ľudia na Slovensku sa o politiku nezaujímajú, čo je podľa sociologičky Oľgy Gyarfášovej "sympatický prejav normálnosti. Totižto to znamená, že Slovensko sa stalo štandardnou demokratickou krajinou, v ktorej nie sú ohrozené základné princípy demokracie. Mobilizujúco totiž pôsobia najmä obavy zo straty a v prípade Slovenska v rokoch 1998 a čiastočne aj 2002 to boli obavy zo straty prointegračnej a proreformnej orientácie."
Medzinárodné výskumy ukazujú, že mladí ľudia medzi dôvodmi nízkeho záujmu a nízkej účasti na voľbách uvádzajú najmä neznalosť toho, ako politický systém funguje, nedostatok času venovať sa politike popri napĺňaní iných životných cieľov v náročných, konkurenčných životných podmienkach a narastajúcu nedôveru k politickým inštitúciám a lídrom. Mladí tiež zdôrazňujú, že nie sú apatickí, ale cítia sa byť odcudzení od tradičných politických procesov a neveria, že ich účasť môže niečo znamenať´. Čiže je to zmes apatie a odcudzenosti voči tradičným formám občianskej participácie. Čo však neznamená, že "mladí ľudia nie sú aktívni inými formami. Môže to byť výroba študentského časopisu, ale aj boj za záchranu nejakej historickej pamiatky, či protesty proti globálnym monopolom," dopĺňa O. Gyarfášová.
Na Slovensku došlo v kritických voľbách 1998 a 2002 v k vychýleniu od všeobecnejšieho vzorca volebnej mobilizácie mladých voličov. Totižto dôležitým faktorom bola občianska kampaň, kde "mimovládne organizácie neagitovali v prospech žiadnej konkrétnej politickej strany, ale vyzývali k volebnej účasti. Apelom boli slogany ako napr. "nie je nám to jedno". Navyše, formy občianskej kampane boli pre mladých príťažlivé svojou invenčnosťou, modernou komunikáciou, ktorá využívala blízke výrazové prostriedky životnému štýlu mladých (koncerty apel na indiciálnu zodpovednosť…)a v neposlednom rade aj nadstraníckosťou."
Dnes majú veľký záujem o prvovoličov, ktorí pochádzajú z radov študentov, hlavne politici. Ako keby sa s nimi roztrhlo vrece. Skoro každý deň sa objaví správa, že politik navštívil tú ktorú vysokú alebo strednú školu. O. Gyarfášová nemá nič proti tomu, no "premnoženie takýchto aktivít má očividný účel." Veď len za posledné týždne jednotlivé školy navštívili predstavitelia rôznych politických strán.
Oľga Gyarfášoá predpokladá, že sa nepodarí zopakovať unikátnosť volebnej účasti mladých vo voľbách roku 1998 a 2002, kedy sa na voľbách zúčastnili v rovnakej miere, ako iné vekové skupiny, a to pri vysokej volebnej účasti. "Celková účasť bude nižšia, okolo polovice oprávnených voličov, a v rámci toho účasť mladých ľudí bude komparatívne nižšia ako priemer to všetkých oprávnených voličov," vyjadrila prognózu O. Gyarfášová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.