si namýšľajú romantici, ale morálne deštruktívny faktor možno horší, než väzba na jedno hnutie či stranu. No uvažujme: Aké túžby, hodnoty a ciele sleduje človek, pre ktorého je 60-tisíc Sk (to je plat) viac, ako základná normalita a neodstúpi, a neodstúpi z funkcie, ktorá už neexistuje?? Naozaj práve jeho a jemu podobných potrebujeme, aby garantoval "transparentný výber štátnych zamestnancov" (tak nejako to bolo v zákone)? Štátnych zamestnancov isteže potrebujeme, bez nich nemôže systém fungovať. Nie je ale žiadny dôvod, aby sa z nich budovala ďalšia privilegovaná a cudzopasiaca vrstva. Všade, kde majú definitívu, to tak vyzerá.
Záverečný akord Ľubomíra Plaia nie je jediný čierny humor spojený s jeho úradom. Stalo sa minulý rok: Na prešovskom (alebo žilinskom??) krajskom úrade dostali z ÚŠS príkaz, že musia prijať ešte 15 zamestnancov. Ich počet totiž určuje - ÚŠS. A tam rozhodli, že na VÚC majú zamestnávať 450 ľudí (číslo vycucané z prsta - to je jedno). VÚC argumentoval, že nových pracovníkov nepotrebuje a nemajú peniaze na mzdy. Ľubomír Plai sa ale nedal: Toľko máte zamestnávať. Urobte konkurz a prijať! To nie je štát, ale cirkus Humberto.
A bič na koniec: Tento Ľubomír Plai sa ukázal včera ako hovorca - raz, dva, tri, hop - Fóra občanov Slovenska, čo je nové združenie (Zuzana Wienk!), ktoré v rámci akejsi dotovanej propagandy vyzvalo ľudí dávať vo voľbách preferenčné hlasy. Nádhera. Jeden z najodpornejších fenoménov vo verejnom živote Slovenska je morálny gýč, aktivistická pretvárka, keď ľudia, ktorým sa nedá veriť ani "dobrý deň", sú vždy v prvom rade bojovníkov za spravodlivosť, dobro a blaho, proti partokracii, korupcii a klientelizmu, za šťastnú budúcnosť. Stretnete ich všade, kde je 60-tisíc mesačne. V štátnej službe i treťom sektore.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.