Korzár logo Korzár

Vytúžené dieťa

Košičanka Galina Stepančuková má 47 rokov a v štyridsiatich troch priviedla na svet malú Sašku. Je to Galinine prvé, jediné a naozaj ťažko získané

dieťa. Dievčatko prišlo na svet 14. decembra 2001 po dvadsiatich dvoch rokoch úsilia o bábätko. Predchádzalo mu jedenásť potratov...

***

"Vydávala som sa ako 21-ročná a o rok neskôr som otehotnela. Žiaľ, dieťatko sa mi nepodarilo donosiť, tehotenstvo skončilo potratom. Bolo to bolestné a nebola by som si pomyslela, že to zažijem v živote ešte desaťkrát. Sama neviem, ako som to zvládla. Prepadali ma depresie, ale veľmi mi pomáhalo najbližšie okolie. Moja rodina, priatelia i kolegyne-kaderníčky," hovorí Galina, ktorá sa narodila na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Galinini starí rodičia z otcovej i matkinej strany pochádzali zo Slovenska, ale v štyridsiatom siedmom odišli na Ukrajinu. Nahrádzali Čechov, ktorí tam boli od osemnásteho storočia a po vojne sa vracali do starej vlasti. Slováci z východného Slovenska ich mali nahradiť. Odchádzali za sľubovaným lepším životom sľubovali im byty, prácu, či zem na obrábanie, ale čakalo ich tam hlavne trápenie a veľa ich zahynulo.

"Moji rodičia sa v sedemdesiatom deviatom rozhodli vrátiť do rodnej krajiny. Mala som vtedy dvadsať, no na Slovensku som ostala iba dva roky. Už pred odchodom som totiž spoznala svojho budúceho manžela a rozhodla som sa za Sergejom vrátiť. Žili sme v Rovne, štyristotisícovom meste vzdialenom od Košíc šesťsto kilometrov. Rozdiely medzi životom na Slovensku a tam však boli veľké. Keď sme chodili za rodinou, boli sme nadšení z toho, čo sme videli, preto sme v deväťdesiatych rokoch využili ďalšiu možnosť presťahovať sa," vysvetľuje Galina.

SkryťVypnúť reklamu

Nádeje na lepší život sa nenaplnili, ale prišla Saška...

Na Slovensko sa vtedy presídlili stovky ľudí so slovenským pôvodom žijúcich v Černobyľskej oblasti. Do Košíc prišlo v deväťdesiatom siedmom štyridsať rodín. Galina mala v tom čase 38 rokov a jej otec bol vážne chorý. Chcela mu pomôcť, ale na Slovensko prichádzala aj s nádejou na lepší život. Nádeje sa však nenaplnili...

"V socializme bol na Ukrajine oveľa ťažší život ako tu. Slovensko bola pre nás zasľúbená zem, do tejto krajiny, kde sme mali korene, sme sa vždy túžili vrátiť. No kým sa nám to podarilo, situácia sa veľmi zmenila. Všetko je tu drahé, práce je málo a štát nám nedal nič z toho, čo sľúbil. Mali sme dostať byt, ale nakoniec sme si ho museli kúpiť za pol milióna. Našťastie nám pomohla rodina, popredávali sme majetok, a tak sme mohli odísť. Ešte horšie bolo, že nám tu nikto nepomohol ani s prácou. Bola tu jazyková bariéra, kvôli ktorej museli mnohí prijať horšiu robotu, ak vôbec nejakú našli. Každý sa musel sám obracať, ale ja som mala šťastie, pretože som vyučená kaderníčka, takže na úrade práce som bola nanajvýš dva mesiace. Aj vďaka tejto práci som spoznala veľa dobrých ľudí, ktorí nám pomohli, napríklad s mužovým zamestnaním. Niektorí z nich už patria k rodine, napríklad krstná mojej dcéry."

SkryťVypnúť reklamu

Galina si život na Slovensku predstavovala celkom inak, než neustále zápasenie s nejakými problémami. No predsa len sa tu dočkala čohosi, čo ju naplnilo šťastím. Po jedenástich potratoch na Ukrajine, keď už veľmi nedúfala, že bude mať niekedy dieťa, znovu otehotnela. Slovenskí lekári jej pomohli dieťatko donosiť a v decembri 2001 sa žene narodila malá Saška.

Ukrajinskí lekári nikdy nezistili príčinu, prečo toľkokrát potratila. Naoko bolo všetko v poriadku po fyziologickej i hormonálnej stránke. Problém nebol ani v manželovi. K oplodneniu vajíčka došlo, ale plod sa v maternici neudržal. Až slovenskí lekári v priebehu v poradí už dvanásteho tehotenstva zistili, že má žena nejakú bakteriálnu infekciu, ktorá môže spôsobiť stratu plodovej vody.

"Už som takmer neverila, že budem niekedy matkou. Ale v hĺbke duše som stále túžila, veľmi som chcela mať dieťa... Potom som videla v televízii nejakú reláciu o problémových tehotenstvách a povedala som si, že do 43 rokov mám ešte akú-takú nádej stať sa matkou. A presne to sa stalo. Mala som 42, keď som znovu otehotnela, sedem rokov po poslednom potrate. Košickí lekári zistili, že mám nejaký problém s plodovou vodou, mikrobiológia nebola v poriadku. No stačilo nasadiť antibiotiká a problém sa vyriešil. Pre istotu mi ešte spevnili krčok maternice pesarom, kvôli poškodeniu predošlými potratmi. Ale Sašu sa mi nakoniec podarilo donosiť, a to napriek všetkým starostiam, úmrtím otca i pomerne vysokému veku. Kvôli tomu jedinému mal môj príchod na Slovensko zmysel."

Serioža tomu uveril, až keď vzal malú do náručia

Žene v osemnástom týždni tehotenstva urobili odber plodovej vody, ktorý potvrdil, že je dieťa zdravé. Ak by sa ukázalo nejaké genetické poškodenie, Galina by veľmi zvažovala, čo ďalej. Ale za týchto okolností bola odhodlaná urobiť všetko preto, aby dievčatko donosila. Dva mesiace v nemocnici boli iba malá obeť. Cítila, že svoj dvanásty plod vynosí a že to bude boží dar. Stalo sa a Saša zmenila celý jej život.

"S každým týždňom som bola šťastnejšia. Moje potraty prišli vždy v čase, keď už bolo dieťa už na polceste. Bolo to hrozné a zabúdala som na to v práci. Ani raz som sa nedala vypísať, doma by som sa bola zbláznila. Musela som byť s ľuďmi, robota mi pomohla zahnať žiaľ. Iba vďaka nej som sa psychiky nezrútila, napriek depresiám, ktorými som občas trpela. Depresie mal aj môj manžel, ktorý to všetko prežíval so mnou a bol na tom niekedy horšie ako ja. Po tom všetkom, čo sme si prežili, bol veľmi skeptický. Keď mu dva roky predtým vyložila kartárka, že bude mať dieťa, iba pokrútil hlavou a odpľuvol si. Keď som znovu otehotnela, do poslednej chvíle neveril, že bude otcom. Uveril, až keď vzal malú prvýkrát na ruky..."

Kvôli potratom sa Galina veľa naplakala, aj keď sa snažila zlé myšlienky zapudiť. Hovorila si, že to tak má byť, že inak to už nebude, pretože plač nepomôže a človek svoj osud nezmení. Nakoniec sa svojho šťastia dočkala. Dnes hovorí, že vyšší vek hrá proti žene, dieťa sa po štyridsiatke zvláda oveľa horšie. Človek už nemá toľko energie a trpezlivosti, ale materstvo by Galina Stepančuková nevymenila za nič.

"Niekedy hovorím, že Boh to dieťa musel dať, pretože som ho tak veľmi chcela... Ak človek po niečom naozaj veľmi túži, obyčajne to nakoniec dostane, aj keď na to musí dlho čakať. Preto všetkým ženám, ktoré majú problém otehotnieť alebo donosiť dieťa, radím, aby to nevzdávali. Nikdy nestrácajte nádej, ale ani nič nesiľte, pretože nasilu to nevyjde. Treba žiť normálny život a v hĺbke duše veriť," radí ostatným ženám.

Najdôležitejšie je podľa nej pozitívne myslenie - čo je v hlave, je i v tele...

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 603
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 183
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 764
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 924
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 966
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 848
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 514
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 404
  1. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  5. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  7. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  8. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 280
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 901
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 619
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 365
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 685
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 218
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 900
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 160
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Dávid Polák: Počítanie mŕtvych
  2. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  3. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  4. Ján Škerko: Deň D, keď sa Amerika utrhla z reťaze. Šok a zdesenie
  5. Vladimír Benčík: Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty
  6. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  7. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  8. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 102 280
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 901
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 37 619
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 365
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 685
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 18 218
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 900
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 13 160
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  3. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  4. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  5. Tupou Ceruzou: Medvede
  6. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  7. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  8. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu