Prof. Ing. Alojz VEREŠ, DrSc.Odroda viniča hroznorodého Frankovka modrá (FM) je vinohradníkom dobre známa, červené víno z nej obľubujú milovníci
Marianna Meššová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Prof. Ing. Alojz VEREŠ, DrSc.
Odroda viniča hroznorodého Frankovka modrá (FM) je vinohradníkom dobre známa, červené víno z nej obľubujú milovníci dobrého vína a výskumníkom slúži na šľachtenie. Patrí k najstarším modrým odrodám na území Rakúska, Slovenska a Maďarska, odkiaľ sa v 18. storočí rozšírila do ďalších regiónov Rakúsko-Uhorska, kde mala veľa synoným.
Až v roku 1875 dostala oficiálny názov Blaufränkisch, neskôr aj Limberger. Jej pôvod bol dlho neznámy. Z výsledkov molekulárnych genetických analýz, vykonaných v Spolkovom výskumnom ústave v Rakúsku sa zistilo, že rodičmi odrody Liberger sú Heunisch a Fränkisch.
Frankovka modrá sa u nás pestuje od 18. storočia. V období konjuktúry bola Frankovka z Rače vyhľadávaným artiklom. Používala sa do zmesných vín s Portugalským modrým, neskôr aj so Svätovavrineckým. Po preskúmaní agroekologických podmienok sa zistili ďalšie vhodné lokality a už sa rajonizuje do 18 najteplejších rajónov. Vytvárajú sa mikrorajóny na výrobu červeného vína s jemnými kvalitatívnymi odlišnosťami.
Frankovka modrá patrí do skupiny neskorých odrôd, má 170 až 180 dní vegetačného obdobia. Potrebuje 2 900 °C sumy aktívnych teplôt a príkon slnečnej energie nad 180 kJ na štvorcový centimeter počas vegetácie. Vyžaduje si mierne svahy s južnou expozíciou, teplé polohy a hlinitopiesočnaté pôdy.
Odroda má silný vzrast. Odporúča sa stredné zaťaženie krov, čo je 7 až 9 púčikov na štvorcový meter pôdy. Na vysokom vedení sa nechávajú poloťažne až ťažne. Má veľké strapce. Ak je vinohrad vysadený selektovaným klonovým materiálom a používa sa správna agrotechnika, maximálna úroda hrozna predstavuje 15 ton z hektára. Agrotechniku treba prednostne zamerať na dosahovanie optimálnych úrod a vysokej kvality hrozna, určeného na výrobu vysokokvalitného červeného vína. Negatívnou fyziologickou vlastnosťou Frankovky modrej je opadávanie kvietkov - opŕchanie.
Vedecko-výskumní pracovníci bývalého VÚVV v Bratislave selekciou získali klony, ktoré ÚKSÚP overil na ekologickú plasticitu, rodivosť a kvalitatívne znaky parametrov FM ako štandardu pre modré odrody. Neopŕchavé FM využili aj na nové šľachtenie. Krížením farbiarky Picpoul x FM semenáč 62/2 vznikol novošľachtenec Rubín. Obdobným krížením so semenáčom 62/6 vznikol kríženec Žitava a tretí typ Rosa vznikol zo semenáča z kríženia PPFM, na ktorý sa pôsobilo Tramínom červeným ako opeľovačom. Všetky sa vyznačujú vysokou rodivosťou, zvláštnou arómou a sýtočervenou farbou. Pre nestálosť niektorého kvalitatívneho znaku doposiaľ neboli zapísané do Listiny registrovaných odrôd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.