nádrže Ružín, úsek medzi Margecanmi a Kysakom stále poskytuje veľmi pekný krajinársky zážitok. Typickými pre túto oblasť sú výrazné skalné formácie, vystupujúce vo vrcholových častiach príkrych svahov čiernohorských vrchov. Medzi najpopulárnejšie skalné útvary tohto územia patrí aj veža Jánošíkova bašta (523 m) medzi Kysakom a Veľkou Lodinou.
Jánošíkova bašta je tvorená vápencom a výrazne vystupuje zo zalesneného hrebeňa smerom na sever, teda do údolia Hornádu. Od jej päty po vrcholovú plošinku má výšku až 40 metrov a vytvára tak vynikajúci výhľadový bod. Keďže patrí do okrajovej (východnej) časti Ružínskeho krasu, možno v jej okolí nájsť aj prejavy krasového územia. Týka sa do predovšetkým podzemných priestorov, menších jaskýň je v jej okolí hneď niekoľko. Najznámejšou je pravdepodobne Kysacká jaskyňa.
Populárna "Jánošíčka" je pojmom medzi turistami i skalolezcami. Poskytuje jeden z najkrajších pohľadov na údolie Hornádu a okolité vrchy Čiernej hory. Špecifickú atmosféru dotvárajú rachotiace vlaky na trati pod skalou. Skalolezenie má na Jánošíkovej bašte takmer storočnú tradíciu a vyrástli na nej generácie lezcov predovšetkým z Košíc a Prešova. Dnes je vylezených a opísaných okolo 40, prevažne ľahších ciest, pričom lezcov láka predovšetkým pekná pevná skala.
BEDEKER
Prístup: Jánošíkova bašta je priamo na červenej značke Cesty hrdinov SNP. Z Kysaku vedie značka zo železničnej stanice hore obcou, vchádza do údolia smerom k horárni, potom sa stáča doprava a stúpa prudšie na hrebeň. Ním vedie v nenáročnom výstupe cesta až do cieľa, na vrcholové skaly bašty. Trasa trvá asi hodinu. Jánošíkova bašta má aj internetového podrobného sprievodcu, možno ho nájsť na adrese www.svp-kysak.sk/janosikova-basta/
Upozornenie: Lezenie na Jánošíkovej bašte si vyžaduje patričné skúsenosti i výstroj. Púšťať sa bez nich do steny je hazardom s vlastným životom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.